Linkovi

Najnovije

Oružani incident ispred Ambasade Izraela u Beogradu, žandarm teško ranjen, napadač ubijen

Policija na mjestu incidenta, Beograd, 29. juni 2024.
Policija na mjestu incidenta, Beograd, 29. juni 2024.

Nepoznata osoba, čiji se identitet utvrđuje, pucala je u subotu oko 11 sati u pripadnika Žandarmerije koji je bio na dužnosti obezbjeđenja Ambasade Izraela u Beogradu, saopštio je MUP Srbije.

Potpredsjednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je NN lice pucalo iz samostrijela u pripadnika Žandarmerije, saopštio je MUP.

U saopštenju MUP-a se navodi da je pripadnik Žandarmerije M.J. (1990) pogođen u vrat, a RTS prenosi nezvanična saznanja sa terena da je napadač prišao kućici u kojoj se nalazio pripadnik Žandarmerije, otvorio vrata i ispalio mu hitac u vrat.

Žandar je u samoodbrani upotrijebio oružje i savladao napadača, koji je od posljedica ranjavanja preminuo, navodi dalje MUP.

Policajac je u svjesnom stanju prevezen u Urgentni centar, gdje će biti izvršena operacija vađenja strele iz vrata.

Okolnosti napada i mogući motivi se ispituju.

BiH nije ušla u proces katarze ni 30 godina nakon rata. Da li je moguće suočavanje s prošlošću?

BiH nije ušla u proces katarze ni 30 godina nakon rata. Da li je moguće suočavanje s prošlošću?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:24 0:00

Hoće li se, i šta, promijeniti u društveno-političkom narativu, nakon što je Generalna skupština UN-a u usvojila rezoluciju kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici? Negiranje sudski činjenica, i veličanje ratnih zločinaca odavno je svakodnevnica na Balkanu.

Historija kineskih četvrti u Detroitu

Historija kineskih četvrti u Detroitu
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00

Grad Detroit na srednjem zapadu SAD-a poznat je kao centar proizvodnje automobila. Ono što je manje poznato jesu doprinosi kineskih stanovnika u historiji ovog grada. Neki od njih su prali rublje auto-radnicima, a drugi su čak kuhali jela koja su postala omiljena u lokalnoj zajednici.

Američko-meksička granica: Moguća infiltracija migranata povezanih sa ISIL-om

Stražarna granici SAD-a i Meksika, u Eagle Passu, Teksas, 3. siječnja 2024.
Stražarna granici SAD-a i Meksika, u Eagle Passu, Teksas, 3. siječnja 2024.

Nedavne promjene u globalnim migracijskim i krijumčarskim putevima otvorile su mogućnost terorističkim grupama poput Islamske države da se usmjere na južnu granicu Sjedinjenih Država i Meksika.

Zabrinutost zbog moguće infiltracije migranata povezanih s Islamskom državom porasla je posljednjih sedmica.

Ranije ovog mjeseca, New York Post je izvijestio da je FBI uhapsio osam muškaraca iz Tadžikistana koji su prešli američko-meksičku granicu dijelom uz pomoć mreže povezane sa ISILom.

Ove sedmice, NBC News je izvijestio da je više od 400 imigranata iz centralne Azije prešlo u Sjedinjene Države, opet uz pomoć krijumčara povezanih sa ISIL-om.

Od toga je oko 150 uhapšeno, dok je 50 još na slobodi. Zvaničnici nisu komentirali status preostalih 200.

Visoki zvaničnici ministarstva za unutrašnju sigurnost kažu da nema dokaza koji ukazuju na to da je bilo koji od 400 migranata iz centralne Azije operativac ISIL-a.

SAD uklanjaju pristanište u Gazi zbog vremenskih uslova, pitanje je da li će ga vratiti

Kamion sa humanitarnom pomoći na pristaništu u Gazi (Foto: AP/Leo Correa)
Kamion sa humanitarnom pomoći na pristaništu u Gazi (Foto: AP/Leo Correa)

Američka vojska ukloniće privremeno pristanište koje je izgradila za dostavljanje pomoći Gazi uklanja zbog vremenskih prilika.

Sjedinjene Države razmatraju da ga čak ne montiraju ponovo, osim ako pomoć ponovo ne počne da pristiže stanovništvu, reklo je nekoliko američkih zvaničnika.

Dok je vojska pomogla da se preko pristaništa isporuči očajnički potrebna hrana, veliki dio pomoći i dalje se nalazi u susjednom skladištu zbog poteškoća koje su agencije imale da je prebace u područja u Gazi gdje je najpotrebnija.

Pristanište je bilo ključno u dopremanju 6,8 miliona kilograma hrane u Gazu, ali su se Amerikanci suočili sa višestrukim preprekama.

Uzburkano more oštetilo je pristanište samo nekoliko dana od početka operacije, ali veći izazov je bio to što su humanitarni konvoji prestali da nose pomoć iz skladišta dalje u Gazu, kako bi je doveli u ruke civila, jer su bili napadnuti.

Američki zvaničnici insitirali su da govore anonimno jer nemaju ovlaštenja da javno govore o vojnim odlukama.

Najnoviji sukob na Bliskom istoku počeo je 7. oktobra kada su pripadnici Hamasa, organizacija koju SAD, EU i Velika Britanija smatraju za terorističku, upali u južni dio Izraela, ubili 1.200 ljudi i kidnapovali oko 250, od koji je više od 100 još zarobljeno u Gazi.

Izrael je potom pokrenuo ofanzivu na Gazu u kojoj je do sada ubijeno više od 37.000 ljudi, prema podacima lokalnog Ministarstva zdravlja koje kontroliše Hamas i koje ne pravi razliku između civila i boraca.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG