Zajednička sjednica bila je i zadnja formalnost prije inauguracije novog predsjednika i potpredsjednice koja je zakazana za 20. januar.
Haotična noć
Republikanski senator iz Jute Mit Romni okrivio je odlazećeg predsjednika Donalda Trumpa za nasilje u Kapitolu i pozvao kolege da jednoglasno potvrde pobedu Džoa Bajdena.
“Okupili smo se zbog povrijeđenog ponosa jednog sebičnog čoveka i gnjeva pristalica koje je namjerno dezinformisao u protekla dva mjeseca i podstakao na akciju ovog jutra", izjavio je Romni i dodao:
"Ono što se dogodilo ovde danas je pobuna koju je podstakao predsjednik SAD".
Senator iz Jute istakao je da će svi koji nastave da podržavaju opasnu igru ulažući prigovore na rezultate legitimnih, demokratskih izbora "zauvijek biti upamćeni kao saučesnici u napadu bez presedana na američku demokratiju i zapamćeni po svojoj ulozi u sramnoj epizodi američke istorije".
Romni je dodao da nove istrage i preispitivanja rezultata izbora neće uvjeriti birače sve dok predsednik Trump nastavlja da tvrdi da su izbori ukradeni.
"Najbolji način da pokažemo poštovanje prema biračima koji su uznemireni jeste da im kažemo istinu, a istina je da je novoizabrani predsjednik Bajden pobijedio na ovim izborima", poručio je Romni uz aplauz kolega iz Senata.
"Amerika i Senat neće biti zastrašeni. Vratili smo se na radna mjesta. Obavićemo svoju dužnost u skladu sa Ustavom i obavićemo je večeras", poručio je lider senatske većine Mič Mekonel nazivajući napad Trumpovih pristalica "neuspjelom pobunom".
"Onima koji su danas izazvali haos u našem Kapitolu poručujem - niste pobijedili", rekao je potpredsednik Mike Pence kada je sednica nastavljena.
"Vratimo se na posao", dodao je i dobio veliki aplauz.
Oba doma Kongresa su nastavila su radom nakon višesatnog prekida zbog upada pristalica Donalda Trumpa u zgradu
Twitter blokirao nalog američkog predsjednika Donalda Trumpa zahtijevajući od njega da ukloni tri objave koje krše pravila mreže o manipulaciji.
Trumpu je nalog zaključan na 12 sati kako bi uklonio sporne objave a ukoliko to ne uradi rizikuje da potpuno izgubi ovaj, svoj glavni kanal komunikacije.
Reuters prenosi izjavu predsjedavajuće Predstavničkog doma Nancy Pelosi da će sjednica biti nastavljena.
Žena ranjena prilikom upada u Kongres je podlegla objavio je New York Times.
Državni sekretar Mike Pompeo osudio je upad u Kongres nazvavši ga "bezakonjem".
Poslije gotovo četiri sata nereda, zvaničnici su proglasili da je kompleks američkog Kongresa "bezbjedan".
Dopisnik Glasa Amerike Steve Herman javlja da su na terenu i agenti FBI-ja i tajne službe.
Vršilac dužnosti ministra odbrane SAD potvrdio je da je Nacionalna garda aktivirana naredbom potpredsjednika Mike Pencea a ne predsjednika Donalda Trumpa kako je objavila glasnogovornica Bijele kuće.
Donald Trump se nakon upada demonstranata u Kongres obratio putem videa na Twitteru. U obraćanju je ponovio neutemeljene tvrdnje o pokradenim izborima. Demonstrante je nazvao "posebnima" i pozvao ih da odu kućama u miru.
Izabrani američki predsjednik Joe Biden objavio je da je dešavanje djelo male grupe ekstremista i da ove scene ne predstavljaju američki narod.
Savjetnik predsjednika Trumpa Richard Grenell traži hapšenja učesnika upada u Kongres.
Više guvernera aktiviralo je snage koje šalju prema Washingtonu.
Glasnogovornica Bijele kuće objavila da je vojska, po naređenju predsjednika Trumpa, na putu prema Capitolu.
Agencija AP potvrdila je da je prilikom dešavanja jedna osoba ranjena vatrenim oružjem ali nije navedeno više detalja o pucnjavi.
Washington Post objavljuje da se mobilizira Nacionalna garda Distrikta Kolumbija.
Gradonačelnica Washingtona nema ovlaštenja da pokrene Nacionalnu gardu ali može tražiti pomoć od drugih, susjednih saveznih država.
Republikanski senator sa Floride Marco Rubio apelovao je na predsjednika Trumpa da aktivira sigurnosne snage i zaustavi dešavanja u Kongresu.
Na smirivanje poziva i senator Ted Cruz koji je senatski vođa političkog pokušaja osporavanja predsjedničke pobjede Joe Bidena.
Šta se desilo
Okupljene pristalice predsjednika Trumpa , koje protestiraju protiv proglasenja Bidena predsjednikom, su u kasnim poslijepodnevnim satima probili kordon policije na Capitol Hillu i uspjeli ući u Kongres.
Senat, u kojem se održavalo glasanje, je obustavio proces, a prema pouzdanim izvještajima, potpredsjednik Mike Pence je izveden posebnim tunelima ispod zgrade Kongresa.
Policija je morala u jednom trenutku koristiti i suzavac protiv nasilnih prosvjednika, kada je jedan broj od njih pokušao provaliti vrata sale Zastupničkog doma u kojem su bili okupljeni članovi Kongresa.
Oko tri poslijepodne po američkom vremenuje gradonačelnica Washingtona Muriel Bowser proglasila policijski sat od 6 poslijepodne - pa do 6 sutra ujutro, kako bi spriječila dodatne nerede i eventualne ulične sukobe.
Nekoliko stotina članova Predstavničkog doma, službenici i novinari evakuisani su na nepoznatu lokaciju.
Zvanična certifikacija novog predsjednika od strane Kongresa je tradicionalno puka formalnost, međutim, prije nekoliko dana je nekoliko kongresmena izjavilo da neće glasati za certifikaciju, nakon čega je Trump pozvao svoje pristalice da se okupe upravo danas u gradu i prosvjeduju.
Medjutim, podrsku Trumpu ne daje u ovim trenucima većina republikanaca, ukljucujuci i one najkonzervativnije, koji zahtijevaju od predsjednika da se dostojanstveno povuče i prizna poraz.
Trump je sinoć pozvao potpredsjednika Mike Pence-a da odbije prihvatiti certifikaciju Bidena, što je Pence odlučno odbio, rekavši da će se voditi zakletvom koju je polozio kao podpredsjednik. Tako je predsjednik Trump ostao i bez posljednje podrške njegovoj tvrdnji - bez dokaza - da su izbori lažirani.
Ranije je vođa republikanske većine u Senatu, Mitch Mc Connell također izjavio da kategorički odbija nepriznavanje pobjede Bidena, i dodao da će glasati kako bi se ispoštovala volja američkog naroda.