Linkovi

Najnovije

Antiazijski zločini iz mržnje prelaze rasnu i etničku liniju

Dawn Cheung dan Victoria Do bertepuk tangan saat memprotes kejahatan kebencian anti-Asia, Washington, A.S. 13 Maret 2021. (Foto: REUTERS/Lindsey Wasson)
Dawn Cheung dan Victoria Do bertepuk tangan saat memprotes kejahatan kebencian anti-Asia, Washington, A.S. 13 Maret 2021. (Foto: REUTERS/Lindsey Wasson)

Za mnoge Amerikance dvadesetjednogodišnji bijelac postao je zaštitno lice nasilja prema azijskom stanovništvu koje je zahvatilo zemlju tokom protekle godine. Taj utisak, međutim, može zavarati.

Robert Aaron Long, sin južno baptističkog lidera iz grada Canton u državi Georgia, optužen je prošle sedmice za ubistvo osam ljudi, uključujući šest Amerikanki azijskog porijekla, u tri salona za masažu koji se nalaze u gradskom području Atlante.

Nekadašnji srednjoškolski bubnjar i video fanatik koji je nosio Bibliju, a koji je kasnije napustio fakultet, opisujući sebe kao ovisnika o seksu, nije optužen za počinjenje zločina iz mržnje, uprkos zahtjevima mnogih iz azijske zajednice da se to učini.

Long je rekao policiji da je pokrenuo ubilački napad kako bi eliminisao seksualno "iskušenje", bez namjere da targetira azijsku zajednicu. Iako istražitelji tek trebaju utvrditi motiv slučaja, mnogi od onih koji vrše napade na Amerikance azijskog porijekla ne uklapaju se u Longov rasni profil.

A makeshift memorial is seen March 19, 2021, in Acworth, Ga., in the aftermath of shootings that left eight people dead at three metro Atlanta massage businesses.
A makeshift memorial is seen March 19, 2021, in Acworth, Ga., in the aftermath of shootings that left eight people dead at three metro Atlanta massage businesses.

U New Yorku, gdje se antiazijski zločin iz mržnje povećao gotovo devetostruko u 2020. godini u odnosu na prethodnu godinu, samo dvije od ukupno 20 osoba, koje su uhapšene u vezi s tim napadima, bile su bijele, podaci su Policijske uprave New Yorka, koje je analizirao Centar za proučavanje mržnje i ekstremizma. Od toga jedanaest osoba su Afroamerikanci, šest bijelci Hispanoamerikanci i jedan crnac Hispanoamerikanac.

"Mislio sam da je to uznemirujuće", rekao je Brian Levin, izvršni direktor centra, napominjući da je nalaz u suprotnosti s pretpostavkama mnogih da su počinitelji mržnje prema azijskom stanovništvu uglavnom bijesni bijelci, koji za pandemiju COVID-19 optužuju Kinu.

Počinioci zločina iz mržnje

Zločin iz mržnje FBI definiše kao krivično djelo koje je motivisano pristrasnošću prema rasi, vjeri, invaliditetu, seksualnoj orijentaciji, etničkoj pripadnosti, polu ili rodnom identitetu žrtve. Iako su u prošlosti bijelci bili odgovorni za većinu zločina iz mržnje prijavljenih FBI-u, podaci o hapšenju iz New Yorka bacaju novo svjetlo na osjetljivu temu u azijsko-američkoj zajednici - da napade na azijsku populaciju često vrše obojeni ljudi.

Većina policijskih uprava ne objavljuje ovu vrstu podataka, ali anegdotski dokazi sugerišu da se obrazac viđen u New Yorku pojavio i u drugim gradovima.

"Ono o čemu se na neki način ne raspravlja je kakva je pozadina počinitelja i ko se tereti za ove zločine iz mržnje", rekao je Chris Kwok, član odbora Azijsko-američke advokatske komore u New Yorku.

People participate at a rally "Love Our Communities: Build Collective Power" to raise awareness of anti-Asian violence outside the Japanese American National Museum in Little Tokyo in Los Angeles Saturday, March 13, 2021.
People participate at a rally "Love Our Communities: Build Collective Power" to raise awareness of anti-Asian violence outside the Japanese American National Museum in Little Tokyo in Los Angeles Saturday, March 13, 2021.

U New Yorku, jedan od sedam Latinoamerikanaca, koji su uhapšeni u antiazijskim napadima prošle godine, bio je 44-godišnjak koji je navodno maltretirao i udario muškarca porijeklom iz Hong Konga u Queensu.

Među 11 Afroamerikanaca uhapšenih prošle godine bila je i grupa od četiri tinejdžerke, koje su u aprilu optužene za zločine iz mržnje, nakon napada na 51-godišnju ženu azijskog porijekla u autobusu u Bronxu, optužujući je za izazivanje virusa COVID-19. Jedna od tinejdžerki udarila je ženu kišobranom u glavu. Tužitelji su kasnije odustali od optužbi za zločin iz mržnje protiv ostale tri tinejdžerke.

Od dvoje uhapšenih bijelaca, jedna je bila žena. U martu je Lynn Ferguson (33) optužena za zločine iz mržnje nakon što je naletjela na Azijatkinju na Manhattanu, pljunula je i povukla za kosu, te rekla: "Ti si razlog zašto je koronavirus ovdje!"

Rasno raznoliko urbano stanovništvo New Yorka jednim dijelom može objasniti relativno visok broj hapšenja osoba koje nisu bijele, rekao je Levin. Štoviše, Afroamerikanci su češće hapšeni od bijelaca, a mnogi bijelci, koji su uključeni u antiazijske zločine iz mržnje, mogu biti na slobodi, napomenuo je.

Kao odgovor na porast broja slučajeva mržnje prema azijskom stanovništvu, policija New Yorka oformila je radnu grupu prošle godine. Upitan o pozadini onih koji vrše zločin iz mržnje prema azijskom stanovništvu, zamjenik inspektora Stewart Loo, šef radne grupe, rekao je da ne može potvrditi statistiku, "ali da statistika često zavara".

"Mogu dati samo činjenice koje znam, a to je da su ovu radnu grupu kreirali rangirani oficiri Azijati i crnci u NYPD-u", rekao je Loo u e-mailu. "Lideri crnačke zajednice bili su prvi i najglasniji u javnoj osudi porasta broja zločina iz mržnje prema Azijatima."

Jack McDevitt, profesor sociologije na Northeastern univerzitetu i koautor dvije knjige o zločinima iz mržnje, upozorio je da ne treba čitati previše podataka.

"Kada podatke pogledate na nacionalnoj razini, u bilo kojoj zajednici, u bilo kojoj godini, možete imati brojeve koji odstupaju od pravila u slučaju zločina iz mržnje prijavljenih policiji, jer toliko njih nije prijavljeno", rekao je.

Ipak, napominjući da je većina počinilaca zločina iz mržnje uglavnom bijelaca, McDeVitt je dodao da su "druge zajednice modelirale svoje napade na ono što mi bijelci radimo već dugo."

Iako američkim Azijatima nije strana mržnja i diskriminacija, antiazijski zločini iz mržnje porasli su prošle godine za 150% u većim američkim gradovima, pogoršani antikineskom retorikom bivšeg predsjednika Donalda Trumpa, kako je Glas Amerike prvi put izvijestio u martu.

Trump i njegovi portparoli negirali su da su ponavljani termini, koje je upotrebljavao bivši predsjednik, poput "kung gripa" koji se odnosi na koronavirus, bili rasistički. Kako bi umanjili Trumpovu ulogu, konzervativni komentatori referirali su se nedavni niz antiazijskih napada koji uključuju Afroamerikance, između ostalog i putem viralnih video zapisa na društvenim mrežama.

"Nedavni val zločina nad Azijatima u velikim američkim gradovima nije krivica Donalda Trumpa, aktivista MAGA-e, konzervativne radio emisije ili bijelih ljudi", napisala je nedavno desno orijentisana azijsko-američka komentatorka Michelle Malkin. "Za to su krivi počinitelji i samo počinitelji - od kojih su kako se ispostavilo većina obojeni nasilnici."

Ali čelnici azijsko-američke zajednice i stručnjaci kažu da se mržnja usmjerena prema njihovoj zajednici ne može odvojiti od Trumpovih postupaka.

"Kada imate bivšeg predsjednika koji je poticao plamen bijelog nacionalizma koristeći se etničkim psovkama da bi se pozvao na koronavirus, potaknućete mržnju prema ranjivoj manjini, u ovom slučaju, američkim Kinezima i, nadalje, američkim Azijatima", rekla je Jennifer Lee, profesor sociologije na Univerzitetu Columbia u New Yorku.

Lee je rekla da je optuživanje muškaraca Afroamerikanaca za antiazijsku mržnju pogrešno.

"Kriminal crnaca i crnačko-azijski sukobi postali su previše pogodni za posmatrače da antiazijske zločine iz mržnje svedu na sukob između dvije manjinske grupe", rekla je Lee pozivajući se na nedavne video snimke na kojima se vidi kako crnci napadaju Azijate.

Podijeljena zajednica

Nagli porast broja antiazijskih zločina iz mržnje podijelio je azijsku zajednicu po pitanju adekvatnog odgovora na provođenje zakona.

Naprednjaci se protive oštrijoj policijskoj akciji zbog zabrinutosti da bi to moglo dovesti do nesrazmjerno velikog broja hapšenja Afroamerikanaca i Latinoamerikanaca, a da se mržnja neće zaustaviti. Lee je citirala podatke koji pokazuju da porast hapšenja u azijskim četvrtima u četiri glavna američka grada prošle godine nisu odvratila počinioce od antiazijskih incidenata mržnje.

Drugi, međutim, kažu da porast broja zločina iz mržnje zahtijeva pojačane postupke gonjenja.

"Svakako razumijem zahtijev da se Afroamerikanci i Latinoamerikanci ne smiju nepravedno kriminalizirati , ali mislim da, takođe, trebamo imati odgovornost za ove napade", rekao je Kwok.

See all News Updates of the Day

Četvoro astronauta, koji su neplanirano zapeli u svemiru, vratili se na Zemlju nakon skoro 8 mjeseci

Posada SpaceX-a, slijeva, kosmonaut Alexander Grebenkin, pilot Michael Barratt, komandant Matthew Dominick i specijalista za misiju Jeanette Epps poziraju nakon dolaska u svemirski centar Kennedy u Cape Canaveralu, Florida, 25. februara 2024.
Posada SpaceX-a, slijeva, kosmonaut Alexander Grebenkin, pilot Michael Barratt, komandant Matthew Dominick i specijalista za misiju Jeanette Epps poziraju nakon dolaska u svemirski centar Kennedy u Cape Canaveralu, Florida, 25. februara 2024.

Četvoro astronauta vratilo se na Zemlju u petak nakon skoro osmomjesečnog boravka u svemirskoj stanici produženog zbog problema s Boeingovim kapsulama i uragana Milton.

SpaceX kapsula sa posadom pala je padobranom prije zore u Meksički zaljev nedaleko od obale Floride nakon što se sredinom sedmice iskrcala s Međunarodne svemirske stanice.

Tri Amerikanca i jedan Rus trebali su se vratiti prije dva mjeseca. Ali njihov povratak kući bio je zaustavljen problemima s Boeingovom novom Starliner astronautskom kapsulom, koja se u septembru vratila prazna zbog sigurnosnih razloga. Tada se umiješao uragan Milton, nakon čega su uslijedile još dvije sedmice jakog vjetra i uzburkanog mora.

SpaceX je lansirao četvoricu — NASA-e Matthew Dominick, Michael Barratt i Jeanette Epps, te Rus Alexander Grebenkin — u martu. Barratt, jedini svemirski veteran koji je ušao u misiju, odao je priznanje je timovima za podršku kod kuće jer su morali "preplanirati, preurediti i na neki način sve ponoviti zajedno s nama... i pomoći nam da se izvučemo sa svim tim udarcima."

Njihove zamjene su dva probna pilota Starlinera Butch Wilmore i Suni Williams, čija je misija produžena sa osam dana na osam mjeseci, i dva astronauta koje je SpaceX lansirao prije četiri sedmice. Ta četvorica će ostati tamo do februara.

Svemirska stanica se sada vratila u normalnu veličinu posade od sedam – četiri Amerikanca i tri Rusa – nakon višemjesečne prepunjenosti.

EU pomaže područja pogođena poplavama u BiH sa 20 miliona eura, poručila šefica Evropske komisije u Sarajevu

Šefica Evropske komisije sa članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine u Sarajevu.
Šefica Evropske komisije sa članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine u Sarajevu.

Evropske komisije je donijela odluku da se odmah mobiliziraju sredstva pomoći od 20 miliona evra za pomoć područjima pogođenim poplavama u Bosni i Hercegovini, poručila je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen u petak, 25. oktobra u Sarajevu.

"Zahvalna sam što sam jučer mogla vidjeti područje koje je uništeno. Želim prije svega izraziti svoju podršku i saosjećanje sa žrtvama poplava u BiH. Bolno je gledati razmjere katastrofe u Jablanici", rekla je Von der Leyen nakon što se sastala sa predsjedavajućom Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjanom Krišto i članovima državne vlade.

Von der Leyen je najavila i dalje pružanje pomoći kroz Fond solidarnosti koji koriste članice EU, ali je otvoren i za zemlje koje imaju kandidatski status.

Dan ranije posjetila je područja pogođena katastrofalnim poplavama, u Donjoj Jablanici na jugu BiH, gdje je izrazila solidarnost sa građanima i poručila da je "Evropa na strani Bosne i Hercegovine i stoji uz njene građane".

Obilne padavine pogodile su sjevernu Hercegovinu i centralnu Bosnu te izazvale bujice i poplave u noći 4. oktobra. Poginulo je 19 ljudi u Jablanici, četvoro u Konjicu i troje u Fojnici.

Kiša je aktivirala brojna klizišta, a najteža situacija bila je u Donjoj Jablanici, na jugu zemlje, na koju se sručio materijal iz kamenoloma koji se nalazi iznad tog sela. U poplavama i klizištima je uništeno najmanje 230 objekata, a procijenjena šteta je oko 25,6 miliona eura.

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen (L) i Borjana Krišto, Predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen (L) i Borjana Krišto, Predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.

Ursula von der Leyen u Bosni i Hercegovini boravi u sklopu četverodnevne turneje kako bi s vlastima zemalja Zapadnog Balkana razgovarala o Planu rasta Evropske unije vrijednog šest milijardi eura i napretku u evropskim integracijama.

U tom kontekstu je najavila i podršku institucija EU na pomoći BiH kako bi ispunila uslove za Plan rasta.

Bosna i Hercegovina, jedina od zemalja regije, nije napravila tražene reforme u okviru Plana rasta, koje omogućavaju pristup tržištu Evropske Unije i fondovina EU od šest milijardi eura.

"Bosna i Hercegovina itekako zaslužuje ovu priliku i znam da, sa druge strane, imam dobre, snažne partnere da to zajednički ostvarimo", rekla je Leyen.

Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto zahvalila se na ponuđenoj pomoći, te je dodala kako je sa Leyen razgovarala i o obavezama BiH na putu ka članstvu u Evropskoj uniji.

Dodala je i kako je ljestvica Plana rasta za BiH postavljena "dosta visoko", te da je BiH ispunila 111 od 113 uslova.

"Kada je u pitanju Plan rasta čekuju nas još tri dodatne mjere koje se odnose na vizni režim, budžetski monitoring i borbu protiv korupcije i kriminala. Na tome ćemo raditi predano", rekla je Krišto.

Prije ove posjete, Evropska komisija je odobrila reformske agende za Albaniju, Crnu Goru, Kosovo, Srbiju i Sjevernu Makedoniju, koje će trajati od 2024. do 2027. godine, s ciljem poticanja rasta i povezivanja s EU, a paket je vrijedan šest milijardi eura.

Međutim, reformska agenda za Bosnu i Hercegovinu nije odobrena zbog nedostatka političkog dogovora unutar zemlje o nekoliko pitanja, uključujući imenovanje sudaca Ustavnog suda BiH.

Von der Leyen u petak je razgovarala i sa članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine.

U okviru balkanske turneje, ona je prethodno posjetila Albaniju i Sjevernu Makedoniju, a nakon BiH, putuje u Beograd, Prištinu i Podgoricu, gdje će se sastati s najvišim zvaničnicima Srbije, Kosova i Crne Gore.

U izraelskom napadu ubijena tri novinara na jugu Libana

Oštećeno vozilo označeno sa 'Press' vidi se na mjestu izraelskog napada u kojem je ubijeno nekoliko novinara i ranjeno nekoliko drugih, izvještavaju libanonsko ministarstvo zdravlja i lokalni mediji, u Hasbayi u južnom Libanu, 25. oktobra 2024. godine.
Oštećeno vozilo označeno sa 'Press' vidi se na mjestu izraelskog napada u kojem je ubijeno nekoliko novinara i ranjeno nekoliko drugih, izvještavaju libanonsko ministarstvo zdravlja i lokalni mediji, u Hasbayi u južnom Libanu, 25. oktobra 2024. godine.

U izraelskom napadu u petak rano ujutro ubijena su najmanje tri novinara i ranjeno nekoliko drugih dok su spavali u pansionima koje koriste mediji u Hasbayi u južnom Libanu, izvještavaju libansko ministarstvo zdravlja i lokalni mediji.

Ubijeni su kamerman Ghassan Najjar i inženjer Mohamed Reda iz proiranske novinske kuće Al-Mayadeen i kamerman Wissam Qassem, koji je radio za Hezbollahov Al-Manar, navodi se u odvojenim izjavama.

Udari su učinili da je to najsmrtonosniji dan za medije u godini neprijateljstava između izraelske vojske i libanonske milicije Hezbolah.

Iz Izraela, koji generalno poriče da namjerno napada novinare, nije bilo komentara.

Pet novinara je ubijeno u prethodnim izraelskim napadima u Libanu tokom sukoba, uključujući vizuelnog novinara Reutersa Isama Abdallaha.

Hasbaya je grad u kojem žive i muslimani i kršćani. Posljednjih sedmica bilo je napada na njegovu periferiju, ali je petak, oko 3 sata ujutro (ponoć GMT), bio prvi na sam grad.

"Ovo je ratni zločin", rekao je libanonski ministar informacija Ziad Makary. Najmanje 18 novinara iz šest medija, uključujući Sky News, Al-Jazeeru i libanske emitere, boravilo je u pansionima.

"Čuli smo kako avion leti veoma nisko - to nas je probudilo - a onda smo čuli dva projektila", rekao je Muhammad Farhat, reporter libanske kuće Al-Jadeed, za Reuters.

Rekao je da je oštećeno nekoliko bungalova. Njegovi snimci pokazuju prevrnute i oštećene automobile, na nekima oznaku "Press".

"Izvještavali smo odatle oko mjesec dana, a da se ništa nije dogodilo. Ne znam ni kako sam se izvukao ispod ruševina", rekao je Farhat.

Ghassan bin Jiddo, direktor Al-Mayadeena, rekao je na X nalogu kanala da je napad bio "namjeran".

"Smatramo okupaciju (Izrael) potpuno odgovornom za ovaj ratni zločin, u kojem su mete bile novinarske ekipe, uključujući tim Al-Mayadeen", rekao je bin Jiddo.

Izrael napada libanske medije, vojnike

Dan ranije, Izrael je pogodio kancelariju koju koristi Al-Mayadeen u južnom predgrađu Bejruta. Ministarstvo zdravlja Libana saopćilo je da je jedna osoba ubijena, a petoro, uključujući dijete, ranjeno.

Vlasti u Bejrutu kažu da je izraelska vojna kampanja ubila više od 2.500 ljudi i raselila više od 1,2 miliona ljudi, stvarajući humanitarnu krizu.

U četvrtak su u izraelskom napadu poginula tri libanska vojnika dok su pokušavali da evakuišu ranjene ljude iz pograničnog sela Yater, saopštila je libanonska vojska. Iz izraelske vojske nije bilo komentara.

SAD su saopćile da bi Izrael trebao poduzeti korake kako bi izbjegao civilne žrtve i prestao ugrožavati mirovne snage UN-a ili trupe libanonske vojske u svojim napadima u Gazi i Libanu.

Izrael, koji je kritiziran zbog granatiranja bolnica i škola, rekao je da precizno gađa militante Hamasa i Hezbollaha, optužujući ih da koriste civile kao štit.

Komitet za zaštitu novinara (CPJ) saopštio je da su od 24. oktobra njegove preliminarne istrage pokazale da je najmanje 128 medijskih radnika ubijeno od početka rata u Gazi, što ga čini najsmrtonosnijim periodom za novinare otkako je CPJ počeo da prikuplja podatke u 1992.

Od toga, 123 su Palestinci, dva Izraelca i tri Libanca.

Mjesec dana nakon izraelske vojne operacije protiv Hezbollaha kojeg podržava Iran, američki državni sekretar Antony Blinken upozorio je u Dohi da "ovo ne može dovesti, ne bi trebalo dovesti, do dugotrajne kampanje".

Blinken je takođe rekao da se nada da Iran dobija poruku da bi dalji napadi na Izrael ugrozili njegove interese. Izrael je obećao odmazdu za iransku raketnu baraž 1. oktobra.

SAD, Izrael, Katar i Egipat pokušavaju da ožive pregovore o prekidu vatre

Američki i izraelski pregovarači okupit će se u Dohi kako bi se pripremili za nove razgovore o prekidu vatre u Gazi koji bi podrazumijevao i oslobađanje izraelskih talaca, saopćili su Katar i Washington.

Izrael je rekao da će David Barnea, šef obavještajne agencije Mossad, otputovati u Dohu u nedjelju kako bi se sastao s direktorom CIA-e Williamom Burnsom i premijerom Katara.

Egipatska sigurnosna delegacija sastala se s delegacijom lidera Hamasa u Kairu u sklopu napora da se ožive razgovori o prekidu vatre u Gazi, objavila je egipatska državna televizija Al Qahera News TV.

Visoki zvaničnik Hamasa Osama Hamdan rekao je Al-Mayadeenu da nije došlo do promjene u stavu grupe. "Taoci koje drži otpor vratit će se samo uz zaustavljanje agresije i potpuno povlačenje", rekao je Hamdan.

Blinken je na svom prvom putovanju u regiju otkako je Izrael ubio vođu Hamasa Yahya Sinwara, idejnog tvorca napada grupe na Izrael 7. oktobra 2023., koji je pokrenuo sukobe širom Bliskog istoka. Washington, bliski saveznik Izraela, izrazio je nadu da njegova smrt može dati poticaj za prekid borbi.

General-pukovnik Herzi Halevi, šef izraelske vojske, rekao je da je prekid sukoba s Hezbollahom sada moguć jer je Izrael ubio većinu njihovih visokih komandanata.

Libanska briga

Premijer Nadžib Mikati rekao je da je teret na Izraelu. "Oluja kojoj trenutno svjedočimo... nosi sjeme potpunog uništenja, ne samo naše zemlje, već i svih ljudskih vrijednosti", rekao je on.

Hezbollah je pokrenuo napade na Izrael dan nakon napada palestinske militantne grupe Hamas 7. oktobra 2023. na južni Izrael, u kojem je ubijeno 1.200 ljudi i rezultiralo otmicama još 250, prema izraelskim podacima.

Izraelska ofanziva u Gazi ubila je skoro 43.000 ljudi, prema vlastima u Gazi, i opustošila teritoriju.

Ubistvo policajca u Bosanskoj Krupi i ranjavanje drugog okarakterisano kao terorizam

Policajci u Bosanskoj Krupi preko noći su obezbjeđivali policijsku stanicu, mjesto napada u kojem je ubijen jedan policajac, a drugi ranjen.
Policajci u Bosanskoj Krupi preko noći su obezbjeđivali policijsku stanicu, mjesto napada u kojem je ubijen jedan policajac, a drugi ranjen.

Kantonalno tužilaštvo Unsko-sanskog kantona (USK) je sinoćnji napad na policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi, prilikom kojeg je jedan policajac ubijen, a drugi ranjen, okarakterisalo kao krivično djelo terorizma.

Glasnogovornik Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog Kantona (MUP USK) Adnan Beganović je kazao da se napad desio u četvrtak, 24. oktobra, prije 21 sat, kada je maloljetnik rođen 2009. godine upotrebom hladnog oružja po ulasku u policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi ranio dva policajca.

Nažalost, jedan policijski službenik je smrtno stradao, dok je drugi nakon operativnog zahvata u Kantonalnoj bolnici ‘Dr. Irfan Ljubijankić’ stabilno i nalazi se i dalje na liječenju”, kazao je Beganović te dodao da je na lice mjesta osim jakih policijskih snaga izašao i tužilac Kantonalnog tužilaštva USK-a.

Prema njegovim riječima, Kantonalno tužilaštvo USK-a se očitovalo da u opisanom događaju postoje elementi bića krivičnog djela “terorizam”.

Ramo Isak, ministar unutrašnjih poslova Federacije, kaže da još uvijek traju istražne radnje, zbog čega je suvišno komentarisati ovaj događaj dok se ne utvrdi na koji način je maloljetno lice ovo uradilo te koji je bio motiv, ali je jedini apel za sada uputio roditeljima i zajednici.

Mogu pozvati sve roditelje da obrate pažnju na svoju djecu, gdje izlaze, šta rade, s kim se druže. Nemoguće da roditelj nije mogao primijetiti da njegovo dijete ima neke loše namjere ili da ima takve neke pobude. Mora se zajednica uključiti, jedino na taj način možemo uspjeti protiv ovih oblika kriminaliteta”, kaže Isak za Detektor.

Isak je naveo da je Kantonalno tužilaštvo USK-a vjerovatno tokom istrage došlo do određenih informacija koje ukazuju na krivično djelo terorizama.

Bitna stavka je da je Federalna uprava policije uključena, stavljena na raspolaganje nadležnom tužilaštvu i da ćemo poduzeti sve mjere koje su iz naše nadležnosti”, rekao je on.

Ranije jutros Isak je izjavio za medije da je stepen sigurnosti nakon ovog slučaja podignut na viši nivo i da će policija biti maksimalno na terenu.

Ministar policije USK: Ovo je alarm
please wait
Ministar policije USK: Ovo je alarm

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

Susret Dodika i Putina u Kazanju

Predsjednik Rusije Vladimir Putin i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u Kazanju na samitu BRICS-a, Rusija, 24.10.2024.
Predsjednik Rusije Vladimir Putin i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u Kazanju na samitu BRICS-a, Rusija, 24.10.2024.

Proruski predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji se nalazi na listi sankcioniranih od SAD i Velike Britanije, susreo se sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom na samitu u Kazanju u Rusiji u četvrtak navečer, 24. oktobra.

Na njegovom zvaničnom twitter nalogu Dodik je napisao da je razgovarao o završetku srpsko-ruskog hrama u Banjoj Luci, te jačanju turističkog potencijala Srbije i Rusije.

"Uvijek je posebno zadovoljstvo sresti velikog svjetskog lidera i iskrenog prijatelja Republike Srpske", napisao je Dodik.

Na samitu, čiji je domaćin ruski predsjednik, okupili se, pored ostalih lideri Kine, Indije, Brazila, Južne Afrike i drugih zemalja koje su članice ili teže članstvu u BRIKS-u.

Ovo je Dodikov peti susret sa Putinom od početka ruske invazije na Ukrajinu, te ukupno jedanaesti razgovor od 2014. godine.

Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska jedan je od rijetkih zvaničnika koji se od početka invazije Rusije na Ukrajinu susreće sa ruskim i bjeloruskim zvaničnicima.

Iz međunarodne zajednice su više puta ukazali da se BiH obavezala da slijedi sigurnosne i vanjskopolitičke smjernice EU, kao zemlja kandidatkinja za članstvo u Evropskoj uniji (EU).

Proruska retorika i bliskost sa ruskim čelnicima ne pokazuju neku konkretnu korist za RS. Investicije iz 27 zemalja članica EU bloka čine 64 odsto ukupnih stranih investicija u BiH, dok se ruske investicije svode na manje od četiri odsto.

U RS-u, Rusija je peta na listi investitora, iza susjedne Srbije, Italije, Austrije, te Velike Britanije.

Nekoliko velikih projekata, koje je Vlada RS-a pokrenula u ovom entitetu sa ruskim kompanijama i oligarsima, doveli su do višemilionskih gubitaka.

Među njima su neuspješna revitalizacija fabrike glinice Birač u Zvorniku, sa kompanijom ruskog oligarha Vladimira Romanova, neuspjela izgradnja termoelektrane Ugljevik i hidroelektrane "Mrsovo" na rijeci Lim u opštini Rudo, kao i prodaja naftne industrije u ovom entitetu ruskoj državnoj kompaniji Zarubrežnjeft.

Najsnažnije uporište Rusije u BiH je u naftnoj industriji, konkretno, u Optima grupi, najvećoj naftnoj kompaniji u BiH, u vlasništvu "Zarubežnjefta", ruske državne kompanije, zadužene za poslove sa naftom u inostranstvu.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG