- By Amer Jahić
Predsjednik SAD Donald Trump najavio je da će potpisati uredbu kojom se privremenu suspenduje imigracija u SAD, usljed aktuelne krize, koju je izazvala epidemija koronavirusa.
"U svjetlu napada nevidljivog neprijatelja, kao i potrebe da zaštitimo radna mesta naših VELIKIH američkih građana, potpisaću uredbu kojom se privremeno suspenduje imigracija u SAD", napisao je Trump na svom Twitter nalogu u ponedjeljak kasno uveče (rano ujutro po srednje-evropskom vremenu).
Ranije tokom dana, prema navodima agencije Reuters, broj smrtnih slučajeva od koronavirusa u SAD prevazišao je 42 hiljade.
Sjedinjene Države imaju ubjedljivo najveći broj oboljelih od COVID-19 - više od 774 hiljade, a samo u ponedJeljak potvrđeno je novih 20 hiljada slučajeva.
Američka ekonomija - najveća na svijetu - bukvalno je zaustavljena zbog koronavirusa, a u poslJednjih mesec dana za nadoknadu nezaposlenima prijavilo se više od 22 miliona Amerikanaca.
Bijela kuća odbila je da objasni razloge i legalne osnove koji stoje iza ovakve odluke, kao i kada će biti sprovedena, prenosi Reuters.
"Dok se nacija bori sa pandemijom, a medicinski radnici rizikuju svoje živote, predsjednik se obrušio na useljenike i krivi druge za svoje promašaje", ocijenila je Amy Klobuchar na Twitteru, bivša kandidatkinja za demokratsku predsjedničku nominaciju.
Ulazak u SAD je zbog pandemije već u velikoj mjeri onemogućen, granice su zatvorene, a avio-saobraćaj zabranjen, pa se ova Trumpova odluka više tumači kao pokušaj da se ohrabri njegovo biračko tijelo.
Reagujući na najnoviju Trumpovu najavu, bivši demokratski predsjednički pretendent Julian Castro poručio je predsjedniku da je njegova odluka "plitak potez" jer je već dovoljno "zakopao američku ekonomiju i zabranio useljenicima boravak u SAD", prenosi Reuters.
- By Amer Jahić
U Sjedinjenim Državama se u ponedjeljak intenzivirala debata o tome kada bi trebalo ukinuti restriktivne mjere uvedene da bi se suzbilo širenje epidemije koronavirusa.
Dok demonstranti opisuju obavezne mjere kao "tiraniju," guverner New Yorka i drugi zvaničnici pozivaju na oprez dok ne bude dostupno više testova na COVID-19, prenosi agencija Reuters.
Mjere socijalnog distanciranja, za koje eskperti ističu da su ključne za usporavanje širenja koronavirusa, dovele su do potpunog ekonomskog zastoja, dok je više od 22 miliona ljudi prošlog mjeseca bilo primorano da se prijavi za pomoć za nezaposlene.
U Pennsylvaniji, gdje je demokratski guverner Tom Wolf, najavio da će uložiti veto na republikanski prijedlog zakona o otvaranju pojedinih biznisa, nekoliko stotina demonstranata je u prestonici Harrisburgu, uglavnom u automobilima, protestovalo protiv mera u toj saveznoj državi.
Mnogi učesnici protesta bili su skeptični prema zdravstvenim ekspertima i obimu epidemije, a zvaničnike su optužili da preduzimaju akcije koje nanose veću štetu od samog virusa.
Predsjednik SAD Donald Trump rekao je da bi guverneri trebalo da donesu konačnu odluku o ublažavanju mjera, ali se zalaže da se to uradi ranije. Mnogi učesnici protesta nosili su transparente u znak podrške Trumpu.
Zdravstveni eksperti i zvaničnici na prvim linijama borbe protiv pandemije upozoravaju da bi zemlja mogla da se suoči sa drugim i čak smrtonosnijim talasom zaraze, ako se restriktivne mjere ukinu prerano.
Sjedinjene Države imaju daleko najveći broj slučajeva koronavirusa u svetu, sa više od 760 hiljada zaraženih i gotovo 41 hiljadom preminulih, od čega je gotovo polovina u državi New York.
Guverner Andrew Cuomo rekao je da se moraju proširiti kapaciteti za testiranje, a da bi otvaranje ekonomije u New Yorku i drugim dijelovima zemlje moralo pažljivo da se reguliše da bi se izbjegao novi nagli rast broja zaraženih.
Trump koji je spori sa brojnim demokratskim guvernerima u pogledu reakcije njegove administracije na aktuelnu zdravstvenu krizu, rekao je da ima dovoljno testova na COVID-19.
Trump je u nizu tweetova ponedjeljak rekao da su guverneri prvo žalili zbog nedostatka respiratora, a da su sada poočeli da se žale da nemaju dovoljno testova.
"Sada viču: Testiranje, testiranje, testiranje i ponovo igraju veoma opasnu političku igru. Države, a ne federalna vlada, bi trebalo da testiraju. Međutim, sarađivaćemo sa guvernerima i to završiti", tweetovao je Trump.
- By Amer Jahić
Iako je Bijela kuća objavila plan u tri faze za ponovno pokretanje američke ekonomije koja je u zastoju zbog pandemije koronavirusa, stručnjaci upozoravaju da je zbog nedostataka u sistemu javnog zdravlja možda prerano čak i za prvu fazu.
Američki predsjednik Donald Trump rekao je da plan podrazumijeva ulazak u prvu fazu kada se uoči kontinuiran, 14-dnevni pad u broju zaraženih. O primjeni plana odlučiće guverner svake savezne države posebno.
Za sve tri faze Trumpovog plana važe preporuke o redovnom pranju ruku, držanju distance od drugih ljudi, pokrivanju lica i ostajanju kod kuće ukoliko je to moguće. Ali, stručnjaci kažu da to nije dovoljno.
Najprije, upozoravaju na nedovoljan broj testova na koronavirus čime se otežava i praćenje zaraženih širom SAD - pa i otvaranje poslova zato može da ima negativne posljedice.
Više pročitajte: Da li je prerano za ponovno pokretanje poslova u Americi?
- By Amer Jahić
Guverneri američkih država koje su najteže pogođene epidemijom koronavirusa spore se sa predsjednikom Sjedinjenih Država Donaldom Trampom u pogledu njegovih tvrdnji da imaju dovoljno testova na Kovid 19 i da bi trebalo brzo da otvore svoje ekonomije, dok se planiraju novi protesti protiv naredbi građanima da ostanu kod kuće da bi se sprečilo širenje zaraze, prenosi agencija Rojters.
Broj oboljelih od koronavirusa u Sjedinjenim Državama premašio je 750 hiljada, dok je preminulo najmanje 40 hiljada ljudi.
"Administracija pokušava da proširi testiranje, preduzimaju neke stvari kada je riječ o privatnim laboratorijama. Međutim, apsolutno je neistinito reći guvernerima da imaju dovoljno testova i da bi trebalo da nešto da preduzmu tim povodom, i da mi ne radimo svoj posao", rekao je republikanski guverner Merilenda Leri Hogan u intervjuu za kablovsku mrežu CNN.
Demokratski guverner Virdžinije Ralf Nortam rekao je CNN-u da su tvrdnje predsjednika i potpredsjednika SAD da države imaju dovoljno testova "jednostavno obmanjujuće".
U Merilendu, Virdžiniji i prijestolnici Vašingtonu i dalje raste broj slučajeva, čak i dok u epicentru epidemije Njujorku pada. U Nju Džersiju je u nedjelju zabeležen rast broja zaraženih od gotovo 3.900, što je najviše za više od dvije nedelje. Boston i Čikago su takođe nova žarišta, sa nedavnim naglim rastom oboljelih i preminulih.
Potpredsjednik SAD Majk Pens rekao je u nedelju veče da Amerika ima dovoljno testova da bi omogućila bilo kojoj državi da počne da ublažava restrikcije, ako ispunjava ostale kriterijume.
Više pročitajte ovdje.