International Herald Tribune objavio je članak Dore Bakoyannis, ministrice vanjskih poslova Grčke, koja objašnjava zbog čega je njezina zemlja blokirala članstvo Makedonije u NATO savezu. Grčka se protivi uporabi riječi Makedonija kao službenog imena države koja je prije bila bivša jugoslavenska republika. Makedonija je naime ime i sjeverne grčke pokrajine i Atena tvrdi da njegova uporaba sugerira da Skopje pretendira na neke grčke teritorije.
'Kada je Tito 1944. promijenio ime Vardarskoj Banovini i nazvao je Socijalistička Republika Makedonija to je učinio kako bi rasplamsao građanski rat u Grčkoj, pomogao lokalnim komunistima te dobio izlaz na Egejsko more' – piše Dora Bakoyannis. To se događalo – nastavlja ona – 'u vrijeme dok je u Grčkoj trajao građanski rat u kojem je poginulo više od 100 tisuća ljudi, koji je uništio zemlju i odgodio poratnu obnovu za barem deset godina.' Prema tome, strah koji je vezan uz korištenje riječi 'Makedonija' nije neka naša paranoidna fantazija – piše u International Herald Tribuneu šefica grčke diplomacije.
Spor Atene i Skopja u istom listu komentiraju i jedan britanski i jedan američki stručnjak za Balkan. Misha Glenny smatra da su grčki strahovi o navodnom makedonskom posezanju za teritorijem bezrazložni. 'Makedonija je kao država toliko slaba da gotovo i nema resursa da se u jutro ustane iz kreveta' – piše Glenny. On smatra da spor oko imena sjevernog susjeda služi grčkom premijeru Kostasu Karmanlisu da se dokaže kao snažan vođa, jer mu oporba postaje sve popularnija.
U slučaju Makedonije, Glenny piše da bi – u najgorem slučaju – blokada članstva u NATO savezu mogla pridonijeti kolapsu te države koja se temelji na podijeli vlasti s albanskom manjinom. Ako se Makedonija pokaže kao neuspjeh 'njezini' će Albanci možda zaželjeti udružiti se s Kosovom – piše ovaj britanski novinar.
Američki stručnjak za Balkan, Edward Joseph piše, također u International Herald Tribuneu, da blokada makedonskog članstva u NATO savezu predstavlja neuspjeh američke diplomacije i posredničkih napora Ujedinjenih naroda, ali i poraz sigurnosnog aranžmana na europskom jugo-istoku na kojem radi Europska unija. 'Grčka bi trebala za ovo platiti visoku političku cijenu' – piše Edward Joseph.