Najnovije
Trump se vratio u Bijelu kuću poslije 72 sata u bolnici zbog COVID-19
Američki predsjednik Donald Trump vratio se u Bijelu kuću u ponedjeljak uveče, poslije 72 sata hospitalizacije zbog COVID-19. Pokazujući da je u dobrom stanju, popeo se stepenicama i stao na balkon na južnoj strani rezidencije, gdje je skinuo masku, podigao palčeve, i salutirao pilotima predsjedničkog helikoptera koji je polijetao sa travnjaka Bijele kuće.
"Hvala vam svima", rekao je predsjednik nešto ranije, izlazeći iz vojno-medicinskog centra Walter Reed, kada je nosio masku.
Kada je izašao iz helikoptera i hodao ka Bijeloj kući, predsjednik je zastao da se okrene ka kamerama, mahnuo i podigao palčeve. Na pitanje Glasa Amerike kako se osjeća, čuo se odgovor "vrlo dobro."
Iz Trumpovog izbornog štaba saopšteno je da republikanski predsjednik, koji u anketama zaostaje za potpredsjednikom Joe Bidenom, planira da učestvuje u drugoj debati zakazanoj za 15. oktobar.
Predsjednik je, ranije, na Twitteru poručio Amerikancima da se ne plaše bolesti od koje je na svijetu preminulo više od milion ljudi, a u SAD 210.000.
"Osjećam se zaista dobro. Nemojte da se plašite COVID-a. Nemojte da dozvolite da upravlja vašim životom. Razvili smo za vrijeme Trumpove administracije neke zaista sjajne lijekove i stekli saznanja. Osjećam se bolje nego prije 20 godina!", napisao je Trump.
Predsjednikov ljekar, Sean Conley, rekao je novinarima ispred bolnice Walter Reed da je Trump "u posljednja 24 sata zadovoljio standardne bolničke kriterijume da bude otpušten iz bolnice, i da - iako nije "potpuno van opasnosti" može da ode kući. On je dodao da Trump nije imao temperaturu više od 72 sata i da ima normalan nivo kiseonika.
"Iako nije potpuno van opasnosti, tim i ja smo saglasni da naše evaluacije, a što je najvažnije - njegov klinički status, podržavaju predsjednikov bezbjedan povratak kući, gdje će 24 sata dnevno imati najbolju medicinsku njegu na svijetu", rekao je Conley. Trumpov tim ljekara saopštio je i da će predsjednik petu dozu leka remdesivir dobiti u utorak u Bijeloj kući.
Razgovarajući sa novinarima, Conley, koji je osteopatski ljekar i komandant u američkoj mornarici, nije odgovorio na neka pitanja, kao što je pitanje o stanju predsjednikovih pluća, pozivajući se na pravo pacijenata na privatnost. Pored remdesivira, predsjednik Trump uzima steroid - deksametazon - koji se obično ne daje kod blagih ili umjerenih slučajeva koronavirusa.
Prethodno je sekretarica za štampu Bijele kuće Kayleigh McEnany saopšila da je testirana pozitivno na COVID-19, dodajući da je u karantinu. Rekla je da ljekari ne karakterišu novinare koji prate Bijelu kuću kao njene "bliske kontakte".
"Štaviše, definitivno nisam znala za dijagnozu Hope Hick prije nego što sam održala brifing za novinare u Bijeloj kući u četvrtak", saopštila je McEnanyHick je savjetnica predsjednika Donalda Trumpa čiji je pozitivan rezultat objelodanjen u četvrtak uveče, nekoliko sati prije nego što je Trump objavio da su on i prva dama zaraženi koronavirusom.
Prva dama Amerike Melania Trump saopštila je da se osjeća dobro i da će nastaviti da se odmara i oporavlja kod kuće.
See all News Updates of the Day
Biden: Assadov slom predstavlja „temeljni čin pravde”
Predsjednik SAD-a Joe Biden izjavio je u nedjelju da je iznenadni raspad sirijske vlade pod Basharom Assadom bio „temeljni čin pravde”, ali da je to „trenutak neizvjesnosti” za Bliski istok.
Biden je, govoreći u Bijeloj kući, rekao da je kolaps višedecenijske čelične vladavine porodice Assad bila „najbolja prilika u jednoj generaciji za sirijski narod da kuje svoju sudbinu”.
Biden je rekao da je akcija SAD-a i njihovih saveznika u posljednje dvije godine oslabila sirijske pristalice - Rusiju, Iran i militante Hezbollaha u Libanu koje podržavaju Iran - do te mjere da „po prvi put” više nisu mogli braniti Assadovu vladu.
„Naš pristup je promijenio ravnotežu snaga na Bliskom istoku”, rekao je Biden nakon sastanka sa svojim savjetnicima za nacionalnu sigurnost u Bijeloj kući.
Bidenova administracija nije imala namjeru da interveniše, rekao je Bidenov savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan.
SAD ima oko 900 vojnika u Siriji, uključujući snage koje rade sa kurdskim saveznicima na sjeveroistoku kako bi spriječili bilo kakvo ponovno oživljavanje grupe Islamska država.
Biden je rekao da namjerava da te trupe ostanu, dodajući da su američke snage u nedjelju izvele „desetine” kako je nazvao „preciznih zračnih napada” na kampove i operacije Islamske države u Siriji.
Biden je rekao da su SAD „jasne” da će ISIS pokušati iskoristiti situaciju u Siriji.
Sirijsku opoziciju koja je srušila Assada predvodi Hayat Tahrir al-Sham. Bidenova administracija označila je grupu terorističkom organizacijom i kaže da ima veze s al-Qaidom, iako Hayat Tahrir al-Sham kaže da je od tada prekinula veze s al-Qaidom.
„Ostat ćemo na oprezu”, rekao je Biden. „Nemojte griješiti, neke od pobunjeničkih grupa koje su srušile Assada imaju vlastitu mračnu evidenciju terorizma i kršenja ljudskih prava.”
„Ali kako budu preuzimali veću odgovornost, mi ćemo procijeniti ne samo njihove riječi, već i njihova djela”, rekao je Biden.
Neke informacije dolaze od AP-a.
Trump kaže da je Rusija napustila Assada i da nikada nije ni trebala biti u Siriji
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump rekao je u nedjelju da je rusko napuštanje sirijskog predsjednika Bashara al-Assada dovelo do njegovog pada, dodajući da Moskva nikada nije trebala da ga štiti, a zatim da je izgubila interes zbog rata u Ukrajini koji nikada nije trebao početi .
„Assad je otišao. Pobjegao je iz svoje zemlje. Njegov zaštitnik, Rusija, Rusija, Rusija, na čelu sa (predsjednikom) Vladimirom Putinom, više nije bio zainteresirana da ga štiti”, napisao je Trump na svojoj platformi za društvene mreže Truth Social.
„Nije bilo razloga da Rusija uopšte bude tamo”, napisao je Trump. „Izgubili su svaki interes za Siriju zbog Ukrajine... rata koji nikada nije trebao započeti, a mogao je trajati zauvijek."
Trump, koji preuzima dužnost 20. januara, dodao je da su Rusija i Iran, drugi Assadov glavni podržavalac, „trenutno u oslabljenom stanju, jedan zbog Ukrajine i loše ekonomije, s drugi zbog Izraela i njegovog borbenog uspjeha”.
Trump, koji je rekao da će nastojati brzo zaustaviti rat u Ukrajini, susreo se s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim u subotu u Parizu gdje su oboje prisustvovali ceremoniji ponovnog otvaranja katedrale Notre-Dame.
On je rekao da su i Rusija i Ukrajina pretrpjele stotine hiljada mrtvih i ranjenih vojnika, a Ukrajina je također izgubila mnogo civila. Dodao je da bi ukrajinski lider „želio da se dogovorimo i zaustavimo ludilo... Trebalo bi odmah doći do primirja i početi pregovore”.
„Vladimira dobro poznajem. Njegovo je vrijeme da djeluje. Kina može pomoći. Svijet čeka!”
Kako svijet reaguje na pad Assadove vladavine
Širom Bliskog istoka i dalje, pad sirijske autoritarne vlade od strane džihadističkih militanata izazvao je talase veselja, strepnje i uzbune.
Sirijci iseljenici i mnogi stanovnici širom Bliskog istoka likovali su svrgavanjem vođe koji je vodio svoju zemlju kroz 14 godina građanskih sukoba u kojima je pola miliona Sirijaca poginulo, a milioni su raseljeni u zemlje širom svijeta.
Drugi su zabrinuti zbog još veće nestabilnosti koja potresa region u previranju. Vlade — bilo da su saveznici ili protivnici Assada — nastojali su da apsorbuju iznenadni, zapanjujući razvoj i procijene implikacije za Bliski istok i svijet.
Pomiješane emocije na Bliskom istoku
U Libanu, hiljade Sirijaca krenulo je prema graničnom prijelazu Masnaa kako bi se vratili u svoju domovinu, uprkos neizvjesnosti.
„Sve je bolje od Bashara”, rekao je Sami Abdel-Latif, izbjeglica iz Hame koji se vraćao da se pridruži svojoj ženi i četvero djece.
„Ovo je osjećaj na koji smo čekali 14 godina”, rekao je Malak Matar, koji se spremao da se vrati u glavni grad Damask. „Vjerujem da je budućnost Sirijaca lijepa i prosperitetna.”
Drugi nisu bili tako sigurni, u regiji u kojoj se energija demokratskog pokreta Arapskog proljeća 2011. urušila u sukob i autoritarnu vladavinu.
Saeed Sawy, inženjer u glavnom gradu Egipta, Kairu, predvidio je da će sirijske pobunjeničke grupe upasti u sukobe oko budućnosti zemlje.
„Vidjeli smo da se to i ranije dešavalo”, rekao je. „To smo vidjeli u Libiji, u Tunisu, u Jemenu i Sudanu. Ljudi se raduju padu tirana, onda se ne slažu i bore i počinje građanski rat.”
Susjedi Sirije pojačali su sigurnost duž svojih granica. Liban je saopštio da zatvara sve kopnene granične prelaze sa Sirijom osim jednog. Jordan je takođe zatvorio granični prelaz.
Mnogi građani u susjednim zemljama Sirije s radošću su reagirali na vijest da je Assad otišao. U glavnom gradu Jordana, Amanu, stanovnik Muhab al-Majali rekao je da je njegov pad označio kraj „nepravedne i tiranske vladavine”.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je da su izraelske snage — privremeno, kako je rekao — zauzele tampon zonu na Golanskoj visoravni uspostavljenoj sporazumom o prekidu vatre iz 1974. godine, nakon što su sirijske trupe napustile svoje položaje. Prijavljeni su zračni napadi na vojni aerodrom u blizini Damaska, koji je ranije bio na meti Izraela, i na druge sirijske vojne lokacije.
Iran, ključni saveznik Assada, rekao je da sirijski narod treba odlučiti o budućnosti svoje zemlje „bez destruktivne, prisilne strane intervencije”.
Ministarstvo vanjskih poslova u Teheranu saopćilo je da Iran podržava jedinstvo i nacionalni suverenitet Sirije i da se nada da će vidjeti „kraj vojnih sukoba, sprječavanje terorističkih aktivnosti i početak nacionalnog dijaloga” uz sudjelovanje svih grupa.
Iračka vlada, koja je bliska Iranu, rekla je da „podržava sve međunarodne i regionalne napore u cilju otvaranja dijaloga” za Siriju. Egipatsko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je na „sveobuhvatan politički proces” za uspostavljanje nove ere mira u ratom razorenoj županiji.
Šef međunarodno priznate vlade Jemena pozdravio je pad Assada kao „historijski trenutak”. Jemenska vlada je u ratu sa pobunjenicima Hutima, koje podržava Iran.
Turska je podržala militantne grupe protiv Assada u Siriji i mogla bi odigrati ključnu ulogu u onome što će se dalje događati. Turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan rekao je da je pad Assada donio „nadu”. Pozvao je svijet da pomogne „ujediniti i rekonstruirati” Siriju.
Evropa poziva na smirenost
Rat je poslao milione Sirijaca koji su pobjegli u Evropu, a iseljenici su izašli na ulice evropskih gradova da proslave pad Assada.
Mnoge evropske vlade pozdravile su Assadov odlazak, istovremeno pozivajući na brz povratak stabilnosti.
„Kraj Assadove diktature je pozitivan i dugo očekivani razvoj događaja”, rekla je Kaja Kallas, novoimenovana visoka predstavnica Evropske unije za vanjsku politiku, u postu na X-u. „Naš prioritet je osigurati sigurnost u regionu. Radit ću sa svim konstruktivnim partnerima, u Siriji i regionu.”
Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je u izjavi da je kraj Assadove vladavine „dobra vijest”, dodajući da je „sada važno da se zakon i red brzo uspostavljaju u Siriji”.
Ministarstvo vanjskih poslova Francuske pozdravilo je pad Assada, rekavši da je „sirijski narod previše patio”.
Britanski premijer Keir Starmer također je pozdravio kraj Assadovog „varvarskog režima”.
„Pozivamo sve strane da zaštite civile i manjine i osiguraju da osnovna pomoć može stići do najugroženijih u narednim satima i danima”, rekao je.
Rusija, koja je podržala Assada trupama i ratnim avionima, rekla je da prati „dramatične događaje” u Siriji "sa izuzetnom zabrinutošću".
Trumpova reakcija
U Washingtonu, predsjednik Joe Biden sastao se u nedjelju sa svojim timom za nacionalnu sigurnost radi ažuriranja situacije u Siriji.
Novoizabrani predsjednik Donald Trump rekao je u postu na društvenim mrežama u subotu, prije nego što je Assadov pad potvrđen: „Sirija je haos, ali nije naš prijatelj, i SJEDINJENE DRŽAVE NE TREBA DA IMAJU NIŠTA SA TIM. OVO NIJE NAŠA BORBA. NEKA SE IGRA. NE UKLJUČUJ SE!”
SAD imaju oko 900 vojnika u Siriji, uključujući američke snage koje rade sa kurdskim saveznicima na sjeveroistoku koji drži opozicija kako bi spriječili bilo kakvo ponovno oživljavanje grupe Islamska država.
Nakon Assadovog pada, oprezni optimizam za zatvorenog američkog novinara Austina Ticea
Pad Assadove vlade u Siriji razlog je za oprezan optimizam u slučaju Austina Ticea, američkog novinara koji je tamo bio zatočenog, prema njegovoj majci Debri Tice.
"Nadamo se da je ovo dan kojem smo se nadali i kojem smo se molili", rekla je Debra Tice za Glas Amerike u nedjelju ujutro.
U izjavi u Bijeloj kući u nedjelju popodne, predsjednik Joe Biden je rekao: "Ostajemo posvećeni vraćanju njega [Ticea] njegovoj porodici."
“Vjerujemo da je živ. Mislimo da ga možemo vratiti, ali još nemamo direktne dokaze o tome”, dodao je Biden kasnije.
Odgovarajući na pitanje o potencijalnoj operaciji spašavanja za povlačenje Ticea, Biden je rekao da Sjedinjene Države prvo moraju identificirati gdje se on nalazi.
Rođen u Teksasu i bivši američki marinac, Austin Tice nalazi se u Siriji više od 12 godina. On je priveden na kontrolnom punktu u Damasku u avgustu 2012. godine, a osim kratkog video snimka nakon njegovog hapšenja, od tada se malo čulo ili vidjelo o njemu.
Sirijski pobunjenici, predvođeni islamističkom militantnom grupom Hayat Tahrir al-Sham - što znači Organizacija za oslobađanje Sirije - objavili su da su svrgnuli predsjednika Bashara Assada nakon što su u nedjelju preuzeli kontrolu nad glavnim gradom Damaskom. Taj potez natjerao je Assada da pobjegne, čime je okončana decenijama duga autokratska vladavina njegove porodice, uključujući više od 13 godina građanskog rata.
Tokom protekle sedmice, pobunjenici su preuzeli kontrolu nad glavnim sirijskim gradovima Alepom i Hamom, te konačno i glavnim gradom. U tim gradovima, hiljade zatvorenika je pušteno iz zatvora koje vodi sada bivša Assadova vlada.
Čak je i Iran, koji je dugo podržavao Assadovu vladu, u petak počeo evakuaciju svojih vojnih zapovjednika i osoblja, kao i dijela diplomatskog osoblja, prema izvještajima medija.
Sada kada su Damask zauzeli pobunjenici, postoji nada da će Tice biti među oslobođenima, rekla je njegova majka.
Debra Tice potvrdila je za Glas Amerike da se njen sin nalazi u zatvoru u Damasku, pozivajući se na izvor koji je provjerila američka vlada.
"Ono što se nadamo je da će ljudi koji dolaze u Damask otvarati zatvore, da će, silom Božjom, otvoriti onaj u kojem je Austin", rekla je. "Već vjerujemo da će vrata biti otvorena."
Porodica Tice dospjela je na naslovne strane u petak kada je Debra, pozivajući se na isti izvor, potvrdila da je njen sin živ u Siriji.
“Ostin je živ i liječi se. I ja, mogu vam reći da on čeka da se vrati kući”, rekla je Debra Tice za Glas Amerike u petak. “On je tako spreman. A on je od prvog dana kada je bio priveden znao da će ponovo hodati na slobodi.”
Porodica je za Glas Amerike rekla da ne može da otkrije više detalja jer su obavještajni podaci povjerljivi.
Sirijska opozicija planira osnovati komisiju za pronalazak Ticea i drugih koji su nestali pod Assadovom vladom, rekao je čelnik koalicije za NBC News.
“Moramo istražiti da li je prebačen u Iran ili je još uvijek u Siriji jer smo čuli neke priče da se u nekom periodu nisu osjećali sigurno pa su ga možda prebacili u Iran”, rekao je Hadi al-Bahra, predsjednik Nacionalna koalicija za sirijske revolucionarne i opozicione snage.
Tice je nagrađivani slobodni novinar i fotograf koji je radio za medijske kuće koje uključuju The Washington Post, CBS i McClatchy. On je američki novinar najduže zatočen u inostranstvu.
Bill McCarren, direktor Centra za slobodu medija u Nacionalnom pres klubu u Washingtonu, složio se da bi razvoj događaja u Siriji mogao biti razlog za optimizam u Ticeovom slučaju.
"Nadamo se jer vidimo otvaranje zatvora širom Sirije", rekao je McCarren za Glas Amerike u nedjelju. “To je ohrabrujuće i puno smisla.”
Ipak, McCarren je upozorio da neizvjesnost i potencijal za nemire u Siriji predstavljaju novi niz rizika.
"U ovim haotičnim situacijama uvijek postoji rizik od opasnosti, a to je zabrinjavajuće", rekao je McCarren.
Američki State Department nije odmah odgovorio na zahtjev Glasa Amerike za komentar ove priče.
Tice je jedan od pet novinara pritvorenih u sirijskim zatvorima, prema Komitetu za zaštitu novinara.
Ruski državni mediji javljaju da je Bashar al-Assad sa porodicom pobjegao u Moskvu
Ruski novinski izvještaji govore da su svrgnuti sirijski predsjednik Bashar al-Assad i njegova porodica stigli u Moskvu u nedjelju, nakon što ga je pobjeda pobunjenika u Siriji primorala da pobjegne. Ruski mediji navode da je porodica Assad dobila azil. Rusija je bila Asadov blizak saveznik.
Ranije su radosne gomile okupirale trgove glavnog grada, mašući sirijskom revolucionarnom zastavom s tri zvjezdice koja podsjeća na najranije dane pobune Arapskog proljeća, prije nego što su Assadovo brutalno slamanje i porast pobune gurnuli zemlju u gotovo 14-godišnji građanski rat. Neki Sirijci su se molili u džamijama.
Pobunjeničke snage otvorile su vrata ćelija zatvora u zemlji, oslobađajući političke zatvorenike i kriminalce koje je Assad zatvarao i mučio. Drugi su divljali kroz predsjedničku palatu i rezidenciju porodice Assad nakon što su svrgnuti moćnik i drugi najviši zvaničnici pobjegli iz zemlje.
Assadov pad bio je zapanjujuće brz, s pobunjenicima koji su zauzeli gradove Alep, Hamu i Homs za nekoliko dana skoro vez otpora sirijske vojske.
Pobunjenike predvodi grupa Hayat Tahrir al-Sham (HTS) koja vodi porijeklo iz al-Qaide i koju Sjedinjene Države i Ujedinjene nacije smatraju terorističkom organizacijom.
Neki slavljenici su rušili i raskomadali Assadove portrete u palati, dok su drugi izašli noseći posuđe, stolice, namještaj i sve raskošne stvari.
Neki slavljenici mogli su se vidjeti na video snimku kako pale slike Assada istaknute na zgradama u Damasku, dok su ljudi na ulicama nonšalantno hodali preko plakata na kojima je on.
Na ulicama su ljudi skandirali "Bog je veliki" i parole protiv Assada. Neki su trubili u automobilima. Tinejdžeri su uzeli oružje koje su sigurnosne snage očigledno odbacile i pucali u zrak.
Posljednje Assadove godine, od 2011. godine, bile su obilježene ogorčenim i krvavim građanskim ratom u kojem je stradalo više od pola miliona Sirijaca, a najmanje polovina prijeratnog stanovništva zemlje od 22 miliona je raseljeno.
Sada je neposredna sudbina Sirije neizvjesna. Assadovo svrgavanje je veliki udarac za Iran, njegovog ključnog pristalicu, i njegove saveznike na Bliskom istoku, koji su svoju pažnju usmjerili na više od godinu dana sukoba s Izraelom. Militanti Hezbollaha su tek nedavno postigli primirje s Izraelom u Libanu, dok rat između Hamasa koji finansira Iran i Izraela bjesni u Gazi.
Abu Mohammed al-Golani vodi HTS i mogao bi zacrtati neposredan pravac zemlje. On je bivši komandant Al-Qaide koji je prekinuo veze s grupom prije mnogo godina i kaže da prihvaća pluralizam i vjersku toleranciju.
Ali u zemlji postoje gorke podjele. Opozicioni borci koje podržava Turska bore se s kurdskim snagama saveznika SAD-a na sjeveru, a grupa Islamska država još je aktivna u nekim udaljenim područjima.
Grupa pobunjenika emitovala je video izjavu na sirijskoj državnoj televiziji u kojoj se navodi da je "zločinački režim pao" i da su svi zatvorenici oslobođeni. Pozvali su ljude da sačuvaju institucije "slobodne sirijske države". Pobunjenici su kasnije najavili policijski čas u Damasku od 16 sati do 5 sati ujutro.
Jedan video koji kruži internetom navodno prikazuje pobunjenike kako razbijaju vrata ćelija i oslobađaju desetine zatvorenica, od kojih su mnoge djelovale šokirano i zbunjeno. Među njima se moglo vidjeti barem jedno malo dijete.
Komandant pobunjenika Anas Salkhadi, koji se kasnije tokom dana pojavio na državnoj televiziji, pokušao je da uvjeri sirijske vjerske i etničke manjine, rekavši: "Sirija je za sve, bez izuzetaka. Sirija je za Druze, sunite, alavite i sve sekte."
"Nećemo se baviti ljudima na način na koji je to radila porodica Assad," dodao je.
Jedan Sirijac, Mohammed Amer Al-Oulabi, 44, koji radi u sektoru električne energije, rekao je: "Nisam spavao sinoć, i odbijao sam spavati dok nisam čuo vijesti o njegovom padu. Od Idliba do Damaska trebalo je [za opozicione snage] nekoliko dana, neka ih Bog blagoslovi, herojske lavove koji su nas učinili ponosnim."
Sirijski list Al-Watan, koji je historijski bio provladin, napisao je: "Suočavamo se s novom stranicom za Siriju. Zahvaljujemo Bogu što nije prolio više krvi. Vjerujemo da će Sirija biti za sve Sirijce."
List navodi da medijske radnike ne treba kriviti što su ranije objavljivali vladine izjave, rekavši: "Mi smo samo izvršavali uputstva i objavili vijesti koje su nam poslali".
Alavitska sekta — kojoj pripada Assad i koja je činila jezgro njegove baze — pozvala je mlade Sirijce da budu "mirni, racionalni i razboriti i da ne budu uvučeni u ono što razdire jedinstvo naše zemlje".
Pobunjenici su uglavnom dio sunitske muslimanske većine u Siriji, koja također ima značajne zajednice Druza, kršćana i Kurda.
Assad je optužen za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti tokom građanskog rata u zemlji, uključujući napad hemijskim oružjem 2013. na periferiji Damaska. Nije bilo komentara iz Irana, koji je bio Assadov najveći pristalica. Iranska ambasada u Damasku je opljačkana nakon što je očigledno bila napuštena.
Specijalni izaslanik UN-a za Siriju Geir Pedersen pozvao je u subotu na hitne razgovore u Ženevi kako bi se osigurala "uredna politička tranzicija".
Zaljevska država Katar, ključni regionalni posrednik, bila je u subotu uveče domaćin hitnog sastanka ministara vanjskih poslova i najviših zvaničnika osam zemalja koje imaju interese u Siriji. Učesnici su bili Iran, Saudijska Arabija, Rusija i Turska.
Majed bin Mohammed al-Ansari, glasnogovornik katarskog Ministarstva vanjskih poslova, rekao je novinarima da su se složili oko potrebe "angažiranja svih strana na terenu", uključujući HTS, i da je glavna briga "stabilnost i sigurna tranzicija".
Izraelska vojska saopćila je u nedjelju da je rasporedila snage u demilitariziranoj tampon zoni duž svoje sjeverne granice sa Sirijom nakon tamošnje pobunjeničke ofanzive.
Vojska je saopštila da je raspoređivanje trebalo da obezbijedi sigurnost za stanovnike Golanske visoravni koju je Izrael aneksirao. Izrael je zauzeo teritoriju u ratu na Bliskom istoku 1967. i međunarodna zajednica, osim Sjedinjenih Država, gleda na nju kao na izraelsku okupaciju.
Edward Yeranian iz Glasa Amerike doprinio je ovom izvještaju. Neke informacije stigle su iz Associated Pressa.