Na web stranici Tužilaštva BiH u rubrici vijesti za 2018. moguće je pronaći dvije optužnice koje Krivični zakon BiH tretira kao korupciju.
Rezultati su nešto bolji kada se pogleda statistika Suda BiH o izrečenim presudama u prvoj polovini 2018., a riječ je o postupcima pokrenutim ranijih godina.
Brojke pokazuju da je zbog korupcije pravosnažno osuđeno 13 osoba na ukupno 21 godinu, što je u prosjeku godina i po zatvora po osuđeniku.
Sarajevo: Carinicima zbog korupcije 10 godina zatvora i 12.000 maraka kazne
U Odjelu za korupciju i kriminal radi 19 tužilaca, navedeno je na stranici Tužilaštva BiH.
Pored koruptivnih krivičnih djela, u njihovoj nadležnosti su procesuiranje krivičnih djela poput porezne utaje, trgovine drogom, krijumčarenja ljudima…
Ko je optužen?
Javnost je obaviještena o optužnicama protiv uposlenice Ministarstva finansija BiH, te nekadašnjeg šefa Odjela za korupciju a danas suspendovanog tužioca Bože Mihajlovića.
Sanju Branković optužnica tereti da je radeći blagajničke poslove u Ministarstvu finansija BiH prisvojila gotovo 5.000 maraka.
Dok je Branković optužena za pronevjeru u službi, Mihajlović je suočen sa optužnicom za nesavjestan rad u službi usljed čega je, kako tvrde tužioci, došlo do krađe novca.
Sud BiH potvrdio optužnicu protiv Bože Mihajlovića
Propusti u predmetu uzimanja mita
Ovaj učinak Tužilaštva BiH prati i propust tužioca zbog čega je Nedim Kulenović, kao šef Grupe za prinudnu naplatu u Regionalnom centru Banja Luka Uprave za indirektno oporezivanje, oslobođen krivice za primanje 7.000 maraka mita.
Optužnica je bila proslijeđena Sudu BiH na potvrđivanje, a da Kulenović nije saslušan u istrazi, zaključak je Sudskog vijeća koje, kako su obrazložili, nisu imali drugu mogućnost već odbiti optužnicu.
Ovakav rad pravosuđa prati masovna korupcija u bosanskohercegovačkom društvu, dok su evropski zvaničnici stava da BiH nije mjesto u Evropskoj uniji sa trenutnim nivoom korupcije.
Cristian Ddan PrEDA: Sa trenutnim nivoom korupcije BiH ne može postati članica EU
Građani, pored nezaposlenosti, kriminal i korupciju smatraju jednim od najvećih problema u zemlji, pokazalo je nedavno istraživanje Međunarodnog republikanskog instituta.
Advokatica Vasvija Vidović je ranije za Glas Amerike govorila o stanju u pravosuđu i onome što ona primjeti u sudnicama, dodavši da je na državnom nivou pravosuđa mali broj ozbiljnih koruptivnih predmeta.
Do konkursa za glavnog tužioca koji se očekuje u septembru, ovu poziciju, kao vršiteljica dužnosti, gotovo dvije godine obavlja Gordana Tadić.
Prezentujući rezultate rada članovima Visokog sudskog i tužilačkog vijeća prošlog mjeseca, Tadić je saopštila da je aktivno 47 koruptivnih predmeta koji će se, kako tvrdi, rješavati u narednom periodu, odbijajući govoriti detaljnije.