Bushova administracija je uoči ključnog sastanka u Beču ponudila da se priključi pregovorima ukoliko Iran prestane s obogaćivanjem urana. Predsjednik Bush je rekao da takva odluka pokazuje da Sjedinjene Države preuzimaju čelnu ulogu u naporima za diplomatsko rješenje prijepora s Teheranom.
Bushova administracija je prethodno prepustila europskim saveznicima, Britaniji, Francuskoj i Njemačkoj, da preuzmu ključnu ulogu u pregovorima s Iranom oko nuklearnog programa Teherana. No u značajnoj promjeni dosadašnje politike, Sjedinjene Države su sada voljne izravno sudjelovati u pregovorima ukoliko Iran, na način koji bi se mogao provjeriti, prestane s obogaćivanjem i reprocesiranjem urana.
Ovakva objava uslijedila je dan uoči sastanka pet ministara vanjskih poslova zemalja stalnih članica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda i Njemačke u Beču. Te zemlje pokušavaju postići konačni dogovor oko paketa inicijativa kojima bi se Iran navelo da prekine s nuklearnim aktivnostima i vrati se pregovorima. Navedene zemlje dogovaraju i kaznene mjere protiv Irana ukoliko Teheran odbaci ponuđene mu inicijative. Drugi sudionici u pregovorima tražili su od Sjedinjenih Država da se direktno uključe te se vjeruje da bi takva američka odluka mogla dovesti do postizanja sporazuma na današnjem sastanku u Beču.
Predsjednik Bush je rekao da američka odluka pokazuje odlučnost američke administracije da rješi pitanje nuklearnog programa Irana političkim sredstvima. "Vjerujem da je jako važno da se ovo rješi diplomatski, i moja odluka pokazuje da će Sjedinjene Države preuzeti čelnu ulogu. Naša poruka Irancima je, prvo, nećete se domoći oružja, i drugo, morate prekinuti bilo kakav program na način koji bi se mogao provjeriti. Tek onda mi ćemo pristupiti pregovaračkom stolu i raditi na putu prema naprijed."
Sjedinjene Države nemaju diplomatske veze s Iranom te su imale tek nekoliko službenih kontakata od islamske revolucije 1979. godine. Condoleezza Rice je na konferenciji za novinare jasno dala do znanja da američka administracija nije spremna razgovarati o nastavljanju diplomatskih veza s obzirom na, kako je kazala, temeljna razilaženja s iranskom vladom. Ona je također dodala da se promjena američke politike ne bi trebala smatrati davanjem legitimnosti iranskom režimu koji ne priznaje politička prava vlastitog naroda i podržava terorizam diljem svijeta.
"Jedina stvar kojoj se daje legitimnost jest konsenzus međunarodne zajednice da Iran mora obustaviti trenutne aktivnosti na obogaćivanju i reprocesuiranju urana, vratiti se ozbiljnim pregovorima, uspostaviti civilni nuklerani program koji ne predstavlja rizik, te da pregovara u dobroj volji."
Odgovarajući na pitanja Rice je rekla da Sjedinjene Države ne isključuju vojnu opciju, ali je dodala da su predane diplomaciji te da je otvoreno još dosta diplomatskih opcija.