Goletić u pisanom odgovoru za RSE, navodi da se radi se o osobama koje su testirane i sekvencionirane u Laboratoriju za molekularno genetička i forenzička ispitivanja.
“Oba uzorka su uspješno, primjenom MinIon WGS platforme, sekvencionirana, a stepen srodnosti sa sekvencama dostupnim u GISAID bazi je najveci sa sekvencama iz Irske, UK i Majorke…“, naveo je Goletić, koji je i član Kriznog štaba Ministarstva zdravstva Federacije BiH, jednog od entiteta u BiH.
U Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske drugom bosanskohercegovačkom entitetu, za RSE su naveli da još „nisu detektovali delta soj u RS“.
Prisustvo delta soja virusa korona potvrđeno je 2. jula u BiH.
Kako je tada potvrđeno za RSE iz Centra za genetsku dijagnostiku ALEA iz Sarajeva, delta soj virusa izolovan je kod dvije osobe stranog državljanstva, koje su turistički boravile u Međugorju, na jugu BiH.
Delta soj korona virusa koji je prvi put otkriven u Indiji postaje globalno dominantna varijanta COVID-19 bolesti, kažu iz Svjetske zdravstvene organizacije. Još uvijek ne postoji dovoljno podataka kako bi se potkrijepile tvrdnje nekih epidemiologa koji kažu da je delta varijanta i smrtonosnija.
Delta varijanta je već preuzela primat u Velikoj Britaniji gdje gotovo svi pozitivni testovi potvrđuju njeno prisustvo, ali postala je dominantna i drugdje.
Računa se da je 15 posto novih slučajeva u Njemačkoj od sredine juna mjeseca gotovo udvostručeno nakon toga. U Irskoj i u dijelovima Italije brojke su najmanje 20 posto dok je u samom Lisabonu čak 70 posto delta soja, piše Bloomberg.
Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti krajem juna je iznio procjenu da će do kraja mjeseca avgusta delta varijanta predstavljati 90 posto od ukupne cirkulacije korona virusa u EU.