Trezor je sankcionisao Amanu, najveću organizaciju uključenu u razvoj ilegalnih naselja na Zapadnoj obali, i njenu podružnicu Binyanei Bar Amana Ltd, već sankcionisanu od strane Britanije i Kanade.
Amana je jedan od glavnih finansijera i pristalica neovlaštenih naselja na Zapadnoj obali koju je okupirao Izrael. Peace Now, grupa za praćenje naselja, kaže da je njena imovina procijenjena na oko 600 miliona izraelskih šekela, ili oko 160 miliona dolara, i da ima godišnji budžet koji se proteže na desetine miliona šekela.
Amana, koja ima sjedište na Zapadnoj obali i nema poznate veze s američkim proizvođačem kućanskih aparata, u proteklih nekoliko godina je davala zajmove, potpisivala ugovore, kupovala opremu i financirala infrastrukturne projekte za nova naselja, navodi Peace Now. Naselja, male poljoprivredne ispostave, postala su neki od primarnih pokretača nasilja i raseljavanja Palestinaca koji žive na Zapadnoj obali.
Osim toga, State Department je uveo diplomatske sankcije kompaniji Eyal Hari Yehuda Co., koja pruža građevinsku logistiku grupama pod sankcijama, kao i vlasniku kompanije Itamar Yehuda Levi. Sankcijama su pogođeni i suosnivač već sankcionirane neprofitne grupe Hashomer Yosh, Shabtai Koshlevsky i izraelski državljanin Zohar Sabah, koji je počinio djela nasilja nad Palestincima.
Kazne dolaze dok naseljenici na toj teritoriji slave dolazeću Trumpovu administraciju, vjerujući da će ona vjerovatno imati povoljniji pristup naseljima.
Tokom svog prvog mandata, Trump je poduzeo korake bez presedana kako bi podržao teritorijalne zahtjeve Izraela, uključujući priznavanje Jerusalema kao glavnog grada i premještanje američke ambasade tamo, te priznavanje izraelske aneksije Golanske visoravni.
Zamjenik ministra financija Wally Adeyemo rekao je da SAD "ostaju privržene pozivanju na odgovornost oniih koji nastoje olakšati ove destabilizirajuće aktivnosti, koje prijete stabilnosti Zapadne obale, Izraela i šireg regiona".
Između ostalog, sankcije uskraćuju ljudima i firmama pristup bilo kakvoj imovini ili finansijskoj imovini u SAD i sprječavaju američke kompanije i građane da posluju s njima.
U februaru je predsjednik Joe Biden izdao izvršnu naredbu koja cilja na izraelske naseljenike na Zapadnoj obali koji su optuženi za napad na Palestince i izraelske mirovne aktiviste na okupiranoj teritoriji. Taj nalog se koristi da bi se opravdale novčane kazne kompanijama i ljudima.
Kao odgovor, Texans for Israel, kršćanska neprofitna organizacija, izraelska neprofitna organizacija Regavim i drugi u avgustu su tužili Bidenovu administraciju u Amarillu u Teksasu zbog njenih sankcija protiv izraelskih ekstremista na Zapadnoj obali.
Eitay Mack, advokat za ljudska prava koji je godinama vodio kampanju za sankcije nasilnim naseljenicima sa Zapadne obale, rekao je da su sankcije Amani "potres za projekat naselja, a posebno za pastirske farme". Pozvao je SAD da sada prošire sankcije na izraelskog ministra finansija Bezalela Smotricha i ministra nacionalne sigurnosti Itamara Ben-Gvira, također krajnje desničarskog naseljenika u kabinetu premijera Benjamina Netanyahua.
Nasilje nad Palestincima i njihovo raseljavanje samo su porasli od početka rata između Izraela i Hamasa 7. oktobra 2023. Oko 8.000 Palestinaca je raseljeno na Zapadnoj obali tokom tog vremena, a preko 700 ubijeno, prema Uredu UN-a za koordinaciju za humanitarna pitanja i palestinske zdravstvene službenike.
Associated Press je ranije izvijestio da su mjere sankcija imale minimalan uticaj, dok napadi i otimanje zemlje eskaliraju, prema Palestincima na Zapadnoj obali, lokalnim grupama za ljudska prava i sankcionisanim Izraelcima koji su razgovarali za AP.
Izrael je zauzeo Zapadnu obalu zajedno sa istočnim Jerusalimom i pojasom Gaze u bliskoistočnom ratu 1967. Palestinci žele te teritorije za svoju buduću državu.
Rast i izgradnju naselja promovirale su uzastopne izraelske vlade desetljećima unazad, ali su eksplodirali pod Netanyahuovom krajnje desničarskom koalicijom, koja ima naseljenike na ključnim pozicijama u kabinetu. Sada postoji više od 100 naselja i 500.000 izraelskih doseljenika koji se protežu po cijeloj teritoriji od sjevera do juga - što je realnost, kažu grupe za ljudska prava, što umanjuje sve nade za konačno rješenje s dvije države.
Glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller rekao je "još jednom pozivamo Vladu Izraela da preduzme akciju i drži odgovornim one koji su odgovorni ili saučesnici u nasilju, prisilnom raseljavanju i oduzimanju privatnog zemljišta. Sjedinjene Države će nastaviti da promovišu odgovornost za one koji dodatno destabilizuju uslove na Zapadnoj obali i podržavaju ekstremističko nasilje u regionu."