Poseban problem predstavlja netransparentno zapošljavanje (zapošljavanje na osnovu raznih vrsta ugovora, zapošljavanja na određeno vrijeme, privremeni i povremeni poslovi i sl.).
Navedena dva procesa su visokorizični s aspekta mogućih koruptivnih radnji te i subjekti revizije u narednom periodu trebaju da im posvete dodatnu pažnju, u cilju sprečavanja takvih radnji.
Ured za reviziju svojim radom doprinosi preventivnom djelovanju u borbi protiv korupcije u skladu sa ISSAI 5700 – Smjernice za reviziju prevencije korupcije.
Kada su u pitanju prijevare u javnoj upravi, one se prvenstveno manifestuju u upitnosti kvaliteta i tačnosti određenih evidencija koje služe kao podloga za obračun raznih kategorija izdataka/troškova i utvrđivanje namjenske potrošnje.
Kao moguće primjere indikacija prevara u javnom sektoru navodimo nedovoljno pouzdane evidencije u raznim kategorijama troškova gdje je tanka nit između javne i privatne upotrebe, na primjer evidencije o upotrebi i korištenju službenih automobila, obračuni troškova službenih putovanja, telefona, troškovi reprezentacije itd., što za posljedicu može da ima korištenje javnih resursa za ostvarivanje osobne pogodnosti i koristi.
Postojeći sistem internih kontrola još uvijek nije zadovoljavajući te postoji velik rizik od nenamjenskog korištenja budžetskih sredstava, čime se dovodi u pitanje i ispunjenje ciljeva transparentnog i zakonitog trošenja javnog novca, navodi se u izvještaju državnih revizora.
Izvještaj je pred Predstavničkim domom parlamenta BiH 21.12.2017.
Facebook Forum