Linkovi

Najnovije

Chollet: SAD imaju alate protiv političara koji nastave put podjela u BiH

Arhiv - Derek Chollet
Arhiv - Derek Chollet

Sjedinjene Države posvećuju veliku pažnju političkoj krizi u BiH imaju alate koje mogu upotrijebiti protiv nacionalističkih lidera koji izazivaju podjele u ratom uplašenoj multietničkoj balkanskoj zemlji koji bi je pokušali "rastrgnuti", rekao je u utorak visoki američki dužnosnik.

"Naš apel liderima (u Bosni) je da se uzdignu iznad vlastitog interesa i pokušaju imati na umu širi interes svoje zemlje", rekao je savjetnik američkog State Departmenta Derek Chollet u intervjuu za Associated Press.

"Ako lideri nastave na putu ka podjelama, dezintegraciji, povlačenju iz centralnih institucija, postoje alati koje imamo da kaznimo takvo ponašanje", dodao je on, pominjući moguće sankcije.

Chollet, koji služi kao savjetnik američkog državnog sekretara, stigao je u Bosnu u ponedjeljak na trodnevne sastanke sa najvišim političkim liderima usred najgore političke krize u toj balkanskoj zemlji otkako je mirovni sporazum uz posredovanje SAD-a okončan 1995. godine nakon više od tri i po godine krvoprolića.

Rat u BiH je počeo 1992. godine kada su bosanski Srbi, podržani Beogradom, pokušali da stvore etnički čistu teritoriju s ciljem pridruživanja susjednoj Srbiji protjerivanjem Hrvata i Bošnjaka iz zemlje, koji su većinom muslimani. Više od 100.000 ljudi je ubijeno, a više od 2 miliona, ili više od polovine stanovništva zemlje, protjerano je iz svojih domova prije nego što je postignut mirovni sporazum u Daytonu, Ohio, u novembru 1995.

Sporazum je podijelio BiH na dva dijela - Republiku Srpsku i Federaciju - kojima je data široka autonomija, ali su ostale povezane nekim zajedničkim institucijama, uključujući predsjedništvo, parlament, vojsku, poresku upravu.

Srbi se godinama zalažu za odvajanje od BiH. Ali njihov tvrdolinijaški lider Milorad Dodik, koji ima prešutnu podršku Rusije i Srbije, nedavno je pojačao akciju obećavajući da će entitet Republika Srpska, do kraja novembra, proglasiti stvaranje sopstvene vojske i pravosuđa.

Dodik, koji služi kao srpski član Predsjedništva BiH, zaprijetio je da će preuzeti kasarne u Republici Srpskoj nakon što formira vojsku. Rekao je da će, ako Zapad pokuša da interveniše, pozvati "prijatelje" bosanskih Srba u pomoć.

"Veoma smo zabrinuti", rekao je Chollet. "U Washingtonu se posvećuje velika pažnja o situaciji ovdje, mnogo je zabrinutosti oko putanje na kojoj je Bosna i bojazni, prvi put u 26 godina, da je Dayton (mirovni sporazum) u svom najopasnijem trenutku."

Međutim, Chollet je rekao da Sjedinjene Države i dalje vjeruju da Bosna "nije prošla tačku bez povratka".

"Još uvijek vjerujemo da postoji šansa da se sve ovo zaustavi... i to nisu samo Sjedinjene Države, to su naši partneri u Evropi", dodao je.

Rekao je da će biti potrebno raditi na jačanju demokratskih institucija u BiH i usmjeravanju zemlje ka cilju konačnog pridruživanja Evropskoj uniji.

"Biće mnogo teških odluka koje će se morati donijeti, ali Sjedinjene Države su posvećene učiniti sve što mogu kako bi spriječile da se dogodi ono najgore i, više od toga, pokušale postići još bolji ishod" vraćajući Bosnu "na njen put ka njenoj evroatlantskoj destinaciji", rekao je on.

Dodik je, međutim, ostao neposlušan nakon što su se on i druga dva člana Predsjedništva BiH u utorak sastali s Cholletom, govoreći da je rekao američkom izaslaniku da "samo naprijed sa sankcijama, mi se držimo naše politike" razgradnje institucija na nivou države.

I to uprkos pismu američkog državnog sekretara Antonija Blinkena članovima Predsjedništva BiH u kojem se navodi mogućnosti sankcija.

"Prije ili kasnije, SAD će morati voditi realističnu politiku umjesto da nam prijete sankcijama", rekao je Dodik i dodao da bosanskim Srbima "više nije stalo" do prijetnji. "Mi služimo našim ljudima, a ne interesima SAD-a."

See all News Updates of the Day

Akademici entiteta RS: Usvajanje rezolucije o Srebrenici moglo bi narušiti imidž srpskog naroda u svijetu

Akademici entiteta RS: Usvajanje rezolucije o Srebrenici moglo bi narušiti imidž srpskog naroda u svijetu
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:04 0:00

Iako je rezolucija o Srebrenici, o kojoj se očekuje rasprava u Ujedinjenim Nacijama, neobavezujuća njeno usvajanje bi moglo dodatno narušiti imidž srpskog naroda u svijetu. Stav je ovo akademske zajednice u Republici Srpskoj iznesen na okruglom stolu u banjalučkom Univerzitetu.

Virginia: Farma mesa životinja hranjenih travom

Virginia: Farma mesa životinja hranjenih travom
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

Bean Hollow Grassfed je prodavnica specijalizirana za prodaju mesa od životinja hranjenih travom, koja je takođe odobrena i certificirana za dobrobit životinja. Kupci mogu odabrati željene komade, izvagati ih, sami se poslužiti i platiti. Kupci se mogu sami poslužit. 

Vojna pomoć Ukrajini, Izraelu i Tajvanu: Očekuje se brza potvrda u Senatu

Vojna pomoć Ukrajini, Izraelu i Tajvanu: Očekuje se brza potvrda u Senatu
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00

Poslanici u Zastupničkom domu američkog Kongresa su prošle subote velikom većinom usvojili zakon o stranoj pomoći vrijedan 95 milijardi dolara. Mjera je sada upućena Senatu, za koji se očekuje da će glasati početkom ove sedmice.

New York: Ako Trump bude svjedočio, pitaće ga i o starim slučajevima

New York: Ako Trump bude svjedočio, pitaće ga i o starim slučajevima
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00

Sudac Vrhovnog suda New Yorka Juan Merchan odlučio je da, ukoliko bivši američki predsjednik Donald Trump odluči da svjedoči na suđenju koje ga optužuje da je planirao da se umiješa u ishod izbora za Bijelu kuću 2016, tužiocima će biti dopušteno da ga pitaju o građanskim parnicama koje izgubio.

Američki State Department ističe hitne prijetnje globalnim ljudskim pravima

Državni sekretar Antony Blinken govori o nedavno objavljenim Državnim izvještajima o praksi ljudskih prava za 2023. tokom brifinga u State Departmentu u Washingtonu, 22. aprila 2024.
Državni sekretar Antony Blinken govori o nedavno objavljenim Državnim izvještajima o praksi ljudskih prava za 2023. tokom brifinga u State Departmentu u Washingtonu, 22. aprila 2024.

Američki State Department je u ponedjeljak objavio svoje godišnje izvještaje o praksi ljudskih prava, u kojima se navodi ruska invazija na Ukrajinu, građanski rat u Sudanu i rat između Izraela i Hamasa kao samo neke od najvećih globalnih zabrinutosti za ljudska prava.

Prilikom sastavljanja ovih … [izvještaja] crpili smo iz raznih vjerodostojnih izvora zasnovanih na činjenicama, uključujući izvještaje vladinih agencija, nevladinih organizacija i medija,” rekao je državni sekretar Antony Blinken u online izjavi.

Godina obuhvaćena izvještajima, 2023., poklopila se sa 75. godišnjicom Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima Ujedinjenih naroda. Izvještaji su zasnovani na međunarodno priznatim ljudskim pravima navedenim u deklaraciji, između ostalih sporazuma.

U predgovoru izvještaja, Blinken je najprije naveo rusku invaziju na Ukrajinu kao značajno kršenje ljudskih prava. “Nepoštivanje i prezir Kremlja prema ljudskim pravima su u potpunosti vidljivi”, rekao je on, navodeći njegovu upotrebu nasilja nad građanima kao “oruđe ratovanja”.

On je također govorio o građanskom ratu u Sudanu kao o značajnoj prijetnji ljudskim pravima, dodajući da su obje strane u sukobu "ispustile užasno nasilje, smrt i uništenje".

Sukob Izraela i Hamasa također izaziva "duboko zabrinjavajuću zabrinutost za ljudska prava", rekao je Blinken. Dodao je da su SAD osudile terorističke napade Hamasa 7. oktobra, istovremeno pozivajući Izrael da u svom odgovoru minimizira štetu civilima.

Blinken je također razgovarao o iranskom gušenju svojih građana - posebno žena - kao prijetnji ljudskim pravima. Dodao je da izvještaj pokriva suzbijanje ženskih prava u Afganistanu pod vlašću talibana, tretman Kine prema većinskom muslimanskom Ujgurskom stanovništvu i maltretiranje političkih zatvorenika na Kubi.

Uprkos ovim kršenjima ljudskih prava, „ohrabrujući razvoj događaja takođe se može naći u ovom izvještaju“, rekao je Blinken.

Blinken je opisao napredak Kenije, Japana, Estonije i Slovenije u unapređenju LGBTQI+ prava, kao i napredak koji je postigao Jordan u unapređenju prava osoba s invaliditetom. On se također osvrnuo na napredak Meksika u sprovođenju reformi rada kako bi se poboljšali uslovi rada.

"Ove svijetle tačke su važan podsjetnik da je napredak u ljudskim pravima zaista moguć, sve dok predani pojedinci u svakom dijelu svijeta nastave da rade na održavanju temeljnog dostojanstva svih ljudi", rekao je.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG