Najnovije
Trumpovi ljekari: Predsjednik je veoma dobro
Predsjednik SAD Donald Trump je veoma dobro, 24 sata je bez temperature i nije na kiseoniku, saopštio je tim ljekara koji se stara o predsjedniku u vojnoj bolnici Walter Reed blizu Washingtona.
Predsjednik, koji je u petak uveče iz predostrožnosti prebačen u bolnicu, primio je terapiju lijeka remdesivir, saopštio je ranije njegov ljekar Sean Conley
On je reporterima ispred bolnice u subotu rekao da Trump nije imao probleme sa disanjem. "Tim i ja smo izuzetno zadovoljni predsjednikovim napretkom", rekao je.
Kako je naveo, predsjednik je imao kašalj, temperaturu i osjećao se iscrpljeno. Ljekar je dodao da je Trump generalno u dobrom zdravstvenom stanju osim "male prekomerne težine". Kako je saopšteno, prva dama Melania je veoma dobro i nema naznaka da će biti potrebna hospitalizacija.
U bilješci koju je poslao Bijeloj kući, Conley je naveo da je "u petak uveče imao to zadovoljstvo da saopšti da se predsjednik osjeća veoma dobro".
"Nema potrebe za terapijom kiseonikom, ali smo u konsultaciji sa specijalistima odlučili da počnemo terapiju lijekom remdesivir. Predsjednik je uzeo prvu dozu i odmara se", napisao je Conley.
Remdesivir je antivirusni lijek koji je u Americi odobren u liječenju koronavirusa u maju 2020. Taj lijek, kako je tada rečeno, pomaže da se skrati period hospitalizacije i pomaže oporavak pacijenata, ali ne može da ih izliječi od koronavirusa.
Predsjednik je iz bolnice tweetovao da "misli da mu dobro ide".
Trump će u bolnici provesti narednih nekoliko dana i planirano je da radi iz bolničkog aparatmana.
Predsjednik je u petak uveče izašao iz Bijele kuće noseći masku, i sam ušao u predsjednički helikopter kojim je prebačen u bolnicu.
Po dolasku u bolnicu tweetovao je video snimak, snimljen nešto ranije u Bijeloj kući, u kojem se zahvaljuje građanima na podršci. "Mislim da sam vrlo dobro ali želimo da budemo sigurni da je sve kako treba. Prva dama se dobro osjeća. Hvala vam", poručio je predsjednik Trump.
Odluka o prelasku u bolnicu je mjera predostrožnosti nakon što je predsjednik testiran pozitivan na COVID-19, saopštila je portparolka Bijele kuće Kayleigh McEnany ranije u petak.
"Predsjednik je dobro raspoložen, ima blage simptome, i radio je cijeli dan", saopštila je ona.
"Iz velike predostrožnosti i na preporuku njegovog ljekara i medicinskih eksperata, predsjednik će narednih nekoliko dana raditi iz prostorija u Walter Reed narednih nekoliko dana", rekla je.
Jedan zvaničnik Bijele kuće rekao je da predsjednik nije predao dužnosti potpredsjedniku Mikeu Penceu.
"Ljekari su savjetovali da predsjednik bude prebačen u bolnicu da bi, u slučaju potrebe, odmah mogla da mu se ukaže hitna njega", izjavio je jedan zvaničnik Bijele kuće.
Jedan izvor agencije Reuters naveo je da Trump ima nisku temperaturu. Bijela kuća ranije je saopštila da mu je Trumpov ljekar dao injekciju sa eksperimentalnim koktelom antitijela - Regeneron.
Predsjednikov sin Eric Trump na Twitteru je napisao da je njegov otac "pravi borac". "Izboriće se sa ovim sa istom snagom i uvjerenjem sa kojim se bori za Ameriku svakog dana. Pozivam vas da mi se pridružite u molitvi za njegov oporavak. Nikad nisam bio više ponosan na nekoga i to što su morali da podnesu".
U međuvremenu, saopšteno je da je troje novinara koji prate Bijelu kuću u petak testirano pozitivno na COVID-19.
Predsjednik Trump prethodne noći je saopštio da su on i prva dama Mealnia Trump testirani pozitivni na COVID-19.
Šef osoblja Bijele kuće Mark Meadows rekao je da predsjednik ima "blage simptome", i da nastavlja da radi.
74-godišnji Trump ima povišeni rizik od komplikacija zbog smrtonosnog virusa zbog svojih godina i tjelesne težine. Tokom svog mandata bio je dobrog zdravlja ali nije poznato da redovno vježba ili se zdravo hrani.
Potpredsjednik Mike Pence i njegova supruga testirani su negativni. Nancy Pelosi, predsjedavajuća Predstavničkog doma, takođe je testirana na COVID-19 i dobila je negativan rezultat.
Ona je podsjetila da postoji protokol o kontinuitetu vlade u slučaju da predsjednik bude onemogućen da obavlja svoje dužnosti. Prema protokolu, predsjedničke dužnosti u tom slučaju preuzima potpredsjednik, a u slučaju da i on ne može da obavlja dužnost - predsjedavajući Predstavničkog doma.
I demokratski kandidat Joe Biden i njegova potpredsjednica Kamala Harris testirani su negativni, saopšteno je iz izbornog štaba demokrata.
Biden je na skupu u Michiganu rekao da se moli za Trumpov oporavak. Međutim, indirektno je kritikovao predsjednika, koji se podsmijavao Bidenu što nosi masku, a držao je i velike mitinge čiji učesnici uglavnom nisu držali fizičku distancu.
"Budite patriote. Ovde nije poenta u tome da ste opasan momak, već da dajete svoj doprinos", poručio je Biden.
Trampova kandidatkinja za Vrhovni sud Amy Coney Barrett koja je bila sa predsjednikom i mnogim drugim zvaničnicima u subotu u Bijeloj kući, a na Capitol Hillu se sastajala sa članovima Senata, takođe je testirana negativna, saopštila je Bijela kuća. Potvrđeno je da je imala blagi slučaj COVID-a ranije ove godine.
Međutim, najmanje četiri osobe koje su prisustvovale objavi njene nominacije u Beloj kući su testirane pozitivno - bivša Trumpova savjetnica Kellyanne Conway, predsjednik Univerziteta Notr Dame John Jenkins i republikanski senatori Thom Tillis i Mike Lee
Oni su članovi senatskog Odbora za pravosuđe, koji bi 12. oktobra trebalo da održi pretres o potvrdi nominacije sutkinje Barrett.
Conway je tweetovala da ima blagi kašalj, da se osjeća dobro i da je u karantinu.
Skoro 7,3 miliona Amerikanaca zaraženo je COVID-om-19 a više od 208.000 ljudi je preminulo od virusa, prema evidenciji Univerziteta Johns Hopkins.
See all News Updates of the Day
Tri bebe umrle od smrzavanja u šatorskim kampovima u Gazi posljednih dana
Beba je umrla od smrzavanja s utorka na srijedu u Gazi, dok se Izrael i Hamas međusobno optužuju da komplikuju napore za prekid vatre koji bi mogli zaustaviti 14-mjesečni rat.
Beba stara 3 sedmice bila je treća koja je umrla od hladnoće u šatorskim kampovima u Gazi posljednjih dana, rekli su doktori.
Izraelsko bombardovanje i kopnena invazija na Gazu ubili su više od 45.000 Palestinaca, više od polovine su žene i djece, prema Ministarstvu zdravlja Gaze, koje ne pravi razliku između boraca i civila.
Ofanziva je izazvala široko rasprostranjena razaranja i raselila oko 90 posto od 2,3 miliona stanovnika Gaze, često više puta.
Stotine hiljada osoba smještene su u šatorske kampove duž obale dok nastupa hladna zima. Grupe za pomoć se bore da dostave hranu i zalihe i kažu da nedostaje deka, tople odjeće i drva.
Izrael je povećao količinu pomoći, u prosjeku 130 kamiona dnevno ovog mjeseca, u odnosu na oko 70 dnevno u oktobru i novembru. Ipak, količina je i dalje znatna manja od prethodnih mjeseci, a Ujedinjene nacije kažu da nisu u mogućnosti podijeliti više od polovine pomoći jer izraelske snage uskraćuju dozvolu da se kreću unutar Gaze ili zbog neobuzdanog bezakonja i krađe iz kamiona.
Otac tronedjeljne Sile, Mahmoud al-Faseeh, zamotao ju je u deku kako bi pokušao da je ugrije u njihovom šatoru u oblasti Muwasi izvan grada Khan Younis, ali to nije bilo dovoljno, rekao je za Associated Press.
Rekao je da šator nije bio zaštićen od vjetra i da je tlo bilo hladno, jer su temperature u utorak navečer pale na 9 stepeni Celzijusa.
„Bilo je jako hladno preko noći i kao odrasli nismo to mogli ni podnijeti. Nismo se mogli ugrijati”, rekao je.
Sila se budila plačući tri puta preko noći, a ujutro su je zatekli kako ne reaguje, ukočenog tijela.
„Bila je kao drvo”, rekao je al-Faseeh.
Hitno su je prevezli u poljsku bolnicu gdje su ljekari pokušali da je ožive, ali su joj pluća već bila oštećena.
Ahmed al-Farra, direktor dječijeg odjela u bolnici Nasser u Khan Younisu, potvrdio je da je beba umrla od hipotermije. Rekao je da su još dvije bebe - jedna stara 3 dana, druga mjesec dana - dovedene u bolnicu u posljednjih dana nakon što su umrle od hipotermije.
Teški gubici sjevernokorejskih trupa u Ukrajini ne zaustavljaju Kimovu podršku Putinu
Ako su elitne sjevernokorejske trupe očekivale laganu kampanju protiv ukrajinskih snaga ukopanih u ruskoj regiji Kursk, suočile su se s surovom realnošću na terenu, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
Oko 1.100 sjevernokorejskih specijalaca je ubijeno ili ranjeno u Rusiji otkako su prije nekoliko sedmica ušli u sukob s Ukrajinom, saopštila je 19. decembra Nacionalna obavještajna služba Južne Koreje. Među poginulima je navodno i jedan general.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski 23. decembra je izjavio da je broj poginulih i ranjenih veći od 3.000, što predstavlja oko četvrtinu sjevernokorejskih specijalnih snaga poslanih u Rusiju, ali je dodao da su ti podaci preliminarni. Radio Slobodna Evropa nije mogao potvrditi nijednu od ovih brojki.
Ipak, čini se da vođa Sjeverne Koreje Kim Jong Un nije uznemiren brzim gubicima. Prema izvještajima, on dodatno učvršćuje svoju podršku ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu u zamjenu za ključne zalihe nafte, novca i vojne tehnologije.
Zelenski je 23. decembra izjavio da bi Sjeverna Koreja mogla poslati još trupa i oružja na front.
Zajednički štab južnokorejske vojske podržao je tu prognozu, rekavši da Pjongjang priprema rotaciju ili slanje dodatnih snaga u Rusiju.
Sjevernokorejska vojna podrška dolazi u kritičnom trenutku rata. Rusija nastoji nadvladati brojčano slabiju i resursima oskudniju ukrajinsku pješadiju te osvojiti teritorij prije nego što njeni vlastiti ljudski i materijalni resursi postanu iscrpljeni.
Pentagon je početkom oktobra saopštio da je Rusija izgubila više od 600.000 vojnika u skoro trogodišnjem ratu. Potrošila je toliko vojne opreme da se bori da nadomjesti artiljerijske granate i projektile usljed oštrih zapadnih sankcija.
Sada gotovo dvije trećine minobacačkih i artiljerijskih granata koje Rusija koristi protiv Ukrajine dolazi iz Sjeverne Koreje, izvijestio je Wall Street Journal, pozivajući se na ukrajinskog oficira Andrija Kovalenka. Ukrajinski zvaničnici također navode da je svaka treća balistička raketa proizvedena u Sjevernoj Koreji.
Pjongjang pojačava proizvodnju oružja kako bi zadovoljio rastuće potrebe Rusije, kažu stručnjaci.
Rovovski rat
Ruske trupe sada osvajaju položaje na istoku Ukrajine najbržim tempom od početka rata. Kijev je izveo iznenadni upad u područje Kurska u avgustu, zauzevši dio ruskog teritorija u nadi da će odvući neprijateljske snage od istočne Ukrajine. To se nije ostvarilo, dijelom zahvaljujući zalihama sjevernokorejskih trupa.
Dolazak sjevernokorejskih trupa u Rusiju u oktobru prvobitno je viđen kao čin očaja ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji je morao značajno povećati plate kako bi privukao nove regrute.
Međutim, The New York Times je 23. decembra, pozivajući se na američke zvaničnike, izvijestio da je zapravo Sjeverna Koreja pristupila Rusiji s ponudom slanja trupa, a Putin je prihvatio. Nije jasno kada je Kim iznio ovu ponudu.
Putin je u junu otputovao u Pjongjang na sastanak s Kimom. Tokom samita, dvojica lidera su postigla dogovor o strateškom sporazumu koji uključuje klauzulu o međusobnoj odbrani. Putin je ovaj sporazum ratifikovao u novembru.
Slanjem trupa u Rusiju, Kim pokušava zaobići stroge sankcije koje Sjeverna Koreja trpi od 2006. godine, kada je izvela prvi nuklearni test. Ove sankcije ograničavaju pristup tehnologijama i materijalima za vojnu upotrebu.
Sjeverna Koreja decenijama nije bila uključena u aktivne ratne sukobe. Njena vojska, koja broji više od milion vojnika, nema borbenog iskustva. Angažman u Ukrajini omogućava Kimovim trupama da steknu iskustvo, ali ih stavlja u situaciju za koju nisu adekvatno pripremljeni, tvrde analitičari.
Sjeverna Koreja nije bila uključena u vrući rat desetljećima. Stoga njezini vojni vrhovi i trupe – kojih ima više od milijun – nemaju nikakvog borbenog iskustva. Raspoređivanje u Ukrajini je način da Kim i njegova vojska steknu nešto. Međutim, Kimove trupe su loše pripremljene za vrstu rovovskog rata sa širokom upotrebom bespilotnih letjelica i projektila s kojom se suočavaju u Ukrajini, kažu stručnjaci.
Hyunseung Lee, koji je proveo tri i po godine u artiljerijskom i izviđačkom bataljonu početkom 2000-ih prije nego što je prebjegao, rekao je za RSE prošlog mjeseca da Kimove trupe "zapravo ne treniraju s naprednom opremom".
Dodao je da vojnici ne mogu ovladati dronovima i modernim tehnologijama u kratkom roku.
Video snimci na društvenim mrežama prikazuju ukrajinske kamikaza dronove kako pogađaju i ubijaju sjevernokorejske vojnike u snijegom prekrivenim poljima Kurska. Komentarišući snimke u objavi na platformi X 19. decembra, Lee je to nazvao "tužnim, ali predvidivim ishodom".
Prema Institutu za proučavanje rata (ISW) sa sjedištem u Vašingtonu, veliki gubici među trupama Sjeverne Koreje nisu uzrokovani samo modernom tehnologijom. Problem predstavljaju i jezičke barijere koje otežavaju komunikaciju i koordinaciju s ruskim snagama.
Još značajnije, ISW navodi da Sjevernokorejci izvode početne napade na ukrajinske položaje na otvorenom terenu. Ovakve strategije, koje neki vojni stručnjaci cinično nazivaju "topovskim mesom", rezultiraju velikim gubicima među napadačima.
Portparol ukrajinske vojne obavještajne službe, Jevgen Jerin, rekao je za agenciju AFP 24. decembra da angažman sjevernokorejskih trupa nije imao značajan uticaj na bojnom polju.
"To nije tako veliki broj vojnika", izjavio je, dodajući da koriste "primitivne taktike koje više podsjećaju na Drugi svjetski rat".
Od anksioznosti do simptoma PTSP-a – kako rat utiče na ukrajinsku djecu
Među trajnim posljedicama ruskog rata u Ukrajini je i šteta mentalnog zdravlja koju je sukob nanio djeci u zemlji. Istraživanja pokazuju veliki broj slučajeva poremećaja uključujući OKP i PTSP među djecom čijim roditeljima je često potrebna pomoć.
Djeca pokazuju talente na Hollywoodskoj božićnoj paradi
Već 92 godine slavne osobe, i izvođači, proslavljaju praznike na Božićnoj paradi u Hollywoodu. Ove godine u povorci su sudjelovali Divas and Drummers of Compton, neprofitna grupa koja pruža priliku da se djeca iz socijalno ugroženih dijelova grada upoznaju sa scenskom umjetnošću.
Schmidt: Zloupotreba institucija RS-a u interesu jedne osobe opasan korak unazad
Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt u srijedu je kritikovao "zloupotrebu institucija Republike Srpske (RS) u interesu jedne osobe" i istakao da neće oklijevati da poduzme mjere kako bi se osigurala provedba Daytonskog mirovnog sporazuma, nakon što je Skupština RS usvojila zaključke kojima se od predsjednika RS traži da se ne odaziva pozivu Suda BiH, dok ne bude zdravstveno sposoban da učestvuje u postupku.
"Najnoviji i očigledni pokušaji politiziranja jednog sudskog predmeta kako bi se ugrozio ustavni poredak države Bosne i Hercegovine izuzetno su zabrinjavajući", izjavio je Schmidt, navodi se u saopštenju Ureda visokog predstavnika.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je zaključak kojim se od Milorada Dodika, proruskog predsjednika tog bosanskohercegovačkog entiteta, traži da se ne odaziva na poziv Suda Bosne i Hercegovine, sve dok ne bude zdravstveno sposoban da učestvuje u postupku.
Skupština RS je također tražila da imenovani predstavnici tog entiteta u institucijama Bi obustave dalje odlučivanje, sve dok Sud BiH i državno Tužilaštvo ne obustave "politički montirani proces" protiv Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika RS Miloša Lukića.
Protiv Dodika je u toku sudski proces pred Sudom BiH jer je potpisao predsjedničke ukaze i time proglasio važećim dva entitetska zakona, koja je ranije poništio visoki predstavnik. Tužilaštvo tereti i Lukića da je kao v.d. direktora Službenog glasnika RS, omogućio objavu Dodikovih ukaza u toj publikaciji.
Skupština RS je od predstavnika entiteta na nivou BiH tražila da obustave odlučivanje iz domena evropskih integracija, dok se ne uspostave uslovi da se taj proces odvija "u skladu sa postulatima demokratije i vladavine prava".
U saopštenju Ureda visokog predstavnika se dodaje da svi u BiH moraju shvatiti da nijedan pojedinac nije iznad zakona i da svi imaju pravo na pravično suđenje, ali i obavezu da poštuju sudske odluke.
"Zloupotreba institucija Republike Srpske u interesu jedne osobe predstavlja opasan korak unazad", navodi se u saopštenju.
Visoki predstavnik pažljivo prati razvoj situacije i "neće oklijevati da poduzme mjere koje bude smatrao neophodnim kako bi se osigurala provedba Mirovnog sporazuma u cijeloj Bosni i Hercegovini i u njenim entitetima", dodaje se u saopštenju.
Prethodno su ambasade SAD, Velike Britanije, Njemačke, Francuske i Italije, Delegacije EU u BiH i specijalnog predstavnika EU u BiH u zajedničkom saopštenju navele da zaključci Skupština RS predstavljaju ozbiljnu prijetnju ustavnom poretku BiH i kao takvi su antidejtonski, te direktno podrivaju autoritet institucija, vladavine prava na državnom nivou i put BiH ka euroatlantskim integracijama.