Širom Evrope, sve jače se oglašava alarm zbog spremosti predsjednika SAD, Donalda Trumpa, da gradi odnose sa Rusijom i predsjednikom te zemlje, Vladimirom Putinom, za šta mnogi smatraju da predstavlja jasnu i neposrednu bezbjednosnu opasnost.
Ruska nasilna aneksija poluostrva Krim od Ukrajine jedva da je bila spomenuta tokom zajedničke konferencije za novinare predsjednika Trumpa i Putina u ponedeljak, poslije njihovog samita u Helsinkiju.
"Stav predsjednika Trumpa u vezi sa Krimom je dobro poznat i on ostaje pri tome", rekao je Putin. "On je govorio o nezakonitom pripajanju Krima Ruskoj Federaciji. Mi imamo drugačiji pogled".
"Za nas, za Rusku Federaciju, to pitanje je zatvoreno", zaključio je Putin.
Mada postoji olakšanje u Kijevu, i širom Evrope, zato što Tramp nije podržao svog ruskog kolegu u vezi sa Krimom, ton konferencije za medije alarmirao je američke saveznike.
"Mjera u kojoj je on gotovo izašao izvan svog načina da ne samo da kreira određeni stepen lažne moralne jednakosti između EU i Rusije, i Zapada i Rusije, i Sjedinjenih Država i Rusije - mislim da će pogoditi mnoge", rekao je Marc Galioti, visoki saradnik Instituta za međunarodne veze u Pragu.
"Ukoliko nas je ovaj sastanak ikuda odveo, to je podalje od Zapadne agende, to je podalje od stvari kao što su pokušaj da se povuče aneksija Krima".
Samit Trump - Putin dogodio se na godišnjicu pada aviona MH17 2014, za koji su nezavisni istražitelji rekli da je oboren ruskom raketom.
Činjenica da Rusija nije uspjela da adekvatno odgovori na optužbe - dodajući to na rastuću listu drugih grubih kršenja međunarodnih normi - znači da je nekoliko drugih zapadnih lidera spremno da slijedi vođstvo predsjednika Trumpa, kada je reč o jačanju veza sa Moskvom.