Najnovije
Senator Durbin: Dodikov plan za rušenje mira ne smije prevladati

Američki senator, Dick Durbin, demokrata, za Glas Amerike prokomentarisao je trenutnu kriznu situaciju u BiH, koju izazivaju secesionistički potezi Milorada Dodika, predsjednika bh. entiteta RS.
Senator Durbin je prvenstveno istakao da mu je bilo zadovoljstvo posjetiti Bosnu i Hercegovinu sa svojim bivšim kolegom senatorom Benom Cardinom kako bi vidio uspjehe postignute nakon užasnog rata u zemlji.
“I dok je Dejtonski sporazum okončao ovaj užasni sukob, zabrinjavajući postupci ljudi, poput Milorada Dodika, koji to kvare i dalje postoje. Njegov plan za rušenje teško postignutog mira ne smije prevladati. Stabilnost na Balkanu ostaje važan američki i evropski interes i ja u potpunosti podržavam mjere za sprečavanje bilo kakvog nazadovanja”, rekao je američki senator, Dick Durbin u kratkoj izjavi za Glas Amerike.
SAD: Iran ignorira međunarodnu zabrinutost oko nuklearnog programa

Teheran je odbio ponudu za nove nuklearne pregovore usred rastuće zabrinutosti zbog njegovih zaliha obogaćenog uranijuma.
Sjedinjene Američke Države upozorile su u srijedu da će nastaviti vršiti "maksimalni pritisak" na Iran kako bi ga spriječile u njegovim težnjama kada je u pitanju nuklearno oružje, jer je Teheran odbio ponudu za nove nuklearne pregovore usred rastuće zabrinutosti zbog njegovih zaliha obogaćenog uranijuma.
“Kao što je izvijestio generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), Teheran nastavlja ubrzavati svoju proizvodnju visoko obogaćenog uranijuma”, navodi se u saopštenju Misije Sjedinjenih Država pri Ujedinjenim nacijama i dodaje: “To je također jedina zemlja na svijetu bez nuklearnog oružja koje proizvodi visoko obogaćeni uranijum, za koji nema kredibilnu miroljubivu svrhu”.
Sjedinjene Države su rekle da Iran “na upadljiv i uvredljiv način” prkosi Vijeću sigurnosti UN-a i ignorira "jasne i dosljedne zabrinutosti" i Vijeća sigurnosti i Međunarodne zajednice.
“Vijeće mora biti jasno i jedinstveno u rješavanju i osudi ovog drskog ponašanja”, navodi se u američkom saopštenju.
Iran je godinama poricao da njegove nuklearne težnje imaju vojnu svrhu. No, počevši od maja 2019., postepeno je prestao provoditi svoje nuklearne obaveze prema nuklearnom sporazumu iz 2015., poznatom kao Zajednički sveobuhvatni plan akcije, ili JCPOA, koji je Teheranu omogućio oslobađanje od sankcija u zamjenu za ograničenja njegovog nuklearnog programa.
U februaru 2021. godine u potpunosti je prestao da sprovodi svoje obaveze. Kao rezultat toga, IAEA više ne provodi aktivnosti verifikacije i praćenja u vezi sa sporazumom, a to je pokrenulo mnoga pitanja o tome šta Iran zapravo radi.
Sjedinjene Države, zajedno s Britanijom i Francuskom, koje su i dalje dio sporazuma JCPOA, iz kojeg se povukla prva Trumpova administracija, sazvale su u srijedu privatni sastanak Vijeća sigurnosti UN-a kako bi razgovarali o naporima Irana u širenju oružja. Članovi Vijeća sigurnosti, Grčka, Panama i Južna Koreja, također, su podržali poziv.
"Ozbiljno smo zabrinuti zbog najnovijeg izvještaja IAEA-e o iranskoj proizvodnji visoko obogaćenog uranijuma", rekao je novinarima James Kariuki, zamjenik britanskog ambasadora u UN-u.
"Generalni direktor je prošlog mjeseca izvijestio da je Iran sada proizveo 275 kilograma uranijuma obogaćenog na 60% - što je daleko više od potrebnog za civilnu upotrebu - i nijedna druga nenuklearna država nema sličnu količinu", rekao je.
Kariuki je dodao da će Britanija poduzeti sve diplomatske mjere neophodne da spriječi Iran da nabavi nuklearno oružje, uključujući ponovno uvođenje sankcija UN-a - proces poznat kao brzi povratak. Prema uslovima sporazuma, prethodne sankcije UN-a mogu se "povući" ako Teheran ne ispuni svoje obaveze.
JCPOA bi trebao isteći u oktobru, što znači da bi se uskoro mogao zatvoriti rok za suštinske pregovore.
Iranski ambasador u UN-u je učestvovao u sastanku, ali je njegova misija UN-a to kritizirala, rekavši na platformi društvenih medija X da “Washington otvoreno nastoji da iskoristi Vijeće sigurnosti UN-a kako bi eskalirao ekonomski rat protiv Irana i da ta opasna zloupotreba mora biti odbačena kako bi se zaštitio kredibilitet Vijeća sigurnosti".
Vukanović za Glas Amerike: Dodik će sjesti na avion i otići u Srbiju

Skupština bh. entiteta Republika Srpska (RS) usvojila je sporni prijedlog Odluke da se pristupi donošenju novog entitetskog ustava, koji sadrži niz članova koji se kose s Ustavom BiH. Ovo je izazvalo novu ustavnu i sigurnosnu krizu.
Tužilaštvo BiH izdalo je nalog za privođenje Milorada Dodika i drugih visokih funkcionera entiteta RS, a iz OHR-a su ranije istakli kako ovaj proces predstavlja ozbiljnu opasnost.
Stručnjaci ističu kako ovo nije demokratska pojava.
“Prije svega to je odraz nepoštovanja odluka temeljnih državnih institucija misleći, prije svega, Suda BiH, i Ustavnog Suda BiH i svih onih temeljnih postulata na Kojima počiva ustavno-pravni poredak”, kaže Miloš Davidović, Pravni fakultet Univerziteta Sarajevo.
Situacija je dramatična ne samo za BiH, već i za cijeli region, mišljenja je profesor Ahmed Kico. On je za Glas Amerike kazao kako se država već desetak dana nalazi pod intenzivnim hibridnim operacijama.
“Te hibridne operacije se, prije svega, realiziraju po nalogu Ruske Federacije i Srbije. U te hibridne operacije u zadnje dvije, tri godine, a možda i četiri, uključila se i Mađarska. Prema tome, to je jedna zaista opasna situacija gdje se pokušava pokazati, i dokazati da BiH nije moguća kao demokratska država”, objašnjava Ahmed Kico, stručnjak za sigurnost.
Rušenje institucija BIH
Na ovaj način se ruše i suspendiraju institucije BiH, kao i druge demokratske vrijednosti, ističe Kico. Međutim, odgovor na svaku krizu nalazi se u vladavini prava i pravnoj državi, kaže za Glas Amerike predsjednik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović. Zakone koje najavljuje Milorad Dodik smatra opasnim.
“Mislim da je vlast u RS, prije svega, uzurpator, i njen prvi čovjek režima Milorad Dodik potpuno igubio razum i osjećaj za realnost, srlja iz greške u grešku i ubrzava svoj kraj. Da su njegovi potezi u najmanju ruku suludi, ne samo da vode RS u izolaciju, već se on poigrava sa svima nama. I donosi neke zakone koji najviše sliče za kulage”, kaže Nebojša Vukanović. predsjednik Liste za pravdu i red i dodaje:
“I mislim da na taj način ubrzava svoj kraj, i da je rasplet vrlo blizu. Stara rimska poslovica kaže: “Što su zakoni luđi, to je imperija bliže kraju”.
Nakon neustavnog djelovanja i ne odazivanja pozivu, Tužilaštvo BiH izdalo je nalog za privođenje predsjednika bh. entiteta RS Milorada Dodika, i još dvije osobe. To bi trebala uraditi sudska policija, uz asistenciju neke od policijskih agencija. Ukoliko se ništa od ovog ne desi, moguće je raspisivanje i potjernice.
“Ali zakonske mogućnosti postoje. U krajnjem slučaju, treća i najstrožija mjera je raspisivanje domaće i međunarodne potjernice, gdje svaki policijski službenik na teritoriji BiH može privesti te osobe slobode, ili graničar ukoliko pređu granicu. Može se pristupiti lišenju slobode, a kasnije ekstradiciji”, kazao je Davidović.
Vukanović smatra da će Dodik pobjeći u Srbiju.
“Po meni je vrlo vjerovatan scenario, što sam ja i govorio, on je iznio veliku količinu novaca u iniostranstvo sa svojom porodicom, i on neće čekati da se potjernica provede, i on će sjesti na avion ili helikopter i otići u Srbiju”, smatra Vukanović.
Ministar pravde BiH istakao je kako je ovo jedna ozbilja politička kriza, i da pravna država treba djelovati.
Dodatne snage EUFOR-a od danas su u BiH. Dodik je tokom dana prijetio njihovom komandantu, ali i državnim institucijama. U jednom trenutku, rasprava na sjednici Narode Skupštine RS bila je burna. Pojedini poslanici opozicije su izbačeni.
Rat tarifama budi strah od recesije

Predsjednik Trump je zaprijetio dvostrukim dažbinama na kanadske metale, nakon što je Kanada zaprijetila da će značajno povisiti cijenu struje koja iz te zemlje stiže u nekoliko saveznih država.
Nove tarife na uvoz, i strah od moguće inflacije, dovele su do pada tržišta dionica u Sjedinjenim Državama, a najveće varijacije u vrijednostima su zabilježene tijekom razmjene prijetnjama između Amerike i Kanade.
Drugi dan zaredom pada vrijednost na burzama.
Predsjednik Trump je zaprijetio dvostrukim dažbinama na kanadske metale, nakon što je Kanada zaprijetila da će značajno povisiti cijenu struje koja iz te zemlje stiže u nekoliko saveznih država. Na kraju jučerašnjeg dana obojica lidera su popustili, međutim, burze su ostale nemirne.
Američki predsjednik i dalje planira nametnuti tarife na kanadsku robu u iznosu od 25 posto, u cilju agresivnije promocije proizvoda napravljenih u Americi.
"Ono što je najbolje sada učiniti jest da osiguramo da se proizvodnja vrati u našu zemlju, nećemo više dozvoliti da nam se smiju”, kazao je predsjednik Trump.
U posljednjih 36 godina je Ramon Pereiras vodio restoran Taberna del Alabardero. Njegov biznis je preživio Covid, kao i povećane trgovinske tarife tijekom prvog Trumpovog mandata.
“Sjećate se 2018, 2020? Biće na kraju sve u redu, ma znate da je politička igra”, smatra Pereiras.
Burzovni index koji oslikava stanje u industriji, Dow Jones, pao je 900 podioka u ponedjeljak, i gotovo 500 podioka jučer.
Roger Frechette je odmah primijetio pad na svom penzionom fondu koji se oslanja na dionička ulaganja.
“Nije lako vidjeti kako vrijednost opada velikom brzinom. Meni se čini da je u mom slučaju izgubljeni dobitak koji se nakupio u posljednju godinu dana” govori Frechette, a građanin po imenu Michael dodaje:
“Ljudi odmah skaču na prvu, i mislim da pretjeruju u reakciji, pričekajmo pa ćemo vidjeti…Treba pričekati recimo 30-tak dana da se tačno vidi kakvi su efekti tarifa i sve ostalo, jer, i predsjednik Trump često mijenja mišljenje i poteze, zato – ko zna?.”
Financijski stručnjaci kažu, međutim, da burze reagiraju negativno kada stvari nisu predvidive.
“Teško je investitorima i biznisima, al ii potrošačima da budu sigurni u to šta će novi potezi biti u danima koji dolaze. Ja smatram da imati veći izvjesnost može puno pomoći u ovoj situaciji”, objašnjava Layna Mosely, profesorica sa Univerziteta Princeton.
Kada su ga pitali da li se boji recesije, Trump je odgovorio da uopće ne misli da će do nje doći. No, mnogi samo prate burze kako bi znali odgovor na to pitanje.
Zastupnički dom Kongresa usvojio prijelazni budžet do 30. septembra

Sada je na Senatu da glasuje o prijelaznom budžetu, što bi obezbijedilo neometan rad vlade do kraja fiskalne godine.
Zastupnički dom američkog Kongresa u kojem Republikanci imaju većinu, je večeras, utorak, poduzeo ključni korak prema financiranju savezne vlade nakon roka do kojeg je trenutni budžet trebao isteći, 14. ožujka.
Mjera kratkoročne potrošnje - također poznata kao rezolucija o kontinuitetu financiranja vlade, (CR) - usvojena je s 217 prema 213 glasova, pri čemu je jedan republikanac glasovao PROTIV, a jedan demokrat glasovao ZA. Mjera još mora proći republikanski većinski Senat da bi bila potpisana.
"Glasovanje protiv CR-a naštetit će američkom narodu i uništiti nevjerojatan zamah koji je predsjednik [Donald] Trump izgradio u proteklih 51 dan", izjavila je novinarima u utorak poslijepodne sekretar za medije Bijele kuće Karoline Leavitt.
Zakoni o izdvajanjima za budžet do kraja septembra 2025.moraju prijeći 60 glasova kako bi bili usvojeni i od strane Senata.
Predsjednik Zastupničkog doma Mike Johnson ugušio je neslaganje unutar vlastite stranke, Republikanaca, kako bi se usvojila mjera potrošnje. Rekao je novinarima u utorak da je rezolucija koja omogućava normalno financiranje vlade do kraja fiskalne godine (30 septembra), važan korak prema provedbi Trumpove agende iskorjenjivanja vladinog rasipanja i zlouporabe kroz Ministarstvo vladine učinkovitosti (DOGE).
“Omogućuje nam da krenemo naprijed s promjenama u veličini i opsegu savezne vlade. Trenutno se u Washingtonu događa seizmička promjena. Ovo je drugačiji trenutak od onog u kojem smo ikad bili. Revizija koju provodi Doge ( s Muskom na čelu op. ed.) do sada je pronašla i pokazala ogromne količine prijevare, rasipanja i zloupotreba,” rekao je Johnson. "Imamo Bijelu kuću koja je zapravo posvećena tome da nas vrati na fiskalno odgovoran kolosijek."
Neovisni promatrači i analitičari, međutim, kažu da DOGE preširoko do sada opisuje prijevare i zloupotrebe novca poreskih obveznika, tek kako bi stvorio podršku za velike rezove u saveznim programima i uredima.
Rezolucija o kontinuitetu rada vlade do 30 septembra, zastupnicima u Kongresu kupuje vrijeme da postignu kompromis o verzijama Senata i Zastupničkog doma o državnoj potrošnji, ključnom alatu za provedbu Trumpove agende unutarnje politike.