Policija anketira građane o korupciji u tržnom centru u Sarajevu. Građani odgovaraju na pitanja da li bi prijavili korupciju, koje institucije smatraju najmanje, a koje najviše korumpiranim, da li im je tražen mito...
Ova današnja akcija odvijala se u sklopu aktivnosti Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u borbi protiv korupcije u Bosni i Hercegovini.
„Na šta će se fokusirati ova sedmica? Fokusirat će se na podizanje nivoa svijesti o sredstvima za borbu protiv korupcije, o transparentnosti i o informisanju javnosti o tome šta je potrebno za borbu protiv korupcije u BiH”, kaže Paul Horowitz, zamjenik zamjenik šefa Misije SAD-a u BiH.
Izvještaj Ministarstva sigurnosti BiH za prošlu godinu konstatuje podatke Obavještajno-sigurnosne agencije BiH da je korupcija prateća pojava u svim sferama nezakonitog poslovanja.
Zloupotreba službenog preovladava kao najčešće krivično djelo, navodi se Izvještaju.
„Korupcija krade od građana BiH sve ono u čemu treba da uživaju, a to je ekonomski razvoj, to je otvaranje novih radnih mjesta i to je svijetlija i bolja budućnost”, kaže Horowitz.
Sarajevska policija podsjeća svoju aplikaciju na web stranici koja nudi anonimni način prijave korupcije, ali i putem telefona 122.
„Sve naše organizacione jednicie u okviru MUP-a su dužni zaprimiti prijave krivičnih djela protiv korupcije, kao i za svaka druga krivična djela”, kaže Mevludin Halilović, komesar policije Kantona Sarajevo.
U sarajevskom tužilaštvu smatraju da je prijava korupcija na vrijeme je da dobar put do osuđujuće presude.
„Nama su da tako kažem zlata vrijedni prijavitelji korupcije koji se odluče na
to i na podnošenje blagovremen prijave”, kaže Sanin Bogunić, tužilac Tužilaštva Kantona Sarajevo.
Dok ohrabruje građane na prijavu korupcije, on govori o zaštitnim mjerama za svjedoke.
„U skladu za Zakonom o zaštiti svjedoka pod prijetnjom i ugroženih svjedoka
imamo mjere zaštite kojima u potpunosti možemo zaštiti u konačnici identitet prijavitelja korupcije”, pojašnjava tužilac Bogunić.
Ipak, kada se zna identitet prijavitelja korupcije, to može donijeti problem poput mobinga. Jedan slučaj završen je tragično u Tuzli prije dvije godine. Alma Šehović koja je upozoravala na nezakonitosti odlučila se na samoubistvo, nakon što je postala žrtva mobinga.
Facebook Forum