Linkovi

Najnovije

Antiazijski zločini iz mržnje prelaze rasnu i etničku liniju

Dawn Cheung dan Victoria Do bertepuk tangan saat memprotes kejahatan kebencian anti-Asia, Washington, A.S. 13 Maret 2021. (Foto: REUTERS/Lindsey Wasson)
Dawn Cheung dan Victoria Do bertepuk tangan saat memprotes kejahatan kebencian anti-Asia, Washington, A.S. 13 Maret 2021. (Foto: REUTERS/Lindsey Wasson)

Za mnoge Amerikance dvadesetjednogodišnji bijelac postao je zaštitno lice nasilja prema azijskom stanovništvu koje je zahvatilo zemlju tokom protekle godine. Taj utisak, međutim, može zavarati.

Robert Aaron Long, sin južno baptističkog lidera iz grada Canton u državi Georgia, optužen je prošle sedmice za ubistvo osam ljudi, uključujući šest Amerikanki azijskog porijekla, u tri salona za masažu koji se nalaze u gradskom području Atlante.

Nekadašnji srednjoškolski bubnjar i video fanatik koji je nosio Bibliju, a koji je kasnije napustio fakultet, opisujući sebe kao ovisnika o seksu, nije optužen za počinjenje zločina iz mržnje, uprkos zahtjevima mnogih iz azijske zajednice da se to učini.

Long je rekao policiji da je pokrenuo ubilački napad kako bi eliminisao seksualno "iskušenje", bez namjere da targetira azijsku zajednicu. Iako istražitelji tek trebaju utvrditi motiv slučaja, mnogi od onih koji vrše napade na Amerikance azijskog porijekla ne uklapaju se u Longov rasni profil.

A makeshift memorial is seen March 19, 2021, in Acworth, Ga., in the aftermath of shootings that left eight people dead at three metro Atlanta massage businesses.
A makeshift memorial is seen March 19, 2021, in Acworth, Ga., in the aftermath of shootings that left eight people dead at three metro Atlanta massage businesses.

U New Yorku, gdje se antiazijski zločin iz mržnje povećao gotovo devetostruko u 2020. godini u odnosu na prethodnu godinu, samo dvije od ukupno 20 osoba, koje su uhapšene u vezi s tim napadima, bile su bijele, podaci su Policijske uprave New Yorka, koje je analizirao Centar za proučavanje mržnje i ekstremizma. Od toga jedanaest osoba su Afroamerikanci, šest bijelci Hispanoamerikanci i jedan crnac Hispanoamerikanac.

"Mislio sam da je to uznemirujuće", rekao je Brian Levin, izvršni direktor centra, napominjući da je nalaz u suprotnosti s pretpostavkama mnogih da su počinitelji mržnje prema azijskom stanovništvu uglavnom bijesni bijelci, koji za pandemiju COVID-19 optužuju Kinu.

Počinioci zločina iz mržnje

Zločin iz mržnje FBI definiše kao krivično djelo koje je motivisano pristrasnošću prema rasi, vjeri, invaliditetu, seksualnoj orijentaciji, etničkoj pripadnosti, polu ili rodnom identitetu žrtve. Iako su u prošlosti bijelci bili odgovorni za većinu zločina iz mržnje prijavljenih FBI-u, podaci o hapšenju iz New Yorka bacaju novo svjetlo na osjetljivu temu u azijsko-američkoj zajednici - da napade na azijsku populaciju često vrše obojeni ljudi.

Većina policijskih uprava ne objavljuje ovu vrstu podataka, ali anegdotski dokazi sugerišu da se obrazac viđen u New Yorku pojavio i u drugim gradovima.

"Ono o čemu se na neki način ne raspravlja je kakva je pozadina počinitelja i ko se tereti za ove zločine iz mržnje", rekao je Chris Kwok, član odbora Azijsko-američke advokatske komore u New Yorku.

People participate at a rally "Love Our Communities: Build Collective Power" to raise awareness of anti-Asian violence outside the Japanese American National Museum in Little Tokyo in Los Angeles Saturday, March 13, 2021.
People participate at a rally "Love Our Communities: Build Collective Power" to raise awareness of anti-Asian violence outside the Japanese American National Museum in Little Tokyo in Los Angeles Saturday, March 13, 2021.

U New Yorku, jedan od sedam Latinoamerikanaca, koji su uhapšeni u antiazijskim napadima prošle godine, bio je 44-godišnjak koji je navodno maltretirao i udario muškarca porijeklom iz Hong Konga u Queensu.

Među 11 Afroamerikanaca uhapšenih prošle godine bila je i grupa od četiri tinejdžerke, koje su u aprilu optužene za zločine iz mržnje, nakon napada na 51-godišnju ženu azijskog porijekla u autobusu u Bronxu, optužujući je za izazivanje virusa COVID-19. Jedna od tinejdžerki udarila je ženu kišobranom u glavu. Tužitelji su kasnije odustali od optužbi za zločin iz mržnje protiv ostale tri tinejdžerke.

Od dvoje uhapšenih bijelaca, jedna je bila žena. U martu je Lynn Ferguson (33) optužena za zločine iz mržnje nakon što je naletjela na Azijatkinju na Manhattanu, pljunula je i povukla za kosu, te rekla: "Ti si razlog zašto je koronavirus ovdje!"

Rasno raznoliko urbano stanovništvo New Yorka jednim dijelom može objasniti relativno visok broj hapšenja osoba koje nisu bijele, rekao je Levin. Štoviše, Afroamerikanci su češće hapšeni od bijelaca, a mnogi bijelci, koji su uključeni u antiazijske zločine iz mržnje, mogu biti na slobodi, napomenuo je.

Kao odgovor na porast broja slučajeva mržnje prema azijskom stanovništvu, policija New Yorka oformila je radnu grupu prošle godine. Upitan o pozadini onih koji vrše zločin iz mržnje prema azijskom stanovništvu, zamjenik inspektora Stewart Loo, šef radne grupe, rekao je da ne može potvrditi statistiku, "ali da statistika često zavara".

"Mogu dati samo činjenice koje znam, a to je da su ovu radnu grupu kreirali rangirani oficiri Azijati i crnci u NYPD-u", rekao je Loo u e-mailu. "Lideri crnačke zajednice bili su prvi i najglasniji u javnoj osudi porasta broja zločina iz mržnje prema Azijatima."

Jack McDevitt, profesor sociologije na Northeastern univerzitetu i koautor dvije knjige o zločinima iz mržnje, upozorio je da ne treba čitati previše podataka.

"Kada podatke pogledate na nacionalnoj razini, u bilo kojoj zajednici, u bilo kojoj godini, možete imati brojeve koji odstupaju od pravila u slučaju zločina iz mržnje prijavljenih policiji, jer toliko njih nije prijavljeno", rekao je.

Ipak, napominjući da je većina počinilaca zločina iz mržnje uglavnom bijelaca, McDeVitt je dodao da su "druge zajednice modelirale svoje napade na ono što mi bijelci radimo već dugo."

Iako američkim Azijatima nije strana mržnja i diskriminacija, antiazijski zločini iz mržnje porasli su prošle godine za 150% u većim američkim gradovima, pogoršani antikineskom retorikom bivšeg predsjednika Donalda Trumpa, kako je Glas Amerike prvi put izvijestio u martu.

Trump i njegovi portparoli negirali su da su ponavljani termini, koje je upotrebljavao bivši predsjednik, poput "kung gripa" koji se odnosi na koronavirus, bili rasistički. Kako bi umanjili Trumpovu ulogu, konzervativni komentatori referirali su se nedavni niz antiazijskih napada koji uključuju Afroamerikance, između ostalog i putem viralnih video zapisa na društvenim mrežama.

"Nedavni val zločina nad Azijatima u velikim američkim gradovima nije krivica Donalda Trumpa, aktivista MAGA-e, konzervativne radio emisije ili bijelih ljudi", napisala je nedavno desno orijentisana azijsko-američka komentatorka Michelle Malkin. "Za to su krivi počinitelji i samo počinitelji - od kojih su kako se ispostavilo većina obojeni nasilnici."

Ali čelnici azijsko-američke zajednice i stručnjaci kažu da se mržnja usmjerena prema njihovoj zajednici ne može odvojiti od Trumpovih postupaka.

"Kada imate bivšeg predsjednika koji je poticao plamen bijelog nacionalizma koristeći se etničkim psovkama da bi se pozvao na koronavirus, potaknućete mržnju prema ranjivoj manjini, u ovom slučaju, američkim Kinezima i, nadalje, američkim Azijatima", rekla je Jennifer Lee, profesor sociologije na Univerzitetu Columbia u New Yorku.

Lee je rekla da je optuživanje muškaraca Afroamerikanaca za antiazijsku mržnju pogrešno.

"Kriminal crnaca i crnačko-azijski sukobi postali su previše pogodni za posmatrače da antiazijske zločine iz mržnje svedu na sukob između dvije manjinske grupe", rekla je Lee pozivajući se na nedavne video snimke na kojima se vidi kako crnci napadaju Azijate.

Podijeljena zajednica

Nagli porast broja antiazijskih zločina iz mržnje podijelio je azijsku zajednicu po pitanju adekvatnog odgovora na provođenje zakona.

Naprednjaci se protive oštrijoj policijskoj akciji zbog zabrinutosti da bi to moglo dovesti do nesrazmjerno velikog broja hapšenja Afroamerikanaca i Latinoamerikanaca, a da se mržnja neće zaustaviti. Lee je citirala podatke koji pokazuju da porast hapšenja u azijskim četvrtima u četiri glavna američka grada prošle godine nisu odvratila počinioce od antiazijskih incidenata mržnje.

Drugi, međutim, kažu da porast broja zločina iz mržnje zahtijeva pojačane postupke gonjenja.

"Svakako razumijem zahtijev da se Afroamerikanci i Latinoamerikanci ne smiju nepravedno kriminalizirati , ali mislim da, takođe, trebamo imati odgovornost za ove napade", rekao je Kwok.

See all News Updates of the Day

"Očigledne laži": Stručnjaci o izjavama Kremlja o povezanosti terorističkog napada s Ukrajinom

Raščišćavanje ruševina na mjestu terorističkog napada na Crocus City Hall. 26. marta 2024 Rusko Ministarstvo za vanredne situacije/Handout preko REUTERS-a
Raščišćavanje ruševina na mjestu terorističkog napada na Crocus City Hall. 26. marta 2024 Rusko Ministarstvo za vanredne situacije/Handout preko REUTERS-a

Stručnjaci za borbu protiv terorizma ukazuju na želju Moskve da odgovornost za masovne pogibije tokom terorističkog napada prebaci na Kijev i Zapad.

Ruske vlasti su u utorak pokrenule pravi informativni napad na Kijev: visoki zvaničnici u Moskvi su praktično jednoglasno optužili Ukrajinu za umiješanost u teroristički napad na Crocus City Hall.

Direktor FSB-a Aleksandar Bortnikov, sekretar Savjeta bezbjednosti Rusije Nikolaj Patrušev i predsjednik Državne dume Vjačeslav Volodin rekli su jedan za drugim da iza napada stoje Kijev i Zapad.

Istovremeno, bilo je očigledno neslaganje i kontradiktornost u izjavama zvaničnika: posebno su se pojavile izjave Bortnikova, Patruševa i Volodina nakon što je portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao novinarima da „zvanične vlasti ne mogu sebi priuštiti da daju izjave o povezanosti terorističkog napada na Crocus City Hall sa bilo kim, uključujući Ukrajinu. I Aleksandar Bortnikov je javno priznao da su Sjedinjene Države obavijestile Moskvu o mogućnosti terorističkih napada na mjestima s puno ljudi - i doslovno odmah optužio same Sjedinjene Države da stoje iza napada na ljude u Crocus City Hall-u.

Ruski zvaničnici i političari nisu dali nikakve dokaze za svoje reči, samo su nejasno nagovijestili da „mnogo tačaka ukazuje na povezanost Ukrajine sa teroristima” (Patrušev), da postoji „činjenica da imamo” (Bortnikov) i da je „krvavi režim Ukrajine, Washingtona, Brisela“ pokušavaju da „posiju razdor i neprijateljstvo i na međuetničkoj osnovi“ (Volodin).

Međutim, Bloomberg je, pozivajući se na nekoliko izvora povezanih s Kremljom, danas izvijestio da ruske vlasti malo vjeruju da Ukrajina stoji iza napada, ali je svima jasno da Putin “„ima namjeru da iskoristi tragediju da pokuša okupiti Ruse za rat sa Ukrajinom."

I zaista, Vladimir Putin je bio taj koji je dao ton naknadnim komentarima dan ranije, takođe prilično zbunjujući povezujući teroristički napad u blizini Moskve sa Ukrajinom: još jednom je upotrebio reči „kijevski režim“, „nacisti“ i jasno stavio do znanja da on uopšte nije verovao Zapadu po ovom pitanju.

Ni ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov ne vjeruje Zapadu, a ne vjeruje u to do te mjere da odmah odbija pomoć Interpola u istrazi terorističkog napada.

Dobijamo takvu pomoć, koja će očito biti manifestacija dvostrukih standarda i najvjerovatnije će biti usmjerena na promociju teorije pogodne za Zapad da je to uradila Islamska država, a Ukrajina s tim nema nikakve veze. Jedva dobijamo takvu pomoć „Ako je potrebno, možemo sami da se izborimo“, rekao je Lavrov 26. marta na konferenciji za novinare u Moskvi.

„Moskva i sama vjerovatno razumije da na Zapadu to ne rade“

U međuvremenu, zapadni stručnjaci za terorizam jasno kažu da je ono što se dogodilo u Crocus City Hallu najveći promašaj ruskih obavještajnih službi, sa kojih žele skrenuti pažnju dezinformisanjem ruskih građana.

Lucas Webber, suosnivač informativnog resursa Militant Wire, koji prati aktivnosti naoružanih grupa širom svijeta, u intervjuu za rusku službu Glasa Amerike, otvoreno je rekao da nema vjerovanja u bilo kakve izjave Moskve o umiješanost Ukrajine i Zapada u teroristički napad:

Ovaj pokušaj povezivanja napada s Ukrajinom, za koji nema dokaza, znači da se napad jednostavno koristi da se opravda tekuća vojna kampanja protiv Ukrajine. Mislim da je ova poruka više usmjerena na stanovništvo Rusije i pristalice Kremlja na Zapadu – krajnje ljevice, krajnje desnice itd. I mislim da Kremlj vjerovatno razumije da ljudi na Zapadu koji zauzimaju liderske pozicije, kao i oni koji rade u medijima, ne padaju na ovo.

Drugi poznati analitičar terorizma, direktor Centra za terorizam Instituta Middlebury, Jason Blazakis, nije krio ogorčenje izjavama Moskve u intervjuu za Glas Amerike:

Kampanja ruske dezinformacije osmišljena je da uvjeri Ruse da je Ukrajina na neki način umiješana u smrtonosni napad. Ovo je očigledna laž! Putin i njegove obavještajne agencije su, nažalost, vrlo nesposobni kada je riječ o zaštiti ruskog naroda."

Jason Blazakis je podsjetio da je sasvim nedavno Vladimir Putin pozvao FSB da prvenstveno obrati pažnju na ono što se dešava na rusko okupiranim teritorijama Ukrajine, potpuno ne pominjući opasnost od naoružanih islamista:

Mislim da su smetnje i fokus na ilegalni rat protiv Ukrajine spriječili ruske obavještajne agencije da prate stvarnu prijetnju ruskoj nacionalnoj sigurnosti koju predstavlja IS-Khorasan, koji je, kao što vidimo, izveo ovaj užasan napad. I pošto su obavještajne službe bile ometene Putinovim političkim željama, njegovom željom da preuzme Ukrajinu, vidjeli smo kako je skoro 150 nevinih Rusa umrlo od ruke opasne terorističke organizacije. Istovremeno, teroristički napad Islamske države udario je direktno na Putina, na njegovu sposobnost da govori o svojoj sposobnosti da upravlja i kontroliše rusku državu. Ovim napadom IS je to pokazao da je sve ovo samo iluzija.

Upozoreni su jasno i glasno

Jason Blazakis podsjeća da su Sjedinjene Države direktno i javno upozorile na predstojeće "neposredne" terorističke napade u Rusiji:

Iskreno govoreći, neuspjeh ruskih obavještajnih službi je i zbog činjenice da kada su dobili informacije, posebno od Sjedinjenih Država, pokušavajući da upozore Rusiju na predstojeći napad, Putin je to ignorirao i čak nazvao “političkom ucjenom”.Čak i sa američkim protivnicima, mi smo kroz istoriju dijelili informacije o napadačima koji pokušavaju da izvrše terorističke napade.”

Informacije smo dijelili čak i sa režimima kao što su iranski i ruski“, nastavlja stručnjak. “Unatoč značajnim političkim razlikama, mi u Sjedinjenim Državama vjerujemo da imamo odgovornost upozoriti druge vlade kada loši akteri planiraju teroristički napad.ISIS već dugo planira napad na Rusiju, ali Moskva je ignorisala sva upozorenja.

Zauzvrat, Lucas Webber podsjeća da je IS-Khorasan nedavno počeo širiti svoje aktivnosti, što su pratili mnogi stručnjaci:

Ovaj napad nije iznenađenje za one koji prate ovu temu jer je u velikoj mjeri u skladu sa događajima koji se odvijaju i ubrzavaju u posljednje vrijeme. Od decembra u Evropi postoje najmanje dvije zavjere povezane s IS-Khorasan. Zavjera je također otkrivena u Kirgistanu, pri čemu je jedan tadžikistanski službenik za provođenje zakona rekao novinarima da je IS-Khorasan povezan s bombaškim napadom automobila u Tadžikistanu koji je bio na meti lokalnog političara. Osim toga, očigledno je osujećen njihov plan za teroristički napad na sinagogu u moskovskoj oblasti. Prije ovog napada bilo je značajnih aktivnosti vezanih za IS-Khorasan u Turskoj i drugim zemljama, a vidimo da rastu njihove međunarodne ambicije, namjere i sposobnosti za vanjske operacije - sudeći po njihovim planovima koji su osujećeni u Evropi, Centralnoj Aziji i drugim mjestima ."

Ruska elita pokušava da sakrije Putinov lični neuspjeh

Osnivač resursa Militant Wire smatra da je uznemirenost Kremlja zbog udarca ISIS-Khorasan izražena u omalovažavanju Zapada i Ukrajine:

“Ovaj napad je uvelike zbunio Kremlj i dodao mu probleme: on već vodi punopravni rat koristeći konvencionalno oružje protiv Ukrajine, nakon što je od toga već dobio mnogo problema – što je, naravno, počelo invazijom. A trenutno se suočavaju s potpunim nedostatkom sigurnosti na granici kao rezultatom racija proukrajinskih snaga kao što je Ruski dobrovoljački korpus. Međutim, Sjedinjene Države su ih vrlo jasno upozorile, izdavši upozorenje koje je bilo prilično specifično u pogledu detalja napada - govorilo se o prepunim mjestima, što je i bio taj koncert. Stoga čujemo očiglednu zbunjenost i nervozne reakcije ruskih zvaničnika na najvišim nivoima.”

Jason Blazakis takođe vidi u izjavama visokih ruskih predstavnika frustraciju i strah da bi Vladimir Putin, koji je izgledao slab kao šef države, mogao da izvuče svoju iritaciju na njih:

Predstavnik ruskog Ministarstva vanjskih poslova čak je nedavno počeo govoriti o tome kako Sjedinjene Države na neki način kontroliraju ISIS-Khorasan i koriste ga kao oružje protiv ruskih interesa. Kampanja dezinformacija koja optužuje Sjedinjene Države i Ukrajinu za napad ISIS-a na rusku teritoriju se provodi jer ne mogu da objasne ruskom narodu ko je dozvolio ovaj nemar. Putin ne može biti nemaran jer će zbog toga izgledati slabo. I zato je ruska elita krenula u kampanju laži, pokušavajući da sakrije neuspeh Putina lično.”

Istovremeno, napad IS-a je napad direktno na Putina, na njegovu sposobnost da govori o svojoj sposobnosti upravljanja i kontrole u ruskoj državi. IS-Khorasan je svojim terorističkim napadom pokazao da je sve ovo samo iluzija”, zaključuje stručnjak.

Ukrajina kaže da ruski dronovi i raketni napadi oštećuju elektroenergetske objekte

Posljedice ruskog raketnog i dronskog napada u Kamjanski
Posljedice ruskog raketnog i dronskog napada u Kamjanski

Napadi ruskih raketa i bespilotnih letjelica pogodili su termo i hidroelektrane u centralnoj i zapadnoj Ukrajini, saopštio je u petak operater električne mreže Ukrenergo, u posljednjem napadu usmjerenom na već oštećenu elektroenergetsku infrastrukturu u zemlji.

"Tokom noći, Rusi su ponovo udarili na energetske objekte u masovnom i kombinovanom napadu", rekao je Ukrenergo u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram.

"Oštećene su termo i hidroelektrane u centralnom i zapadnom regionu."

Regionalni zvaničnici rekli su da su ruske snage napale infrastrukturu u okrugu Kamianske u blizini grada Dnjepra. Najmanje jedna osoba je ranjena, dodaju.

Ukrajinski ministar energetike German Galuščenko je također rekao da su napadnuti energetski objekti u regijama Dnjepropetrovsk, Poltava i Čerkasi.
"Postrojenja za proizvodnju električne energije bila su gađana bespilotnim letjelicama i projektilima", rekao je Geluščenko na Facebooku.

Premijer Denys Shmyhal je kasnije u saopćenju rekao da su napadnuti energetski objekti u šest ukrajinskih regija. Rekao je da je Ukrajini potrebno više sistema protivvazdušne odbrane kako bi osigurala kritičnu infrastrukturu i zaštitila stanovništvo.

Ukrajinska vojska je saopštila da su njene zračne snage uništile 58 jurišnih dronova koje je lansirala Rusija od ukupno 60, zajedno sa 26 od 39 projektila.

"Neprijatelj je pokrenuo snažan raketni i vazdušni udar na sektor goriva i energetike Ukrajine, koristeći različite tipove projektila i dronova", rekao je komandant.

Reuters nije mogao nezavisno provjeriti izvještaj.

Ukrajinska televizija je saopštila da su se čule eksplozije u regijama Ivano-Frankivsk i Hmeljnicki, kao i u gradu Dnjepru, jer su ruske krstareće rakete primijećene u ukrajinskom vazdušnom prostoru.

DTEK, NAFTOGAZ POD VATROM

Najveća privatna elektroprivredna kompanija DTEK saopćila je da su njene tri termoelektrane bile napadnute.

"Oprema je teško oštećena", piše na Telegramu. "Nakon što je napad završio, energenti su odmah počeli da popravljaju štetu."

Ukrajinski distributer električne energije Yasno rekao je ove sedmice da je DTEK izgubio otprilike polovinu svog kapaciteta nakon ruskih napada raketama i dronovima.

Ukrajinska državna kompanija Naftogaz takođe je saopštila da su njeni objekti bili napadnuti u petak ujutro.

"(Ruski napadi) ciljali su objekte Grupe Naftogas, ali nije bilo ozbiljne štete", navodi se u saopštenju, ne dajući više detalja.

Petrič za RSE: Strpljenje za Dodika na izmaku u Evropi i Washingtonu

Wolfgang Petrisch, austrijski diplomata, bivši Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini.
Wolfgang Petrisch, austrijski diplomata, bivši Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini.

Milorad Dodik je stigao do krajnjih granica strpljenja i tolerancije koje su za njega imali Evropska unija i Sjedinjene Države, rekao je Volfgang Petrič (Wolfgang Petritsch), bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, u razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Sa predsjednikom Austrijskog instituta za međunarodne odnose i diplomatom koji je od 1999. do 2002. godine obavljao funkciju visokog predstavnika u BiH, RSE razgovara nakon posljednjih prijetnji Dodika, predsjednika bh. entiteta Republika Srpska.

Između ostalog, Dodik je rekao tokom sjednice Narodne skupštine Republike Srpske da će se predstavnici srpskog naroda povući iz državnih institucija ukoliko odluke visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, Kristijana Šmita (Christian Schmidt), ne budu proglašene ništavnim u državnom parlamentu.

Takođe je rekao da državni parlamentarci trebaju američkog, britanskog i njemačkog ambasadora u BiH, kao i Šmita, proglasiti "neprijateljima".

RSE: Gospodine Petrič, Narodna skupština Republike Srpske je raspravljala, između ostalog, o nametnutom Izbornom zakonu Bosne i Hercegovine. Milorad Dodik, predsjednik ovog bh. entiteta, rekao je da će tražiti da Parlament BiH poništi odluke Kristijana Šmita, te će u suprotnom povući predstavnike RS iz bh. institucija.

Da li je ovo, nakon nedavnog napretka BiH, nova prepreka na njenom evropskom putu?

Petrič: U suštini, ovdje se ne radi toliko o Izbornom zakonu, nego o tome da se Bosna i Hercegovina približava Evropskoj uniji, što bi značilo kraj njegovih šarada.

On zna šta bi onda vladavina prava značila za njega.

RSE: Kako komentarišete njegove riječi da želi da neprijateljima BiH proglasi ambasadore Sjedinjenih Država, Velike Britanije, Njemačke, zajedno sa Kristijanom Šmitom. Da li je konfrontacija sa ovako moćnim zemljama svojevrsno političko samoubistvo?

Petrič: Ovo se ne treba uzimati toliko ozbiljno. Radi se o nekome ko nema apsolutno nikakvu moć ni uticaj na međunarodnoj sceni, neko kome je zabranjen ulazak u SAD, i ko je jedan od najgorih političara, koji istovremeno želi da skrene pažnju sa ekonomske katastrofe u kojoj se nalazi Republika Srpska.

Morate shvatiti da kada je on došao na vlast, u RS je bilo 1,1 milion stanovnika. Sada su pali na brojku od 700.000. Ako se ovo nastavi, gospodin Dodik će vladati nad praznom zemljom.

On je uništava, a ja se pitam- kako ljudi mogu ovo da prihvate? Naravno, oni koji znaju da je ovo što on radi veoma loše za njih i za zemlju, oni odlaze.

Zbog toga, nije preostao niko da bude glas razuma. Bolje reći, tih glasova je ostalo premalo.

Republika Srpska, kao dio Bosne i Hercegovine, leži u srcu Evrope. Postoji određena civilizacija u kojoj su pravoslavne hrišćanske tradicije veoma važne. One su već uključene u Evropsku uniju.

A on je pokušao da uradi nešto što služi samo njemu. Zaista je skandalozno što ljudi koji se ovako ponašaju, zarađuju novac. Ne govorim o korupciji, govorim o normalnoj plati koju on prima kao predsjednik Republike Srpske. Zaista je nevjerovatno, s obzirom na tako lošu politiku koju vodi.

RSE: Dodik prijeti da će se predstavnici Srba u državnim institucijama BiH povući iz procesa donošenja odluka u institucijama, ukoliko njegovi planovi ne dobiju podršku u bh. Parlamentu. Takođe, ponovo je ponovio stare prijetnje od prije nekoliko godina, kada je rekao da će se RS povući iz sporazuma o vojsci, indirektnim porezima, Visokom sudskom i tužilačkom savjetu.

Mislite li da će ići do kraja sa tim prijetnjama? I šta to znači za bezbjednost u Bosni i Hercegovini?

Petrič: Situacija se u odnosu na prije tri godine promijenila u Evropi. Sada imamo rat ruskog agresora, njegovih ruskih prijatelja, protiv Ukrajine. Imamo rat na Bliskom istoku. Dakle, Evropa je okružena sukobima i veoma složenim situacijama.

Mislim da je strpljenje za gospodina Dodika na izmaku. On je imenovao te zemlje, njihove ambasadore, kao neprijatelje, a bojim se da će te zemlje postupiti veoma odlučno po tom pitanju.

Evropa, EU, SAD, neće prihvatiti da Putinov bliski prijatelj pokušava da vodi svoj mali rat protiv civilizacije, protiv svog naroda, protiv Evrope. To je apsolutno neprihvatljivo.

Bojim se da je stigao do krajnjih granica tolerancije koja je postojala u evropskim glavnim gradovima i Vašingtonu.

RSE: Jedan od razloga za održavanje sjednice NSRS su izmjene Izbornog zakona, koje je nametnuo gospodin Šmit. Zvaničnici iz RS su se izjasnili, šta misle o njima, Hrvati u BiH su, takođe, protiv, čak i EU koja mu je ranije davala bezrezervnu podršku, nije u potpunosti oduševljena novim nametanjem odluka.

Šta Vi mislite o ovim izmjenama Izbornog zakona, tim više što su u biti tehničke?

Petrič: Već godinama nisam zadovoljan, što se i nakon više od četvrt vijeka, izvana moraju nametati važne odluke, koje su ponekad i tehničke prirode, a koje svaka vlada u ostatku Evrope donosi sama.

Naravno, mislim da trebamo biti i malo samokritični što smo tu ostali predugo, radeći težak posao, ne uvjeravajući parlamentarce da sami završe taj posao.

Ako ste demokratski izabrani u parlament, morate i raditi svoj posao. Za to ste plaćeni. Mislim da bi građani trebali ustati i pitati šta to rade, za šta ih plaćaju. Da kažu: Mi vas plaćamo, a vi ne radite svoj posao.

Ovo je zaista tužna situacija. U Austriji podržavamo BiH, mi smo dio grupe prijatelja Bosne i Hercegovine. Ja sam neko ko je radio tamo, moje srce je uvijek za BiH, pratim razvoj događaja.

No, kad vidite te političke aktere, a to nije samo gospodin Dodik nego ima i drugih drugih koji ne preuzimaju odgovornost za svoj narod. Ovo je za mene stvarno kulturološki šok, da nakon toliko vremena, nakon više od 25 godina od završetka rata, oni još "ratuju" jedni protiv drugih.

U konačnici, svi ti nacionalistički lideri bore se protiv vlastitog naroda. Ovo je autodestruktivna situacija, i to me stvarno brine. Zaista me ne veseli to što odluke i dalje mora donositi visoki predstavnik. Veselim se danu kada Parlament BiH počne sam donositi teške odluke.

RSE: Postoji li možda rješenje za ovu situaciju? I šta će međunarodna zajednica učiniti u svjetlu ovih događaja?

Petrič: U evropskim prijestonicama, u Vašingtonu, postoje planovi za nepredviđene situacije.

Ne moram biti tamo, ali sudeći po mojim čestim razgovorima sa predstavnicima vlada da situacija zbog dva rata koja sam pomenuo, zbog izbora za Evropski parlament, izbora u Vašingtonu, ističe vrijeme za odugovlačenje.

Sada postoji jasna volja, ako ovo ne bude djelovalo, ljudi koji su odgovorni za to će biti uhvaćeni, dovedeni pred lice pravde.

Mislim da je sada najvažnija stvar u cijeloj Evropi, uključujući posebno Bosnu i Hercegovinu, ali i Kosovo, da se održi bezbjednost ljudi.

I neće biti dozvoljeno da neki, koji su prijatelji gospodina Putina, sada rade Putinov posao na Balkanu. To definitivno neće biti dozvoljeno.

U suprotnom bismo ugrozili cijelu Evropu. Ovo nije nešto što ljudi i vlade shvataju olako.

RSE: Kakav je Vaš stav o budućnosti OHR-a u Bosni i Hercegovini? Prije ili kasnije, OHR će morati da bude zatvoren. Kada to očekujete, šta će biti preduslovi za to?

Petrič: Pa, mislim da sada imamo sasvim novu situaciju, da je s jedne strane 27 članica Evropske unije jednoglasno dalo istorijsku priliku Bosni i Hercegovini da pregovara o članstvu.

Prema meni, to, naravno, podiže i odgovornost Bosne i Hercegovine na veći nivo.

Sa ovim se treba uhvatiti u koštac, EU će definitivno podržati one koji to žele, i mislim da bi to trebala biti koalicija demokrata, bosanskih patriota.

Oni bi se sada trebali okupiti i reći, iskoristićemo ovu istorijsku šansu, ovu istorijsku priliku za našu zemlju, mi ćemo napredovati, a ostali koji ne žele da nam se pridruže, neka ostanu po strani.

Vlada SAD mijenja način na koji klasificira ljude prema rasi, etničkoj pripadnosti

Putnici na Penn stanici u New Yorku, 9. decembra 2023., kreću na peron kako bi se ukrcali na voz New Jersey Transit. Američka vlada mijenja kako klasificira ljude prema rasi i etničkoj pripadnosti kako bi preciznije prebrojala stanovništvo.
Putnici na Penn stanici u New Yorku, 9. decembra 2023., kreću na peron kako bi se ukrcali na voz New Jersey Transit. Američka vlada mijenja kako klasificira ljude prema rasi i etničkoj pripadnosti kako bi preciznije prebrojala stanovništvo.

Američka vlada mijenja način na koji klasifikuje ljude prema rasi i etničkoj pripadnosti, u potezu za koji se zvaničnici nadaju da će bolje prebrojati ljude koji se identifikuju kao Hispanoamerikanci ili bliskoistočnog i sjevernoafričkog naslijeđa.

Najavljene od strane Ureda za upravljanje i budžet, revizije su prve promjene službenih kategorija u 27 godina i označavaju pokušaj preciznijeg prebrojavanja stanovništva SAD. Oni koji podržavaju izmjene kažu da će one bolje odražavati identitet ljudi i pomoći u definiranju biračkih okruga, između ostalog.

Neki ljudi koji žive u Sjedinjenim Državama neće vidjeti promjene do sljedećeg popisa stanovništva, jednom u deceniji 2030., ali drugi će možda vidjeti da se revizije odraze ranije u drugim oblicima i anketama savezne vlade, kao i državnih vlada i privatnih preduzeća i univerzitete koji uzimaju uzor od Washingtona.

U skladu sa revizijama, pitanja o rasi i etničkoj pripadnosti koja su prethodno postavljana odvojeno biće preformatizovana u jedno pitanje, što će ljudima dati mogućnost da biraju više kategorija u isto vrijeme. "Odaberite sve što je primjenjivo", piše u uputama.

Također će biti kreirana kategorija Bliskog istoka i Sjeverne Afrike. Ranije je američka vlada brojala takve pojedince kao "Bijeli", ali sada imaju mogućnost da se identifikuju u novoj, zasebnoj kategoriji.

Ove revizije popisa su počele 2014. pod Obaminom administracijom, ali su odbačene za vrijeme Trumpove administracije, a zatim oživljene pod Bidenovom administracijom.

Preformatirano pitanje o rasi i etničkoj pripadnosti također će uključivati opciju „Hispanac ili Latino“ koju ispitanici mogu izabrati. Istraživanja pokazuju da veliki dio Hispanaca nije jasan kako odgovoriti na rasno pitanje kada im se postavlja odvojeno, jer su skloni razmišljati o rasi i etničkoj pripadnosti kao o sličnim stvarima i kao rezultat toga često biraju "neku drugu rasu" ili ostavljaju pitanje prazno.

U okviru revizija, ljudi će takođe imati mogućnost da uđu u više detalja o svom porijeklu. Na primjer, ljudi koji kažu da su Azijati također mogu detaljno navesti, na primjer, da li su Kinezi ili Vijetnamci.

Neke informacije u ovom izvještaju stigle su iz Associated Pressa.

Međunarodni krivični sud naložio Izraelu da otvori dotok pomoći u Gazu

Podjela zaliha hrane palestinskim izbjeglicama u Gazi (Foto: AP)
Podjela zaliha hrane palestinskim izbjeglicama u Gazi (Foto: AP)

Međunarodni krivični sud naložio je Izraelu da preduzme sve neophodne mjere da bi palestinskom stanovništvu u Gazi obezbijedio zalihe hrane i zaustavio širenje gladi.

Sudije su u zaključku navele da se stanovništvi Gaze suočava sa teškim uslovima.

Sud uviđa da Palestinci u Gazi nisu više suočeni rizicima pojave gladi – već su joj izloženi”, navedeno je u njihovoj odluci.

Postupak je pokrenut na osnovu zahtjeva Južne Afrike – koji optužuje Izrael za genocid nad Palestincima u Gazi.

Odluka suda donijeta je u trenutku borbi Izraela i snaga ekstremističkog Hamasa u blizini bolnice Al Šifa u Gazi. Tu su, kako su saopštili Hamas – organizacija koju su Sjedinjene Države označile terorističkom i Islamski džihad, raketama i minobacačima napali izraelske snage.

Izraelsko ministarstvo spoljnih poslova još se nije oglasilo o odluci Međunarodnog krivičnog suda. Izrael je ranije ukazivao da ulaže napore kako bi humanitarne organizacije pomoć mogle dostavljati putem kopna, avionima i brodovima.

Takođe, Izrael se i dalje drži tvrdnji da Hamas sukob može okončati predajom, oslobađanjem svih talaca koje drži u Gazi i predajom onima koji su učestvovali u napadu 7. oktobra.

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija usvojilo je u utorak odluku kojom se traži hitan prekid vatre, kao i momentalno i bezuslovno oslobađanje svih talaca. Sjedinjene Države su se uzdržale od glasanja, ali nisu uložile veto.

Ministarstvo zdravlja u Pojasu Gaze, kojim upravlja Hamas, saopštilo je u četvrtak da su tokom prethodnog dana ubijena 62 Palestinca.

Ministarstvo je saopštilo da je najmanje 32.552 ljudi ubijeno tokom izraelske kontraofanzive - pri čemu se u brojevima ne pravi razlika između vojnih i civilnih žrtava - koja je počela u oktobru nakon napada Hamasa na Izrael u kojem je ubijeno 1.200 ljudi.

Izrael se u srijedu saglasio da pošalje svoje ratne stratege u Washington kako bi sa američkim zvaničnicima razgovarali o namjeri Izraela da pokrene kopneni napad na militante Hamasa u gradu Rafi na jugu Gaze.

Izrael je u ponedeljak otkazao putovanje svojih predstavnika u znak protesta zbog izostanka veta SAD na rezoluciju Vijeća sigurnosti UN kojom se poziva na hitan prekid vatre u ratu između Izraela i Hamasa.

Sjedinjene Države, najvjerniji saveznik Izraela u skoro šestomjesečnom ratu, uzdržale su se od ovonedeljnog glasanja u UN nakon što su ranije uložile veto na slične rezolucije. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu zbog toga je ukorio SAD, što je dokaz sve veće podjele između njega i Washngtona oko izraelskog vođenja rata.

U izvještaju su korištene neke informacije agencija AP, Reuters i Agencije Frans pres.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG