- By Amer Jahić
Više od 75 hiljada ljudi oporavilo se od koronavirusa u Sjedinjenim Državama. Širom zemlje, zaraženo je više od 820 hiljada ljudi, dok je broj žrtava Kovida 19 premašio 45 hiljada.
Glavno pitanje u Americi trenutno je kako bezbjedno pokrenuti ekonomiju zemlje i vratiti ljude na posao.
Opširnije: https://bit.ly/2xPPoie
- By Amer Jahić
Američki predsjednik Donald Trump rekao je da će danas potpisati uredbu o privremenoj suspenziji migracije u SAD.
On je na konferenciji za novinare o epidemiološkoj situaciji u SAD, rekao da se uredba "i sada piše". On navodi da će se pauziranjem emigracije u SAD sačuvati američka radna mjesta.
"Bilo bi pogrešno i nepravedno prema Amerikancima koji su dobili otkaz da ih zamijeni nova emigrantska radna snaga iz inostranstva, moramo prvo da mislimo na američkog radnika", rekao je predsjednik.
Suspenzija će važiti 60 dana, nakon čega će eventualni produžetak ili promjenu odluke ponovo razmotriti Trump lično i kako kaže "grupa ljudi", ovisno o ekonomskoj situaciji u tom momentu.
Na pitanje da li će biti izuzetaka, rekao je da će se više znati u srijedu.
"Uredba se odnosi samo na ljude koji traže stalno boravište, drugim riječima one koji treba da prime zelenu kartu. Neće se primjenjivati na one koji ulaze na privremenim osnovama. Kako se dalje stvari budu odvijale, istražićemo koje još mjere o imigraciji treba da uvedemo, da bismo zaštitili američke radnike. Ubuduće ćemo sve više štititi njih", kazao je Trump.
Suspenzija će takođe biti prilika da se razmotre osnovni medicinski resursi za američke građane i biće kratka pauza za novu emigraciju, zavisi koliko će trajati, rekao je Trump.
Rekao je želi da očuva zdravstveni sistem i da nađe posao za nezaposlene Amerikance.
Upitan da li ima u vidu neki zadovoljavajući nivo zaposlenosti, koji bi mogao da bude razlog da se ukine suspenzija, Trump je rekao da će se o tome još razgovarati. Američki predsjednik negirao je da koristi krizu sa koronavirusom da se obračuna kako sa nelegalnim migrantima, tako i sa legalnim.
- By Amer Jahić
Guverneri pojedinih američkih država počeli su da ublažavaju restriktivne mjere, radi oporavak ekonomije. Međutim, koliko rizik preuzimaju time što će dozvoliti ljudima da se vrate u restorane, teretane i frizerske salone – čak i sa mjerama društvenog distanciranja?
Iako pandemija koronavirusa nastavlja da se širi, dijelovi Amerike prave planove da se vrate na posao. U Južnoj Karolini neke maloprodajne firme su sada otvorene uz mjere odgovarajuće razdaljine.
Guverner te države odlučio je da se od danas otvore gradske plaže ali se grad Mertl Bič protivi toj odluci.
"Najviše me brine da, ako ne učinimo sve što je moguće da sada obuzdamo virus, potencijalno bismo mogli da sebi nanesemo štetu kasnije tokom ljeta, na vrhuncu turističke sezone", navodi gradonačelnica Mertl Biča Brenda Betjun.
Tenesi je saopštio da će se “velika većina” firmi ponovo otvoriti 1. maja. A u Džordžiji, gdje je prijavljeno skoro 20.000 slučajeva Kovida-19 i blizu 800 smrtnih slučajeva, guverner Brajan Kemp objavio je da teretane, frizerski saloni i kuglane mogu da se ponovo otvore u petak. Kemp se protivio mjerama zatvaranja.
Gradonačelnica Atlante, Kejša Lens Botoms, oštro je kritikovala guvernerovu odluku.
“Svakako ne mogu da čiste savjesti kažem da se slažem sa tom odlukom i nastaviću da koristim svoj položaj gradonačelnice da pozivam ljude da i dalje ostaju kod kuće, slušaju nauku i koriste zdrav razum”, rekla je ona.
Međutim, u Kaliforniji, koja ima više od 30.000 potvrđenih slučajeva, guverner Gevin Njusom je izjavio da vlasti ne vide trend opadanja potreban da bi se država ponovo otvorila.
U teško pogođenom Njujorku, gradonačelnik Bil de Blazio je otkazao sve javne skupove do kraja juna – uključujući slavne proslave kao što su parada na Dan Portorika i “parada ponosa”.
Broj zaraženih opada ali se u Njujorku i dalje svakog dana registruje više od hiljadu novih slučajeva.
- By Amer Jahić
„Nemam nikakav izvor prihoda, ne dobivam ni bonove za hranu, sada je teško dobiti bilo kakvu pomoć”, kaže Brooklyn Dotson, stanovnica Nashvillea.
Gradonačelnik New Yorka Bill de Blasio kaže da je u tom gradu mnogo gladnih i da se mnogi pitaju kako će se snaći za idući obrok.