Linkovi

Najvažnije

Biden pozdravio napredak na samitu o klimi, kritikovao lidere Rusije i Kine

Biden govori na konferenciji za novinare tokom samita o klimi u Glasgowu, 2. novembar 2021.

Historijski napredak u rješavanju problema globalnog zagrijavanja postignut je na klimatskom samitu u Glasgowu u Škotskoj, rekao je američki predsjednik Joe Biden, te dodao i da je velika greška što kineski i ruski lideri nisu prisustvovali.

Na konferenciji za novinare na kraju dvodnevnog samita Biden je istakao nove napore u zaustavljanju krčenja šuma do kraja decenije, smanjenja emisije metana, ulaganje u nove tehnologije.

“Ne mogu se sjetiti niti jedna druga dva dana gdje je više postignuto po pitanju klime kao u ova dva dana”, rekao je Biden.

On je također kritikovao lidere Rusije i Kine što nisu došli na COP26 klimatski samit.

“Mi smo se pojavili. I time što smo došli imali smo duboki uticaj, ja mislim, na to kako ostatak svijeta gleda na Sjedinjene Države i njihovu lidersku ulogu”, rekao je Biden.

Rekao je da je odsustvo kineskog predsjednika Xi Jinpinga na samitu “velika greška”.

Globalno zagrijavanje je “gigantski problem i oni su odstupili. Kako su to mogli uraditi i tvrditi da imaju bilo kakav liderski plašt?”, rekao je Biden.

“Ista stvar sa Rusijom i [Vladimirom] Putinom”, nastavio je Biden, dodavši da ruska šuma gori, a da predsjednik zemlje “šuti” o tome.

Kina je najveći svjetski emiter ugljik dioksida, a slijede je Sjedinjene Države. Rusija je peta po veličini nakon EU i Indije.

Više od 120 lidera pojavilo se na samitu o klimi u najvećem gradu Škotske. Zemlje su već najavile velike dogovore, uključujući globalno obećanje da će smanjiti nivoe metana do 2030. godine, kao i da će okončati i preokrenuti krčenje šume do iste godine. Kina i Rusija su potpisale obećanje o krčenju šuma.

Biden je odlučan u tome da prikaže da su se Sjedinjene Države vratile globalnim naporima protiv klimatskih promjena, nakon što je bivši predsjednik Donald Trump povukao SAD iz Pariškog sporazuma iz 2015.

Cilj Pariškog sporazuma je da se ograniči globalno zagrijavanje ispod dva stepena Celzijusa, po mogućnosti na 1,5 stepen u poređenju sa predindustrijskim nivoima.

See all News Updates of the Day

Hunter Biden vraća se na sud i očekuje se da će negirati krivicu u vezi optužbi za oružje

Hunter Biden

Hunter Biden trebao se pojaviti u sudnici u Delawareu u utorak, gdje se očekuje da se izjasni da nije kriv po federalnim optužbama za vatreno oružje, a koje su se pojavile nakon što je propao raniji sporazum o priznanju krivnje.

Predsjednikov sin se suočava s optužbama da je lagao o upotrebi droge u oktobru 2018. na obrascu za kupovinu oružja - koji je držao oko 11 dana.

On je priznao da se u tom periodu borio sa ovisnošću o kreku, ali njegovi advokati su rekli da nije prekršio zakon. Ovakve optužbe za oružje su rijetke, a žalbeni sud je utvrdio da zabrana korisnicima droga da imaju oružje krši Drugi amandman prema novim standardima Vrhovnog suda.

Advokati Huntera Bidena sugerišu da su tužioci pokleknuli pred pritiscima republikanaca koji su insistirali da je predsjednikovom sinu ponuđen primamljivi sporazum, a optužbe su rezultat političkog pritiska.

Optužen je nakon što je ovog ljeta propao njegov sporazum o priznanju krivice sa saveznim tužiocima po osnovu poreza i optužbi za oružje.

Dogovor je propao nakon što je sudija koji je trebao potpisati sporazum umjesto toga pokrenuo niz pitanja o sporazumu. Federalni tužioci su pet godina istraživali njegove poslove i sporazum o krivnji bi zamijenio krivični postupak prije nego što njegov otac aktivno krene u kampanju za predsjednika 2024.

Sada je imenovan specijalni tužilac koji će voditi slučaj i čini se da se ne nazire lak kraj.

U Kongresu, republikanci u Predstavničkom domu traže da povežu poslove Huntera Bidena sa očevom istragom o opozivu.

Republikanci godinama istražuju Huntera Bidena, otkako je njegov otac bio potpredsjednik. Iako su se pojavila pitanja o etici oko međunarodnog poslovanja porodice Biden, do sada se nisu pojavili dokazi koji bi dokazali da je Joe Biden, u svojoj sadašnjoj ili prethodnoj funkciji, zloupotrijebio svoju ulogu ili primao mito.

Pravni problemi bi se mogli preliti u 2024. godinu, dok republikanci žele skrenuti pažnju sa višestrukih krivičnih optužnica s kojima se suočava glavni republikanski predsjednički kandidat Donald Trump, čija bi se suđenja mogla odvijati u isto vrijeme.

Nakon što je godinama šutio, Hunter Biden je posljednjih sedmica zauzeo agresivniji pravni stav, podigavši niz tužbi zbog širenja ličnih podataka navodno s njegovog laptopa i njegovih poreznih podataka od strane agenata IRS-a koji su svjedočili pred Kongresom.

Predsjednikov sin, koji nije obavljao javnu funkciju, optužen je po dvije tačke za davanje lažnih izjava i jednoj tački za nedozvoljeno držanje oružja, za koje je zaprijećena kazna do 25 godina zatvora.

Prema sporazumu o priznanju krivnje koji nije prihvaćen, Hunter Biden bi se izjasnio krivim i odslužio uslovnu kaznu, a ne zatvorsku kaznu zbog poreza i izbjegao bi krivično gonjenje po jednoj tački optužnice za oružje uz uslov da se dvije godine kloni nevolja.

Odbrana tvrdi da je on i dalje zaštićen odredbom o imunitetu koja je bila dio poništenog sporazuma o priznanju krivice, ali tužioci koje nadgleda specijalni tužilac David Weiss se s tim ne slažu. Weiss također služi kao američki državni tužilac za Delaware i prvobitno ga je imenovao Trump.

Hunter Biden, koji živi u Kaliforniji, tražio je da se saslušanje u utorak održi putem video linka, ali američki sudija za prekršaje Christopher Burke stao je na stranu tužilaca, rekavši da neće biti "posebnog tretmana".

Republikanac podnio zahtjev za smjenu republikanskog predsjednika Predstavničkog doma

Predsjednik Predstavničkog doma Kongresa Kevin McCarthy

Predsjednik Predstavničkog doma Kongresa Kevin McCarthy suočiće se sa referendumom o tome kako vodi taj dom, nakon što je konzervativni predstavnik iz njegove sopstvene partije, pokrenuo inicijativu za njegovu smjenu.

"Imam dovoljno republikanaca da se naredne nedjelje jedna ili dvije stvari dese: Kevin McCarthy ili više neće biti predsjednik Predstavničkog doma, ili će biti predsjednik tog doma koji radi u interesu demokrata. Meni svaki rezultat odgovara, jer američki narod ima pravo da zna koga ima na vlasti", izjavio je republikanac Matt Gaetz nakon što je predao zahtjev za smjenu.

McCarthy mu je odgovorio na društvenim mrežama nekoliko minuta kasnije: "Samo naprijed".

Gaetz, desničarski republikanac sa Floride, mjesecima je prijetio da će da napravi ovaj potez, a prijetnje su se pojačale nakon što je ovog vikenda McCarthy uz podršku demokrata dobio neophodnu količinu glasova da se izbjegne zatvaranje američke vlade.

Ovaj potez će biti test za McCarthyja, i moraće i da zatraži podršku demokrata. Kakav će biti rezultat glasanja još nije jasno, ali su i pristalice McCarthyja nedjeljama najavljivale da su spremne za ovaj potez.

Rezultat može biti poniženje, jer bi time postao prvi predsjednik Predstavničkog doma koji je smijenjen, ili može da dobije novi zamajac time što će preći još jednu prepreku dok vodi dom sa tijesnom većinom. McCarthy je nedavno pozdravio napore da ga smijene, i rekao da je to šansa da se kritičari ušutkaju jednom za zauvijek.

Repulikanac Matt Gaetz
Repulikanac Matt Gaetz

Gaetz je napomenuo da je njegov potez vjerovatno osuđen na neuspjeh. Tokom dana je optužio McCarthyja da pravi dogovor sa Bijelom kućom kako bi se donio zakon kojim bi bilo omogućena finansijska pomoć Ukrajini u ratu protiv Rusije.

Gaetz za smjenu predsjednika Predstavničkog doma je jako rijedak i podrazumijeva strogu proceduru, koja je u proteklom vijeku samo dva puta bila pokrenuta protiv republikanskih predsjednika tog tijela.

Za sada je samo nekoliko republikanaca navelo da će podržati zahtjev. Bob Good, republikanac iz Virginije, koji već dugo priželjkuje smjenu McCarthyja, smatra da je njegov dogovor sa demokratama o privremenom finansiranju vlade, bez razmatranja prioriteta konzervativaca, dovoljan razlog da bude smijenjen.

Drugi desničari republikanci i saveznici Gaetza, nisu baš toliko uvjereni. Andy Ogles iz Tennesseea će tek odlučiti i navodi da će zajedno sa ostalim kolegama usaglasiti stav.

Jedan od vodećih tvrdih konzervativaca, Thomas Massie iz Kentuckyja smatra da je potez loša ideja. On navodi da je pravi historjski momenat bio da Predstavnički dom radi svoj posao u donošenju zakona o trošenju para, te da će ovaj zahtjev prekinuti te napore.

Iako vlada ostaje otvorena, intenziviraju se politički sukobi u SAD

Zgrada Kongresa SAD

Američka vlada je u nedjelju ostala otvorena, uz obezbjeđenje finansiranja do sredine novembra, ali su se politički sukobi među republikanskim zakonodavcima u vezi sa glasanjema za održavanje rada samo pojačali.

Konzervativni republikanski kongresmen Matt Gaetz sa Floride rekao je za "talk show" emisije da će ove nedjelje pokušati da svrgne predsjedavajućeg Predstavničkog doma Kevina McCarthyja, lidera tijesne republikanske većine u Predstavničkom domu.

To se događa pošto je McCarthy, u oštrom preokretu u subotu, pozdravio skoro jednoglasan blok opozicionih demokratskih poslanika koji su glasali za sprječavanje djelimičnog zatvaranja vlade.

Kongresmen Matt Gaetz
Kongresmen Matt Gaetz

"Mislim da moramo da napravimo taj bolni rez. Mislim da moramo da nastavimo sa novim rukovodstvom koje može da bude pouzdano", rekao je Gaetz u emisiji CNN-a.

On je optužio McCarthyja da je pogazio obećanja data zakonodavcima sa tvrde desnice kada je postao predsjedavajući u januaru da će smanjiti vladinu potrošnju na nivoe prije pandemije koronavirusa 2020. i da neće usvajati ključne zakone uz pomoć glasova demokrata.

Međutim, izgledalo je da McCarthy nije zabrinut zbog Gaetzovog poteza protiv njegovog predsjedavanja, pošto je za CBS izjavio:

"Preživjeću. Više ga zanima da obezbijedi TV intervjue nego da nešto radi. Htio je da nas gurne u zatvaranje", rekao je McCarthy, dodavši da bi prekid rada odložio isplatu plata vojnom osoblju koje živi u Gaetzovom kongresnom okrugu.

"Izađi sa tim", rekao je McCarthy o potezu da ga zbaci. "Hajde da završimo to".

U Bijeloj kući, demokratski predsjednik Joe Biden osudio je previranja među republikanskim zakonodavcima. Rekao je da bi trebalo da ispoštuju dogovor koji je sklopio prije nekoliko mjeseci sa McCarthyjem o ukupnom maksimumu potrošnje za fiskalnu godinu koja je počela u nedjelju, čemu su se konzervativni republikanci protivili i od tada su pokušali da dodatno smanje.

"Muka mi je i umoran sam od dovođenja (situacije) do krajnjih granica", rekao je Biden. "Nikada nisam vidio republikanski Kongres - ili bilo koji Kongres - da se ovako ponaša… Što je mnogo - mnogo je. Snažno pozivam svoje republikanske prijatelje u Kongresu da ne čekaju. Zaustavite igre. Na posao da biste odobrili pakete potrošnje za narednih 12 mjeseci."

Gaetz, zakonodavac u Predstavničkom domu u četiri mandata, rekao je o McCarthyju u emisiji ABC Newsa: "Gotovo da nema obećanja koje nije prekršio".

McCarthy je posljednjih dana unaprijedio mjere čiji su pokrovitelji bili republikanci uz oštro smanjenje potrošnje, ali je sve izgubio na glasanju u Predstavničkom domu, često pošto su najtvrđi desničarski poslanici u republikanskom klubu zahtijevali još veća smanjenja.

Ali sa djelimičnim zatvaranjem vlade koje se naziralo u subotu u ponoć, McCarthy je progurao zakone prihvatljive za većinu republikanskih zakonodavaca, iako ne za najkonzervativniji blok.

"Neko mora da bude odrasla osoba", rekao je McCarthy poslije glasanja u Predstavničkom domu. "Ja ću se rukovoditi onim što je najbolje za ovu zemlju. Biću konzervativac koji radi stvar za američku javnost. Šta god da bude, neka bude, jer vjerujem u neodustajanje od Amerike. Neću biti dužan nekome ko predstavlja i radi nešto drugačije."

Većina od 221 republikanca u Predstavničkom domu od 435 članova i dalje podržava McCarthyja kao predsjedavajućeg, ostavljajući Gaetza daleko od većine od 218 - neophodne bi izabrao drugog lidera kongresnog doma.

Predsjedavajući Predstavničkog doma Kevin McCarthy
Predsjedavajući Predstavničkog doma Kevin McCarthy

Kongresmen Michael Lawrel, njujorški republikanac, rekao je za ABC da su Gaetzove pritužbe protiv McCarthyja "klevetnički govor obmanjujućeg razmišljanja".

Ali moglo bi biti dvadesetak ili više republikanaca spremnih da stanu na stranu Gaetza kako bi pokušali da svrgnu McCarthyja, što je broj do kojeg se dolazi na osnovu broja onih koji su glasali protiv planova potrošnje koje je preferirao predsjedavajući posljednjih dana. Šest republikanaca je reklo da neće glasati ni za jednu kratkoročnu mjeru finansiranja, poput one koja je na kraju dobila podršku u Kongresu i koju je potpisao predsjednik Biden.

To da li će manjinski demokratski blok od 212 zakonodavaca glasati sa Gaetzom za smjenjivanje McCarthyja ili će podržati nastavak njegovog predsjedavanja, vjerovatno će ove nedjelje predstavljati osnov za široko rasprostranjene intrige i sklapanje dogovora.

Gaetz je rekao za CNN: "Ako u ovo vrijeme sljedeće nedjelje, Kevin McCarthy i dalje bude predsjedavajući Predstavničkog doma, to će biti zato što su ga demokrate izvukle i on može da bude njihov predsjedavajući, a ne moj".

On nije pomenuo imena nekih drugih republikanskih zakonodavaca koje bi on više volio.

Jedna demokratska članica Kongresa - Alexandria Ocasio-Cortez iz New Yorka rekla je za CNN da "nije na demokratama da spase Kevina McCarthyja" i da će "apsolutno" glasati za njegovo smjenjivanje.

Ona je rekla da ako demokrate na kraju glasaju da podrže McCarthyjev nastavak predsjedavanja, "ne odustajemo ni od čega besplatno. To ima svoju cijenu".

Ona je rekla da republikanski blok u Predstavničkom domu "nije umjerena stranka. Postoje samo različiti stepeni odanosti [bivšem predsjedniku] Donaldu Trumpu", koji je ohrabrivao republikanske zakonodavce da dozvole zatvaranje vlade.

Šta bi demokrate mogle da zahtijevaju u zamjenu da podrže McCarthyja nije jasno, ali neki oblik podjele vlasti u odborima u usko podijeljenom Predstavničkom domu mogao bi da bude jedan od ciljeva. Sa svojom tijesnom većinom u domu, republikanci sada kontrolišu dnevni red na panelima Predstavničkog doma.

Biden vrši pritisak na republikance u vezi slanja pomoći Ukrajini

Joe Biden

Američki predsjednik Joe Biden vrši pritisak na republikance u Kongresu da podrže zakon o pružanju veće pomoći Ukrajini nakon što je zakon o privremenom finansiranju kojim je izbjegnuto gašenje vlade izostavio pomoć za zemlju.

Finansiranje Ukrajine je odbačeno na insistiranje nekih tvrdolinijaških republikanaca.

Bez privremenog finansiranja, milioni federalnih službenika bi ostali bez plate, a širok spektar usluga bi bio ukinut.

U nedjelju je Biden rekao da očekuje da će predsjedavajući republikanskog Predstavničkog doma Kevin McCarthy zadržati svoju posvećenost osiguranju finansiranja, ali je upitao da li može vjerovati McCarthyju u još jednom dogovoru, Biden je odgovorio:

"Upravo smo napravili jedan o Ukrajini, pa ćemo saznati."

Zvaničnik Bijele kuće rekao je da predsjednik misli na obećanja republikanaca da će donijeti poseban zakon po tom pitanju.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u govoru objavljenom u nedjelju rekao je da ništa ne može "ugasiti" odluku Ukrajine da se bori protiv Rusije, iako nije direktno spomenuo previranja Washingtona.

Ukrajinski ministar odbrane je odvojeno rekao da je dobio uvjeravanja o daljnjoj vojnoj pomoći u razgovoru s američkim ministrom odbrane Lloydom Austinom.

U međuvremenu, u Kijevu je visoki predstavnik Evropske unije za vanjsku politiku u nedjelju rekao da će blok povećati vojnu podršku zemlji, a u objavi na društvenim mrežama rekao je da priprema "dugoročne sigurnosne obaveze".

SAD: Kongres usvojio privremeni budžet, vlada ostaje otvorena

US Capito

Američki Kongres usvojio je u subotu zakonski prijedlog za privremeno finansiranje vlade, nekoliko sati uoči isticanja budžeta u ponoć, što je omogućilo da vladine službe ostanu otvorene i poslije 1. oktobra.

Zakon, koji je pola sata prije isticanja roka potpisao predsjednik Joe Biden, predviđa finansiranje vlade do 17. novembra, što će članovima Kongresa omogućiti da pregovaraju o punom budžetu za fiskalnu 2024. godinu koja počinje u nedelju.

Mjera, osim finansiranja vlade na trenutnom nivou, obuhvata i novac za katastrofe ali ne i za dodatnu pomoć Ukrajini koju je Bijela kuća tražila.

Privremeno finansiranje vlade u Senatu je u subotu uveče podržalo 88 senatora, dok je 9 bilo protiv. Prethodno je Predstavnički dom usvojio isti prijedlog većinom od 335 prema 91. Za prijedlog je glasalo više demokrata - svi osim jednog - nego republikanaca. U Americi, zakonski prijedlog moraju da usvoje oba doma Kongresa, prije nego što ga potpiše predsjednik.

Predsedavajući Predstavničkog doma Kevin Mekarti, zakazao je glasanje u donjem domu Kongresa nekoliko sati prije četvrtog djelimičnog zatvaranja vlade u poslednjih deset godina. Mekarti se time suprostavio desničarima u Republikanskoj stranci koje su insistirali na tome da se bilo koji zakonski prijedlog usvoji samo glasovima republikanaca i sada bi mogli da pokrenu proceduru za Mekartijevu smjenu.

Biden je pozdravio dvostranačke napore da se spriječi zatvaranje vlade, ali je optužio republikance u Predstavničkom domu za "vještački izazvanu krizu", podsjećajući da je sa predsjedavajućim Mekartijem postigao sporazum o budžetu prije nekoliko mjeseci.

"Dvostranačke većine u Predstavničkom domu i Senatu večeras su glasale da vladu drže otvorenom, spriječavajući nepotrebnu krizu koja bi nanijela nepotrebnu bol milionima marljivih Amerikanaca", saopštio je Biden.

Takođe je ponovio podršku Ukrajiini i pozvao Kongres da usvoji zasebni prijedlog za pomoć toj zemlji u ratu protiv Rusije.

"Ne možemo, pod bilo kojim okolnostima, dozvoliti da se prekine američka podrška Ukrajini", poručio je Bajden.

Lideri u Senatu iz obje stranke objavili su zajedničko saopštenje u kojem su se obavezali da će "narednih sedmica" glasati o dodatnoj pomoći Ukrajini.

Odluka o privremenom finansiranju vlade predstavlja veliki zaokret u odnosu na situaciju u petak kada se činilo da je zatvaranje vlade neminovno. Zatvaranje vlade značilo bi da 4 miliona vladinih službenika ne bi bilo plaćeno - bez obzira na to da li bi radili ili ne.

Federalne agencije već su imale spremne planove za djelimično zatvaranje vlade, odnosno koje aktivnosti bi bile nastavljene - kao što su bezbjednosna kontrola na aerodromima i granične patrole - a koje obustavljene - naučna istraživanja i programi za 7 miliona siromašnih majki.

"Amerikanci mogu da odahnu: vlada neće biti zatvorena večeras. Demokrate su od početka govorile da je jedino rešenje da se izbjegne zatvaranje ono koje bi podržale obje stranke, i drago nam je što je predsjedavajući Mekarti konačnu čuo našu poruku", rekao je lider demokratske većine u Senatu Čak Šumer.

Konzervativno krilo protiv privremenog finansiranja

Desničarsko krilo Republikanske stranke u Predstavničkom domu, u kojem republikanci imaju tijesnu većinu, odbacilo je u petak zakonski prijedlog o privremenom finansiranju vlade, koji je podržao predsjedavajući Mekarti.

U donjem domu Kongresa je sa 232 glasova protiv i 198 ZA odbijena mjera da se vlada finansira 30 dana, da bi se zakonodavcima dalo više vremena da pregovaraju.

Prijedlog je predviđao smanjenje budžetskih troškova i uvođenje ograničenja na imigraciju i graničnu bezbjednost, što su republikanski prioriteti koji nisu imali mnogo šanse da budu usvojeni u Senatu, u kojem većinu imaju demokrate.

U slučaju da Kongres nije usvojio zakon o finansiranju vlade, koji bi američki predsjednik Joe Biden potpisao, od nedelje u ponoć, stotine hiljada vladinih službenika trebalo je da bude poslato na prinudni odmor. Komisija za hartije od vrijednosti bi obustavila većinu regulatornih aktivnosti, a zatvorila bi se i Nacionalna služba za parkove.

Američka sekretarka za finansije Dženet Jelen upozorila je u petak da bi zatvaranje vlade "podrilo" ekonomski napredak, obustavljanjem ključnih programa za mala preduzeća i djecu, te da bi moglo da odloži ključne infrastrukturne radove.

Zatvaranje vlade uticalo bi i na rad State Departmenta, upozorio je u petak američki državni sekretar Antony Blinken i poručio da će biti preduzet svaki mogući korak da se osigura da će ta vladina agencija "obavljati dužnost zaštite nacionalne bezbjednosti".

Djelimično zatvaranje vlade 1. oktobra bilo bi četvrto u poslednjoj deceniji, a uslijedilo bi samo četiri mjeseca nakon što je savezna vlada zbog spora u Kongresa bila blizu situacije u kojoj ne bi bila u mogućnosti da plaća račune. Stalni sporovi o budžetu zabrinuli su finansijska tržišta, a kreditna agencija Mudis upozorila je da bi to moglo da nanese štetu američkom kreditnom rejtingu.

Predsjedavajući Predstavničkog doma, republikanac Kevin Mekarti, i Biden u junu su postigli dogovor kojim bi vlada bila finansirana sa hiljadu 590 milijardi dolara u fiskalnoj 2024. godini, ali su konzervativni republikanci tražili dodatno rezanje budžetskih troškova od 120 milijardi dolara, uz oštre mjere za zaustavljanje priliva migranata na američkoj granici sa Meksikom.

Trenutni spor odnosio se na relativno mali dio američkog budžeta za ovu fiskalnu godinu koji iznosi 6 hiljada 400 milijardi dolara.

Pojedini republikanci zaprijetili su da će smijeniti Mekartija s položaja predsjedavajućeg ako usvoji budžet uz podršku demokrata.

Bivši predsjednik Donald Trump, vjerovatni Bidenov protivkandidat 2024. godine, na društvenim mrežama je tražio od svojih saveznika u Kongresu da zatvore vladu.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG