Najnovije
Bijela kuća razmatra uredbe u vezi sa oružanim nasiljem
Dvije masovne pucnjave u posljednjih sedam dana vjerovatno će povećati pritisak na predsjednika SAD Joea Bidena da ispuni predizborno obećanje o uvođenje oštrijih ograničenja za nošenje oružja.
"Ne moram da čekam ni jedan minut, a kamoli jedan sat, da preduzmem smislene korake koji će spasiti živote u budućnosti. To ne bi trebalo da bude stranačko pitanje. To je američko pitanje. Spasiće živote, američke živote. Moramo da preduzmemo akciju", rekao je Biden u utorak u Bijeloj kući.
Biden je zatražio od Senata da usvoji dva zakonska prijedloga, odobrena u Predstavničkom domu 11. marta, koji bi proširili bezbjednosnu provjeru kupaca oružja. Takođe se založio za zabranu automatskog oružja.
Predsjedavajuća Predstavničkog doma Nancy Pelosi i lider većine u Senatu Chuck Schumer, demokratski lideri u Kongresu, rekli su u utorak da nasilje ponovo naglašava potrebu za usvajanje strožijih zakona o oružju.
Portparolka Bijele kuće Jen Psaki u razgovoru sa novinarima u predsjedničkom avionu, tokom leta ka Columbusu, Ohio, izjavila je da predsjednik Biden, pored zakonskih prijedloga o kontroli oružja, razmatra i uvođenje nekoliko uredbi, koje bi se odnosile na oružano nasilje.
Međutim, zakonski prijedlozi o zabrani automatskog oružja i oštrijim bezbjednosnim provjerama kupaca blokirani su u Kongresu zbog protivljenja Republikanske stranke.
"Svakako razmatramo nekoliko poteza", rekla je Psaki, ali nije ponudila nikakve detalje.
Uredbe koje bi Biden mogao da donese odmah obuhvataju eliminaciju tržišta za takozvano improvizovano oružje, striktnije provjere onih koji kupuju oružje i pružanje sredstava velikim gradovima da se bore protiv oružanog nasilja, kaže Shannon Watts, koja je osnovala grupu koja se zalaže za strožije zakone u vezi sa oružjem u SAD.
Improvizovano oružje se pravi u kućnoj radinosti, od kompleta koji sadrže nedovrešni pištolj. Na njemu nema serijskog broja i može se prodavati bez bezbjednosne provjere.
"A sve to može da se uradi i trebalo bi da se uradi odmah danas", rekla je Watts za Reuters.
Psaki je upozorila novinare da ne očekuju nikakve nove poteze odmah: "Ne očekujem da će biti bilo kakavih novih predloga u naredna 24 sata."
Prema istraživanju "Korporacije RAND", u Sjedinjenim Državama je najviša stopa oružja u vlasništvu civila. Prema podacima neprofitne organizacije "Arhiv o oružanom nasilju", u Americi je prošle godine bilo više od 43.000 smrtnih slučajeva u incidentima sa vatrenim oružjem.
Biden je naložio da se poslije masovne pucnjave u Coloradu na pola koplja spuste zastave, koje su tek bile podignute u ponedjeljak, pošto su spuštene zbog napada u Atlanti.
See all News Updates of the Day
Izrael otvorio tenkovsku vatru na južni Liban
Izraelskom tenkovskom vatrom u četvrtak pogođeno je šest oblasti u južnom Libanu, a izraelska vojska je saopštila da je prekršen prekid vatre sa Hezbollahom nakon što su osumnjičeni, neki u vozilima, stigli u nekoliko oblasti u južnoj zoni.
Prekid vatre između Izraela i libanske oružane grupe Hezbollah stupio je na snagu u srijedu prema sporazumu koji su posredovale SAD i Francuska, a koji ima za cilj da omogući ljudima u obje zemlje da počnu da se vraćaju kućama u pograničnim oblastima razbijenim 14 mjeseci borbe.
Izraelska vojska je pozvala stanovnike gradova duž granične trake da se još ne vraćaju zbog sopstvene bezbjednosti.
Vatra iz izraelskih tenkova pogodila je šest područja unutar tog graničnog pojasa, rekli su državni mediji i libanski bezbjednosni izvori.
Hici su pogodili Markabu, Wazzani, Kfarchoubu, Khiyam, Taybe i poljoprivredne ravnice oko Marjayouna, koje se sve nalaze na dva kilometra od Plave linije koja označava granicu između Libana i Izraela. Jedan od bezbjednosnih izvora rekao je da su dvije osobe ranjene u Markabi.
Libanske porodice raseljene iz svojih domova u blizini južne granice pokušaju su da se vrate i provjere svoju imovinu. Ali izraelske trupe su i dalje stacionirane na libanskoj teritoriji u gradovima duž granice, a reporteri Reutersa su čuli kako bespilotne letjelice lete iznad dijelova južnog Libana.
Nije bilo komentara na informacije o tenkovima od strane Hezbollaha ili Izraela, koji su se borili više od godinu dana paralelno sa ratom u Gazi.
Sporazum, rijedak diplomatski podvig u regionu koji je potresen sukobima, okončao je najsmrtonosniju konfrontaciju između Izraela i militantne grupe koju podržava Iran posljednjih godina. Ali Izrael se i dalje bori protiv svog drugog najvećeg neprijatelja, palestinske militantne grupe Hamas, u Pojasu Gaze.
Prema uslovima o prekidu vatre, izraelskim snagama može biti potrebno do 60 dana da se povuku iz južnog Libana, ali nijedna strana ne može pokretati ofanzivne operacije. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je da je dao instrukcije vojsci da ne dozvoli vraćanje stanovnika u sela blizu granice.
Predsjednik libanskog parlamenta Nabih Berri, glavni sagovornik sa strane Libana u pregovorima o sporazumu, rekao je u srijedu da se stanovnici mogu vratiti kućama.
Hezbollah je saopštipo da njihovi borci "ostaju potpuno opremljeni da se nose sa težnjama i napadima izraelskog neprijatelja". Njihove snage će pratiti povlačenje Izraela iz Libana "sa prstom na obaraču".
Grupa je oslabljena žrtvama i izraelskim ubistvom njihovog vođe Hassana Nasrallaha i drugih komandanata.
Biden priprema vojni paket pomoći Ukrajini vrijedan 725 miliona, kažu izvori Reutersa
Administracija predsjednika Joea Bidena priprema paket oružja vrijedan 725 miliona dolara za Ukrajinu, izjavila su u srijedu dva američka zvaničnika.
Prema zvaničniku koji je upoznat sa planom, Bidenova administracija planira da obezbijedi raznovrsno protivtenkovsko oružje iz američkih zaliha kako bi se otupilo napredovanje ruskih trupa, uključujući nagazne mine, dronove, rakete Stinger i municiju za raketne sisteme visoke pokretljivosti (HIMARS).
Očekuje se da će paket također uključivati kasetnu municiju, koja se obično nalazi u raketama navođenog višestrukog lansirnog sistema (GMLRS) koje ispaljuju lanseri HIMARS, navodi se u obavijesti u koju je Reuters imao uvid.
Službena obavijest Kongresu o paketu oružja mogla bi stići već u ponedjeljak, rekao je jedan zvaničnik.
Sadržaj i veličina paketa mogli bi se promijeniti u nadolazećim danima prije očekivanog Bidenova potpisa.
Sjedinjene Države decenijama nisu izvozile nagazne mine, a njihova je upotreba kontroverzna zbog potencijalne štete za civile. Iako je više od 160 zemalja potpisalo sporazum o zabrani njihove upotrebe, Kijev ih je tražio otkako je Rusija pokrenula svoju invaziju punog opsega početkom 2022. i ruske snage su ih koristile na prvim linijama fronta.
Nagazne mine koje bi bile poslane u Ukrajinu su "nepostojane" mine, sa sistemom napajanja koji traje samo kratko vrijeme, ostavljajući uređaje nesmrtonosnim. To znači da – za razliku od starijih nagaznih mina – ne bi ostale u zemlji ugrožavajući civile u nedogled.
Ruske snage trenutačno napreduju u Ukrajini. Zauzeli su područje upola manje od Londona tokom prošlog mjeseca, rekli su ove sedmice analitičari i vojni blogeri.
Kakve su posljedice zbog uništene željezničke pruge u Jablanici
Za sanaciju željezničke pruge prema Pločama potrebno je 5 miliona maraka, a do tada robu prevoze kamioni i cisterne, sto je dosta skuplje. Gubitak je to i za Željeznice FBiH - 270.000 KM dnevno.
Novinarka u Rusiji ide u zatvor zbog tvrdnji da je diskreditovala vojsku
Na suđenju iza zatvorenih vrata, ruski sud osudio je novinarku na četiri godine zatvora zbog njenog rada sa stranim medijima.
Nika Novak uhapšena je u decembru 2023. godine pod optužbom da je pripremala netačne materijale za diskreditaciju ruskih oružanih snaga. Služba bezbjednosti FSB saopštila je da je cilj njenog rada nanošenje štete reputaciji Rusije i pokušaj destabilizacije zemlje i njenog rata u Ukrajini, navodi agencija Interfaks.
Sud, koji se nalazi u sibirskom regionu Zabajkalski kraj, nije saopštio za koji strani medij je radila Novak. Ona je ranije radila za ruske novinske sajtove Chita i Zab.ru, ali i kao freelancerka na Radiju Slobodna Evropa (RSE).
Sestrinska mreža Glasa Amerike,RSE je nezavisna medijska kuća koju finansiraju SAD. Moskva označava RSE za takozvanog stranog agenta.
Predsjednik RSE Stephen Capus osudio je u utorak kaznu izrečenu Novak.
„Ove politički motivisane optužbe imaju za cilj da ušjutkaju pojedine novinare i izazovu zastrašivanje. Pozivamo na Nikino hitno puštanje na slobodu”, rekao je Kapus u izjavi koju je poslao za Glas Amerike.
Rusija je pojačala hapšenja i maltretiranje nezavisnih novinara od invazije na Ukrajinu u februaru 2022. Ubrzo nakon toga, vlada je izdala direktive o tome kako mediji mogu da izvještavaju o ratu, a Duma je donijela zakon kojim se kažnjavaju svi za koje vlasti smatraju da šire lažne vijesti ili informacije koje bi mogle diskreditovati vojsku.
Ruske vlasti su također izdale nekoliko naloga za hapšenje u odsustvu. U oktobru su vlasti naredile hapšenje u odsustvu dopisnika CNN-a koji je izvještavao iz ruske oblasti Kursk kako su ukrajinske snage napredovale.
Kaznu zatvora za Novak osudila je Koalicija žena u novinarstvu.
„Freelancerka RSE je prva novinarka koji je osuđena po zakonu iz 2022. godine, što označava još jedan razorni udarac slobodi štampe u Rusiji. Novak planira da uloži žalbu na osuđujuću presudu”, navodi ova organizacija.
„Četverogodišnja zatvorska kazna za Niku Novak, izrečena iza zatvorenih vrata na ruskom Dalekom istoku pokazuje da ruske vlasti nastavljaju nemilosrdni udar na novinare”, rekla je Gulnoza Said, koordinatorica programa Komiteta za zaštitu novinara (CPJ) za Evropu i centralnu Aziju.
„Ruske vlasti ne bi trebalo da ospore njenu žalbu i trebalo bi da odmah puste nju i sve ostale zatvorene novinare”, dodala je Said.
Grupa za ljudska prava Memorijal opisala je Novak kao političku zatvorenicu. Dodaje se da se deluje da novinarka ima anti-ukrajinske stavove na osnovu objava na društvenim mrežama, ali da je kritikovala lokalne vlasti zbog podrške ofanzivi, navodi AFP.
Trumpova portparolka: Kandidati za najviše funkcije dobijaju prijetnje bombom
Nekoliko kandidata koje je novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp nominovao za svoj kabinet i administraciju bili su meta prijetnji bombama i takozvanog "swattinga", gdje se policiji i drugim službama prijavi lažni hitni slučaj ili opasnost, kako bi u velikom broju otišle na određenu adresu.
Prijetnje su upućene u utorak naveče i srijedu ujutro, a policija je brzo reagovala kako bi osigurala bezbjednost osoba koje su bile mete, navela je Trumpova portparolka Karoline Leavitt.
Elise Stefanik, članica Predstavničkog doma iz New Yorka i Tumpova kandidatkinja za ambasadoricu SAD u UN, saopštila je u srijedu da je njena porodična kuća bila meta prijetnje bombom.
Stefanik je navela da su se ona, suprug i njihov trogodišnji sin vozili iz Washingtona ka državi New York, kada su bili obaviješteni o prijetnji.
"DržavaNew York, policija okruga i policija Capitola SAD odmah su odgovorili sa najvišim nivoom profesionalizma", navedeno je u njenom saopštenju.
Kasnije u srijedu, Lee Zeldin, bivši član Predstavničkog doma i Trumpov kandidat za direktora Agencije za zaštitu životne sredine, takođe je naveo da je njegova porodica dobila prijetnje.
"Moja porodica i ja smo danas u našoj kući dobili prijetnju bombom, uz poruku koja je bila pro-palestinska", objavio je Zeldin na mreži X. "Porodica i ja nismo bili kod kuće u to vrijeme i bezbjedni smo. Sarađujemo sa organima za sprovođenje zakona kako bismo saznali više informacija dok se ova situacija razvija."
Među onima kojima je prijećeno su bili i Trumpov prvobitni kandidat za sekretara za pravosuđe Matt Gaetz, zatim Pam Bondi koja je nova kandidatkinja za sekretarku za pravosuđe i Susie Wiles, šefica Trumpovog kabineta.
Portparol FBI-a je naveo da je biro svjestan brojnih prijetnji bombama i incidenata u kojima su mete bili kandidati i osobe koje su dobile funkcije u novoj administraciji, te da ta agencija sarađuje sa partnerima za sprovođenje zakona.
"Sve potencijalne prijetnje shvatamo ozbiljno i kao i uvijek ohrabrujemo građane da sve što smatraju sumnjivim odmah prijave policiji", rekao je portparol FBI-a.
Iz Sekretarijata za pravdu SAD nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentar.
Trump objavljuje imena svojih kandidata za najviše funkcije otkako je pobijedio na izborima 5. novembra. Do sada nije komentarisao aktuelne prijetnje.
Novoizabrani predsjednik SAD je u julu ranjen u pokušaju atentata u Pennsylvaniji. U drugom incidentu, muškarac je u septembru optužen za atentat na njega, nakon što se navodno pozicionirao sa puškom ispred jednog od Trumpovih golf terena na Floridi.