Linkovi

Najnovije

Hoće li Britanija predati suverenitet Chagos ostrva, doma ključne američke baze

Hoće li Britanija predati suverenitet Chagos ostrva, doma ključne američke baze
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:38 0:00

Otočje Chagos jedan je od posljednjih ostataka Britanskog Carstva. Trenutno je dom ključne američke vojne baze. Ali pod pritiskom UN-a Britanija je spremna predati suverenitet nad otocima Mauricijusu. Kritičari kažu da bi sporazum ugrozio sigurnost regije u svjetlu rastuće prijetnje iz Kine.

Eskalacija trgovinskog rata: Trump najavio carine od 50% na kanadski čelik i aluminijum

Zastave Amerike i Kanade u Vindzoru, u Ontariju (Foto: Geoff Robins / AFP)
Zastave Amerike i Kanade u Vindzoru, u Ontariju (Foto: Geoff Robins / AFP)

Predsjednik Sjedinjenih Država Donald Trump najavio je da će udvostručiti planirane tarife na čelik i aluminijum iz Kanade, sa 25 na 50 odsto, čime je eskalirao trgovinski rat SAD sa sjevernim susjedom.

Trump je naveo da će povećane carine na snagu stupiti 12. marta, kao odgovor na odluku pokrajinske vlade Ontarija da poveća cijenu električne energije koju prodaje Americi.

"Naložio sam svom sekretaru za ekonomiju da poveća tarife za 25 odsto, na 50 odsto, na sav čelik i aluminijum koji dolazi u SAD iz Kanade, jedne od zemalja koja najviše carini u svijetu", napisao je Trump na svojoj mreži "Truth Social".

Poslije Trumpove objave, pala je vrijednost berzanskih indeksa na američkom tržištu.

Vrijednost akcija na berzi naglo je pala i u ponedeljak, nakon što Trump u jednom intervjuu nije isključio mogućnost da američka ekonomija uđe u recesiju.

Ekonomista na univerzitetu Harvard Larry Summers, sekretar za finansije za vrijeme Klintonove administracije, u ponedeljak je ocijenio da postoji 50 odsto šansi da će biti recesije.

"Naglašavanje tarifa, nejasnoća i nezvjesnosti uticalo je na smanjenje potražnje i dovelo do rasta cijena. Postoji zabrinutost u pogledu inflacije, ekonomskog pada i još veća neizvjesnost i to usporava sve", napisao je on na X-u.

Investiciona banka Goldman Sachs revidirala je prognozu rasta za ovu godinu sa 2,2 na 1,7 odsto. Umjereno je povećala vjerovatnoću da će biti recesije na 20 procenata, "zato što Bijela kuća ima opciju da povuče izmjene politike ako rizici postanu ozbiljniji".

Trump bi u utorak trebalo da se obrati trgovinskom udruženju izvršnih direktora kojima je tokom predizborne kampanje obećao niže korporativne poreze za domaće proizvođače.

Trump pokušava da uvjeri javnost da će carine dovesti do određene "tranzicije" u ekonomiji i da će natjerati više kompanija da započnu višegodišnji proces preseljenja fabrika u SAD da bi izbjegle tarife. Međutim, izazvao je strah na tržištu nakon što u intervjuu za Fox News, koji je objavljen u nedelju, nije isključio moguću recesiju.

"Mrzim da prognoziram takve stvari. Postoji period tranzicije zato što radimo nešto veoma veliko. Vraćamo bogatstvo u Ameriku. To je velika stvar. Uvijek postoje periodi - potrebno je malo vremena. Potrebno je malo vremena. Ali mislim da će biti izvanredno za nas", rekao je Trump.

Međutim, obećanje da velike stvari dolaze nije umirilo tržišta, pa je berzanski indeks S&P 500 pao za 2,7 odsto u ponedeljak. Time je izbrisan dobitak poslije Trumpove pobjede u novembru prošle godine.

Bijela kuća je u ponedeljak, poslije zatvaranja tržišta, naglasila da tarife podstiču kompanije kao što su Honda, Volksvagen i Volvo da razmatraju nova ulaganja u američke fabrike.

U saopštenju je poručila da je Trumpova kombinacija carina, ukidanja propisa i povećane energetske proizvodnje dovela do toga da poslovni lideri obećaju "otvaranje hiljada novih radnih mjesta".

Hapšenje aktiviste pokreće pitanja o zaštiti za strane studente i vlasnike zelene karte u SAD

Članovi grupe Columbia University Apartheid Divest, uključujući Mahmouda Khalila, centar, okruženi predstavnicima medija ispred kampusa Univerziteta Columbia, 30. aprila 2024., u New Yorku.
Članovi grupe Columbia University Apartheid Divest, uključujući Mahmouda Khalila, centar, okruženi predstavnicima medija ispred kampusa Univerziteta Columbia, 30. aprila 2024., u New Yorku.

Hapšenje palestinskog aktiviste koji je pomogao u organizaciji protesta u kampusu zbog rata u Gazi izazvalo je pitanja da li su strani studenti i vlasnici zelenih karata zaštićeni od deportacije iz SAD-a.

Mahmuda Khalila uhapsili su u subotu agenti Imigracione i carinske službe. Zvaničnici Državne sigurnosti i predsjednik Donald Trump naznačili su da je hapšenje direktno povezano s njegovom ulogom u protestima prošlog proljeća na Univerzitetu Kolumbija u New Yorku.

Khalil je zadržan u imigracionom pritvorskom centru u Jeni, Louisiana, dok čeka na imigracioni sudski postupak koji bi na kraju mogao dovesti do njegove deportacije. Njegovo hapšenje izazvalo je kritike da je nepravedno i nezakonito ciljan zbog svog aktivizma, dok ga je savezna vlada u suštini opisala kao simpatizera terorizma.

Može li neko sa zelenom kartom biti deportovan?

Vlasnik zelene karte je neko ko ima zakoniti status stalnog boravka u Sjedinjenim Državama.

Jaclyn Kelley-Widmer predaje imigraciono pravo na Pravnom fakultetu Cornell. Ona je rekla da zakoniti stalni stanovnici generalno imaju mnogo zaštite i da bi "trebali biti najzaštićeniji osim državljanina SAD-a".

Ali ta zaštita nije apsolutna. Vlasnici zelene karte i dalje mogu biti deportovani zbog počinjenja određenih zločina, neobavještavanja službenika za imigraciju o promjeni adrese ili upuštanja u bračnu prevaru, na primjer.

Ministarstvo domovinske sigurnosti saopćilo je da je Khalil priveden zbog Trumpovih izvršnih naredbi koje zabranjuju antisemitizam.

Trump je tvrdio da su demonstranti izgubili svoja prava da ostanu u zemlji podržavajući palestinsku grupu Hamas, koja kontrolira Gazu i koju su Sjedinjene Američke Države proglasile terorističkom organizacijom.

Khalil i drugi studentski lideri Univerziteta Columbia Apartheid Divest odbacili su tvrdnje o antisemitizmu, rekavši da su dio šireg antiratnog pokreta koji uključuje i jevrejske studente i grupe. Ali protestna koalicija je s vremena na vrijeme također izražavala podršku liderima Hamasa i Hezbollaha, još jedne islamističke organizacije koju su SAD označile kao terorističku grupu.

Khalil nije osuđivan za bilo kakvu aktivnost u vezi s terorizmom niti optužen za bilo kakvo krivično djelo.

Ali stručnjaci kažu da savezna vlada ima prilično široka ovlaštenja da uhapsi i pokuša deportovati vlasnika zelene karte na osnovu terorizma.

Prema Zakonu o imigraciji i državljanstvu, vlasnici zelene karte ne moraju biti osuđeni za nešto da bi se moglo "ukloniti", rekla je Kelley-Widmer. Oni bi mogli biti deportovani ako sekretar za državnu bezbjednost ili državni tužilac imaju razumne osnove da vjeruju da su učestvovali u terorističkim aktivnostima ili će vjerovatno biti uključeni u terorističke aktivnosti, rekla je ona.

Ali, rekla je, nikada nije vidjela slučaj da se navodna teroristička aktivnost dogodila u SAD-u, te je postavila pitanje da li učešće u protestima kao što je Khalilovo ispunjava taj uvjet.

Šta kaže ICE o tome zašto ga hapse?

Jedno od ključnih pitanja u Khalilovom slučaju je ono što su agenti ICE rekli njegovom advokatu u vrijeme kada je uhapšen.

Njegova advokatica, Amy Greer, rekla je da su agenti koji su ga priveli iz njegove kuće u blizini Kolumbije prvobitno tvrdili da postupaju po nalogu State Departmenta da mu ukinu studentsku vizu.

Ali kada ih je Greer obavijestila da je Khalil stalni stanovnik sa zelenom kartom, rekli su da će umjesto toga opozvati tu dokumentaciju.

Koji su sljedeći koraci u njegovom slučaju?

Državni sekretar Marco Rubio rekao je u poruci objavljenoj u nedjelju na X da će administracija "poništiti vize i/ili zelene karte pristalica Hamasa u Americi kako bi mogli biti deportovani".

Ako je neko u zemlji sa studentskom vizom, State Department ima ovlaštenje da je poništi ako osoba prekrši određene uslove. Na primjer, rekao je imigracijski odvjetnik Floride John Gihon, prilično je uobičajeno da State Department ukida vize stranim studentima koji budu uhapšeni zbog vožnje u pijanom stanju.

Ali kada je u pitanju neko ko ima zakoniti stalni boravak, to generalno zahtijeva da imigracijski sudija utvrdi da li može biti deportovan.

Gihon je rekao da je sljedeći korak da će Khalil dobiti dokumente o optužnici koji objašnjavaju zašto je pritvoren i zašto vlada želi da ga protjera, kao i obavijest da se pojavi pred imigracijskim sudom.

Generalno, trebalo bi da ih primi u roku od 72 sata od hapšenja, a zatim bi se prvi put pojavio pred imigracionim sudijom. To bi moglo potrajati od 10 dana do mjesec dana, rekao je Gihon.

Ali on je upozorio da upravo sada vidi velika kašnjenja u sistemu imigracionih sudova, pri čemu se klijenti često sele širom zemlje u različite ustanove.

"Imamo ljude koji su pritvoreni, a zatim ih odbacuju u više različitih pritvorskih objekata. A onda ih ponekad prebacuju širom zemlje", rekao je on.

Khalilovi advokati su također podnijeli tužbu protiv pritvora. Federalni sudija u New Yorku naredio je da Khalil ne bude deportovan dok sud bude razmatrao njegov slučaj. Ročište je zakazano za srijedu.

Srbija: Demonstranti blokiraju zgradu glavne državne televizije dok rastu tenzije uoči planiranog protesta

Studenti i drugi antivladini demonstranti blokiraju pristup kancelarijama državne Radio-televizije Srbije (RTS), držeći zaposlene napolju i primoravajući da se ugase dio programa uživo, u Beogradu, Srbija, 11. marta 2025.
Studenti i drugi antivladini demonstranti blokiraju pristup kancelarijama državne Radio-televizije Srbije (RTS), držeći zaposlene napolju i primoravajući da se ugase dio programa uživo, u Beogradu, Srbija, 11. marta 2025.

Nekoliko stotina studentskih demonstranata blokiralo je zgradu srpske javne televizije u Beogradu dok tenzije rastu u toj balkanskoj zemlji, u danima uoči velikog mitinga planiranog za vikend i najavljenog kao završnice višemjesečnih antivladinih demonstracija.

Studenti su prvo kasno u ponedeljak blokirali zgradu televizije u centru Beograda, glavnog grada Srbije, a nekoliko stotina se ponovo okupilo u utorak, nakon što su najavili da će njihova blokada trajati najmanje 22 sata. Slična blokada organizovana je u Novom Sadu, drugom po veličini gradu u zemlji.

Studenti univerziteta u Srbiji stoje iza gotovo svakodnevnih skupova koji su počeli nakon što se u novembru srušila betonska nadstrešnica na željezničkoj stanici u Novom Sadu, pri čemu je poginulo 15 ljudi. Protesti su uzdrmali populističku vladavinu predsednika Aleksandra Vučića i njegovu čvrstu vlast.

Tokom blokade kasno u ponedjeljak, interventna policija je nakratko intervenisala pendrecima dok je masa pokušala da blokira jedan od ulaza u zgradu TV metalnim sigurnosnim ogradama. Najmanje jedan policajac u civilu povrijeđen je u okršajima nakon što ga je uniformirani policajac udario u glavu, prema snimku objavljenom na društvenim mrežama.

Studenti okrivljuju javnu TV za pristrasno izvještavanje i za stavljanje na stranu Vučića i vlade tokom demonstracija. Predsjednik Srbije je u ponedeljak uveče bio gost glavnih TV vijesti.

Tokom intervjua, Vučić je vrijeđao studentske proteste, upozoravajući da će snage bezbjednosti upotrebiti silu protiv učesnika velikog skupa planiranog za subotu. Obećao je da nikada neće odstupiti zbog masovnih demonstracija širom zemlje.

"Morate me ubiti ako želite da me zamijenite", rekao je,

Televizijska reporterka koji je intervjuisao Vučića nazvala je studente koji protestuju "ruljom", što je predsjednik, izgleda, odobravao. RTS je izdala saopštenje u kojem osuđuje blokadu.

„Prisilno sprječavanje zaposlenih u RTS-u da dođu na njihova radna mjesta predstavlja opasan korak u otvorene sukobe sa nepredvidivim posljedicama“, navodi se u saopštenju.

Neki od zaposlenih na TV stanici su očigledno uspjeli da uđu u zgradu kroz sporedni ulaz koji nije javno poznat, čime je omogućeno da se program nastavi nesmetano.

U međuvremenu, Vučić se sastao sa najstarijim sinom predsjednika SAD Donalda Trumpa, Donaldom Trumpom mlađim, koji je u utorak doputovao u Beograd. Svrha njegove posjete nije odmah bila poznata. Proruski orijentisan Vučić glasni je pristalica američkog predsjednika.

Mnogi u Srbiji vjeruju da se ogromna betonska konstrukcija srušila zbog lošeg renoviranja podstaknutog korupcijom u vlasti. Studenti su insistirali na potpunoj odgovornosti u tragediji, pozivu koji je dobio široku podršku među građanima koji su u velikoj mjeri razočarani političarima i izgubili povjerenje u državne institucije.

Mitinzi predvođeni studentima okupili su desetine hiljada ljudi, postajući među najvećima ikada u Srbiji, koja ima dugu istoriju antivladinih protesta. Vučić je te skupove opisao kao zapadni trik da ga svrgne sa vlasti.

Sljedeći veliki miting planiran je za subotu u Beogradu, a Vučić je naveo da će demonstranti "pokušati da postignu nešto nasiljem i da će to biti kraj". Mnogi demonstranti će "završiti iza rešetaka optuženi za krivična djela", dodao je on.

Svi protesti predvođeni studentima proteklih mjeseci uglavnom su bili mirni, dok su zabilježeni incidenti kada su protivnici zabijali vozilima u blokade ili napadali demonstrante.

Vučić i njegova desničarska Srpska napredna stranka čvrsto drže vlast u Srbiji više od decenije, suočavajući se sa optužbama za gušenje demokratskih sloboda uprkos tome što su formalno tražili ulazak Srbije u Evropsku uniju.

Vlasti su optužile 16 osoba zbog urušavanja nadstrešnice, ali mnogi sumnjaju da će se stvarni krivci suočiti s pravdom.

Trump obećava razbijanje propalestinskih protesta

Policajci su pritvorili demonstranta tokom protesta nakon što su američki imigracioni agenti uhapsili palestinskog studenta demonstranta Mahmouda Khalila na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku, 10. marta 2025.
Policajci su pritvorili demonstranta tokom protesta nakon što su američki imigracioni agenti uhapsili palestinskog studenta demonstranta Mahmouda Khalila na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku, 10. marta 2025.

Američki predsjednik Donald Trump obećao je u ponedjeljak novi obračun s propalestinskim demonstrantima u kampusima američkih koledža, rekavši da je pritvaranje Mahmouda Khalila, vođe demonstracija na Univerzitetu Kolumbija u New Yorku, "prvo hapšenje od mnogih koje dolazi".

"Znamo da ima više studenata na Kolumbiji i drugim univerzitetima širom zemlje koji su se bavili proterorističkim, antisemitskim, antiameričkim aktivnostima, a Trumpova administracija to neće tolerirati", rekao je američki lider na svojoj platformi Truth Social.

Khalila su tokom vikenda uhapsili američki službenici za imigraciju. Bio je jedna od najistaknutijih ličnosti tokom protestnog pokreta koji je izbio u Kolumbiji i nekim drugim kampusima prije godinu dana u suprotnosti s izraelskim ratom u Gazi protiv terorističke grupe Hamas koju je odredila SAD.

Ali, uglavnom, protesti su zamrli i nisu nastavljeni kada je prošle jeseni otvorena nova školska godina.

Ministarstvo domovinske sigurnosti saopćilo je da je Khalilovo hapšenje izvedeno "u znak podrške izvršnim naredbama predsjednika Trumpa koje zabranjuju antisemitizam i u koordinaciji sa State Departmentom".

Sudac Okružnog suda u SAD-u Jesse Furman u ponedjeljak je naredio da Khalil za sada ne bude deportovan i zakazao je sudsko ročište u tom slučaju za srijedu.

Khalil, naveden kao Sirijac u svojim dokumentima o pritvoru, magistrirao je prošlog semestra na Kolumbijskoj školi međunarodnih poslova. Imao je zelenu kartu za stalni boravak u SAD u vrijeme hapšenja, prema sindikatu studentskih radnika Kolumbije, i oženjen je američkom državljankom koja je u osmom mjesecu trudnoće.

Nije optužen ni za jedno krivično djelo.

Trump je u objavi na društvenim mrežama napisao: “Ako podržavate terorizam, uključujući klanje nevinih muškaraca, žena i djece, vaše prisustvo je u suprotnosti s našim nacionalnim i vanjskopolitičkim interesima i niste dobrodošli ovdje. Očekujemo da se svi američki koledži i univerziteti povinuju.”

Propalestinski protesti prije godinu dana poremetili su nastavu u nekim američkim kampusima nakon Hamasovog terorističkog napada na južni Izrael 7. oktobra 2023. u kojem je ubijeno 1.200 ljudi i koji je doveo do zarobljavanja oko 250 talaca, a oko dva desetina njih još uvijek drže u Gazi od strane terorističke grupe ili njene affiliate.

Izraelska kontraofanziva u Gazi ubila je više od 48.000 Palestinaca, većinom žena i djece, prema zdravstvenim zvaničnicima Gaze. Izraelska vojska je saopćila da broj poginulih uključuje 17.000 terorista Hamasa.

Demonstracije u kampusu izazvale su optužbe za antisemitizam. Protesti — od kojih su neki postali nasilni, dok su demonstranti zauzeli zgrade kampusa i ometali nastavu — suprotstavili su se studentima koji protestuju zbog ponašanja Izraela protiv proizraelskih aktivista, od kojih su mnogi Jevreji.

Khalilov advokat rekao je da su agenti koji su ga uhapsili u subotu u njegovoj univerzitetskoj kući u blizini Kolumbije rekli da mu oduzimaju zelenu kartu. On se nalazi u pritvorskom centru za imigraciju u južnoj državi Louisiana.

Khalilovi advokati su također pozvali sudiju Furmana da naredi Khalilov povratak u New York.

Vijeće za američko-islamske odnose, nacionalna muslimanska grupa za zagovaranje građanskih prava, saopćilo je u ponedjeljak da sarađuje s Khalilovim advokatom i pozvalo na njegovo hitno puštanje na slobodu.

Khalil "je zakoniti stalni stanovnik naše nacije koji nije optužen niti osuđen ni za jedan zločin", navodi se u saopćenju grupe sa sjedištem u Washingtonu.

"Nezakonita odluka Ministarstva za domovinsku sigurnost da ga uhapsi isključivo zbog njegovog mirnog antigenocidnog aktivizma predstavlja eklatantan napad na garanciju Prvog amandmana slobode govora, zakona o imigraciji i same humanosti Palestinaca."

Državni sekretar Marco Rubio rekao je u poruci objavljenoj u nedjelju na X da će administracija "poništiti vize i/ili zelene karte pristalica Hamasa u Americi kako bi mogli biti deportovani". Khalilovo hapšenje prvi je javno poznat pokušaj deportacije povezan s palestinskim protestima otkako je Trumpova administracija preuzela dužnost u januaru.

U vrijeme protesta prije godinu dana, Khalil i drugi studentski lideri studentske grupe Apartheid Divest Univerziteta Columbia odbacili su tvrdnje o antisemitizmu, rekavši da su dio šireg antiratnog pokreta koji uključuje jevrejske studente i druge grupe.

Ali grupa za prodaju je također izrazila podršku liderima i Hamasa i Hezbolaha, još jedne islamističke organizacije uglavnom u Libanu koju su SAD također označile kao terorističku grupu.

Nejasno je kada će Khalil imati saslušanje na imigracionom sudu, što je obično prvi korak u procesu deportacije.

Khalil je bio jedan od najvidljivijih aktivista na prošlogodišnjim protestima u Kolumbiji, služeći kao pregovarač za studente koji su podigli šatorski kamp u kampusu. Proizraelski aktivisti su proteklih sedmica pozvali Trumpovu administraciju da pokrene postupak deportacije protiv njega.

Univerzitet Kolumbija odbio je da komentariše Khalilovo hapšenje tokom vikenda, a takođe nije odgovorio u ponedeljak na zahtjev za komentar od The Associated Press.

Nova uprava Kolumbije koja je već podnijela disciplinske prijave protiv desetina studenata zbog njihovih propalestinskih protesta također je pokrenula istragu protiv Khalila.

Trumpova administracija je prošle sedmice opozvala 400 miliona dolara federalnog finansiranja od Kolumbije zbog, kako je tvrdila, neuspjeha škole Ivy League da vlada antisemitizmom u kampusu.

Neki materijali u ovom izvještaju došli su od agencije France-Presse i Associated Pressa.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG