Najnovije
Trump će se u svom drugom mandatu suočiti s drugom Sjevernom Korejom
U prvom predsjedničkom mandatu, Donald Trump je pooštrio ekonomske sankcije Sjevernoj Koreji, a sve kako bi pokušao natjerati Pjongjang da odustane od svog nuklearnog programa. Young Gyo Kim analizira šta Tramp treba da očekuje od Sjeverne Koreje u drugom mandatu.
Praznični svjetlucavi ukrasi u Brooklynu privlače posjetitelje iz cijelog svijeta
Božićna čarolija obasjava New York City i nigdje nije tako blistava nego u Dyker Heightsu, kvartu poznatom po svojim ekstravagantnim prazničnim ukrasima. Aron Ranen nas vodi u ovu prazničnu zemlju čuda.
Trump planira smrtne kazne za "silovatelje, ubice i čudovišta"
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump rekao je u utorak da će, kada preuzme dužnost 20. januara, naložiti Sekretarijatu za pravosuđe da "se odlučno zalaže" za smrtnu kaznu da bi se Amerikanci zaštitili od "nasilnih silovatelja, ubica i čudovišta".
Trumpova poruka, koju je uputio na svojoj mreži Truth Social, odgovor je na odluku predsjednika Joea Bidena da smrtne kazne izrečene za 37 od 40 zatvornika, osuđenih za federalna krivična djela, preinači u doživotne kazne zatvora bez prava na uslovni otpust.
"Čim budem inaugurisan, naložiću Sekretarijatu za pravosuđe da se odlučno založi za smrtne kazne da zaštiti američke porodice i djecu od nasilnih silovatelja, ubica i čudovišta", napisao je Trump.
Trump je tokom prvog mandata, od 2017. do 2021. godine, naložio da se nastavi izvršavanje smrtnih kazni za federalna krivična djela, posle gotovo 20-godišnje pauze.
Biden je po preuzimanju mandata u januaru 2021. godine ponovo zaustavio izvršavanje smrtnih kazni na federalnom nivou.
Za razliku od uredbi, predsjedničke odluke o pomilovanjima i smanjenju kazni ne mogu da se ukinu, ali novi predsjednici mogu da nalože svojoj administraciji da u budućim slučajevima agresivnije traži da se izreknu smrtne kazne.
Trumpov tranzicioni tim u ponedeljak je odbacio Bidenovu odluku, za koju je ocijenio da je gnusna i da ide u korist osuđenicima koji su "među najgorim ubicama u svijetu".
Rusija osudila američkog državljanina za "špijunažu" nakon suđenja zatvorenog za javnost
Ruski sud osudio je američkog državljanina Eugena Spektora na 15 godina zatvora zbog "špijunaže" usred optužbi nekoliko zapadnih vlada da Moskva osuđuje strane državljane kako bi ih koristila za pregovaranje o razmeni zatvorenika, izvještava ruski servis RSE.
Spektoru je 24. decembra izrečena presuda Gradskog suda u Moskvi nakon suđenja koje je održano iza zatvorenih vrata.
Malo se zna o optužbama sa kojima se suočio bivši izvršni direktor farmaceutske kompanije jer je suđenje zatvoreno za javnost zbog navodno poverljivih materijala koja su prezentovana tokom suđenja.
Ovaj slučaj dolazi u trenutku pogoršanja odnosa između Moskve i Washingtona, koji su na najnižoj tački od kraja Hladnog rata.
Moskva je optužena da je targetirala američke građane tako što ih je pritvarala na osnovu izmišljenih optužbi da bi ih kasnije koristila kao monetu u pregovorima o vraćanju Rusa osuđenih za zločine u Sjedinjenim Državama i drugim zapadnim zemljama.
Najmanje deset američkih državljana ostalo je iza rešetaka u Rusiji čak i nakon razmene zatvorenika 1. avgusta. Moskva pristala da oslobodi 16 ljudi u zamenu za osmoro Rusa osuđenih za zločine i odslužene zatvorske kazne u Sjedinjenim Državama i Evropi.
"Iako se razmena zatvorenika s pravom može smatrati pobedom diplomatije, ne treba brzopleto da objavljujemo da je pravda pobedila", rekla je Julija Mineeva, saradnica u Chatam Houseu, nakon razmene zatvorenika.
Dodala je da je "ruska strana držala taoce kako bi oslobodila svoje ubice, špijune i hakere, dok je Zapad doneo tešku odluku u korist slobode i života nevinih ljudi, ne samo njihovih građana, već i ruskih državljana".
Državna novinska agencija TASS navodi da je Spektor rođen 1972. u Sankt Peterburgu i preselio se u Sjedinjene Države, gde je postao državljanin SAD-a. Njegovo rusko ime je Jevgenij Mironovič, dodao je TASS.
Spektor je bio predsednik odbora Medpolimerprom grupe, kompanije poznate po svom fokusu na razvoj lekova za lečenje raka.
Osuđen je 2021. na četiri godine zatvora zbog navodne optužbe za primanje mita. Kazna mu je smanjena za šest meseci nakon ponovljenog suđenja.
Oružane grupe u Siriji pristale da budu raspuštene, tvrdi nova vlast
Nove sirijske vlasti saopštile su u utorak da su naoružane grupe u zemlji pristale da se rasformiraju i integrišu u Ministarstvo odbrane.
U saopštenju se navodi da je odluka uslijedila nakon sastanka između vođa oružanih grupa i Ahmada al-Sharae, koji je predvodio pobunjeničko napredovanje u kom je dugogodišnji lider te zemlje, Bashar al-Assad, svrgnut sa vlasti.
Pobunjenici su preuzeli kontrolu nad glavnim gradom Sirije 8. decembra nakon munjevitog napredovanja u kojem su preuzeli nekoliko ključnih gradova za nekoliko dana nakon mnogo godina relativnog zastoja u 13-godišnjem građanskom ratu u zemlji.
Od Assadovog svrgavanja, vlade širom regiona poslale su izaslanike u Damask zbog pitanja o političkoj budućnosti Sirije i zabrinutosti zbog dodatne nestabilnosti u regionu.
Jedan od razloga za zabrinutost je potencijalno ponovno oživljavanje grupe Islamska država, koja je zauzela područja istočne Sirije 2014. i zapadnog Iraka prije nego što je izgubila veći dio te teritorije.
Vojska SAD saopštila je u ponedjeljak da je izvela vazdušni napad u kojem su ubijena dva militanata Islamske države u istočnoj sirijskoj provinciji Deir Ezur.
Američka Centralna komanda je u saopštenju navela da su militanti "premještali kamion oružja, koji je uništen tokom napada".