Najnovije
Najmanje 179 osoba poginulo u avionskoj nesreći u Južnoj Koreji
Putnički avion se u nedjelju zapalio nakon što je skliznuo s piste na južnokorejskom aerodromu i udario u betonsku ogradu. Poginulo je najmanje 177 osoba u jednoj od najgorih avionskih nesreća u zemlji, rekli su zvaničnici.
Nacionalna vatrogasna agencija saopćila je da su se spasioci izvlačili ljude iz putničkog aviona Jeju Aira koji je prevozio 181 osobu na aerodromu u gradu Muan, oko 290 kilometara južno od Seula.
Ministarstvo saobraćaja saopštilo je da se radi o 15 godina starom avionu Boeing 737-800 koji se vraćao iz Bangkoka i da se nesreća dogodila u 9.03 po lokalnom vremenu.
"Od 179 mrtvih, 65 je identificirano", objavila je vatrogasna agencija Južne Koreje.
Radnici Hitne pomoći izvukli su dvije osobe, oba člana posade, na sigurno, a lokalni zdravstveni zvaničnici rekli su da su i dalje pri svijesti. Vatrogasna agencija angažovala je 32 vatrogasna vozila i nekoliko helikoptera da obuzda požar. Na lice mjesta je također poslato oko 1.560 vatrogasaca, policajaca, vojnika i drugih zvaničnika, navodi se u saopštenju.
Na snimku nesreće koji je emitovala televizija YTN vidi se kako avion Jeju Air klizi preko piste, očigledno sa još uvijek zatvorenim stajnim trapom, i udara u betonski zid.
Lee Jeong-hyeon, šef vatrogasne stanice Muan, rekao je na televizijskom brifingu da je avion potpuno uništen, a da je samo repni sklop ostao prepoznatljiv među olupinom. Lee je rekao da radnici istražuju različite mogućnosti o tome šta je uzrokovalo nesreću, uključujući i to da li su u avion udarile ptice, rekao je Lee.
Zvaničnici Ministarstva saobraćaja su kasnije rekli da njihova rana procjena komunikacijskih zapisa pokazuje da je kontrolni toranj aerodroma izdao upozorenje o naletu ptica na avion neposredno prije nego što je namjeravao da sleti i dao svom pilotu dozvolu da sleti u drugu oblast.
Pilot je poslao signal za pomoć neposredno prije nego što je avion prošao pored piste i proklizao preko tampon zone prije nego što je udario u zid, rekli su zvaničnici.
Viši zvaničnik Ministarstva saobraćaja Joo Jong-wan rekao je da su radnici preuzeli snimač podataka o letu iz crne kutije aviona i još uvijek traže uređaj za snimanje glasa u pilotskoj kabini. Ranije je rekao da su vladini istražitelji stigli na lice mjesta kako bi istražili uzrok nesreće i požara.
Zvaničnici za hitne slučajeve u Muanu rekli su da izgleda da je stajni trap aviona bio neispravan.
Boeing je u izjavi na X-u rekao da je u kontaktu sa Jeju Airom i da je spreman da podrži kompaniju u suočavanju sa nesrećom.
"Izražavamo naše najdublje saučešće porodicama koje su izgubile najmilije, a naše misli ostaju sa putnicima i posadom", navodi Boeing.
Ovo je jedna od najsmrtonosnijih katastrofa u historiji avijacije Južne Koreje. Posljednji put Južna Koreja je pretrpjela avionsku nesreću velikih razmjera 1997. godine, kada se avion Korean Airlinea srušio na Guam, pri čemu je poginulo 228 ljudi. Godine 2013 , avion Asiana Airlinesa srušio se u San Franciscu, pri čemu su poginule tri osobe.
Lider Bjelorusije pomilovao još 20 zatvorenika. Grupe za ljudska prava kažu da se represija nastavlja
Bjeloruski autoritarni lider Aleksandar Lukašenko pomilovao je još 20 osoba koje aktivisti za prava opisuju kao političke zatvorenike, navodi se u saopštenju na web stranici Ureda predsjednika u subotu.
Saopćenje je uslijedilo usred upornog ugnjetavanja uoči predsjedničkih izbora sljedećeg mjeseca koji će vjerovatno produžiti Lukašenkovu višedecenijsku vladavinu.
Bjeloruski zvaničnici nisu naveli imena oslobođenih, ali u saopštenju objavljenom na web stranici predsjednika navodi se da su svi oni osuđeni za "zločine ekstremističke prirode".
U saopštenju se navodi da je u grupi bilo 11 žena, a da je 14 pomilovanih patilo od hroničnih bolesti.
"Svi oslobođeni pokajali su se za svoje postupke i apelovali su na šefa države da bude pomilovan", navodi se u saopćenju predsjedničke administracije, koja koristi formulacije poznate iz serije prethodnih grupnih pomilovanja u proteklih šest mjeseci.
Subotnja objava označava osmo takvo pomilovanje od strane Lukašenka od ljeta 2024. Ukupno je oslobođeno 207 političkih zatvorenika, prema bjeloruskoj grupi za ljudska prava Viasna.
Većina ih je zatvorena nakon masovnih antivladinih protesta 2020. godine, kada je Lukašenko osigurao svoj šesti mandat na glasanju koje je široko osuđeno kao namješteno.
Prema Viasni, preko 1.250 političkih zatvorenika ostaje iza rešetaka. Nije pušten nijedan istaknuti opozicionar, od kojih se mnogi mjesecima nisu čuli.
Među njima su dobitnik Nobelove nagrade za mir, osnivač Viasna Ales Bialiatski, te Sergej Tsihanovski, koji je planirao da izazove Lukašenka na izborima 2020. godine, ali je zatvoren prije glasanja i Viktar Babaryka, koji je također bio zatvoren nakon što je stekao popularnost prije izbora.
Masovna pomilovanja dolaze usred novog talasa represije, rekao je aktivista Viasne Pavel Sapelka, dok se Minsk priprema za održavanje novih predsjedničkih izbora u januaru 2025. koji će vjerovatno donijeti Lukašenku sedmi mandat.
Bjeloruske vlasti stvaraju teške uslove za političke zatvorenike, uskraćujući im sastanke sa advokatima i rođacima, te medicinsku njegu. Najmanje sedam političkih zatvorenika umrlo je iza rešetaka od 2020. godine, navodi Viasna.
Određen jednomjesečni pritvor ministru sigurnosti BiH Nenadu Nešiću
Sud Bosne i Hercegovine odredio je 29. decembra jednomjesečni pritvor ministru sigurnosti ove zemlje Nenadu Nešiću. Pritvor je određen i Milanu Dakiću, direktoru Javnog preduzeća Putevi Republike Srpski te Mladenu Lučiću, direktoru privatne firme Legend.
"Pritvor je određen zbog bojazni da će uništiti, sakriti, izmijeniti ili krivotvoriti dokaze i tragove važne za kazneni postupak, utjecati na svjedoke, sudionike ili prikrivače", saopćio je ovaj sud.
Nešić je osumnjičen za više kaznenih djela u periodu od 2016. do 2020. godine kad je bio na čelu Puteva RS. Prema tvrdnjama Tužiteljstva Bosne i Hercegovine, iz Javnog preduzeća Putevi RS izvlačen novac "putem fiktivnih pravnih radnji" preko drugih privatnih firmi.
Tužiteljica Bojana Jolović je kazala da je Nešić od tog novca godišnje dobivao po 250.000 maraka (oko 125.000 eura) te da je za četiri godine mandata na čelu Puteva RS ostvario financijsku korist od oko milijun maraka (pola milijuna eura).
Jolović je navela da je istragu 2019. godine započela Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) kad su primijećene sumnjive transakcije iz poduzeća Romanijaputevi na račun Esada Avdića. Tužiteljstvo se za svoje tvrdnje poziva na iskaze Avdića i tadašnjeg direktora Romanijaputeva Mirka Pandurevića.
Tijekom ročišta izneseni su i detalji po kojima je Mladen Lučić bio kontakt osoba, preko koje su se dogovarali poslovi. Romanijaputevi su dobivali tendere od Puteva RS za održavanje puteva, a zauzvrat je mito dobivao Nešić.
Tužiteljica je navela kako je direktor Romanijaputeva u svom iskazu rekao da je novac namijenjen Nešiću, prethodno izvučen iz poduzeća Putevi RS ostavljan na raznim mjestima, uključujući ugostiteljske objekte te automobile na parkiralištima.
Jolović je kazala i kako je po Nešić naložio Romanijaputevima da industrijsku so za održavanje puteva kupuje od firme Legend, koja je u vlasništvu Mladena Lučića.
Tijekom ročišta, istaknuto je da je izvlačenje novca nastavljeno i u vrijeme mandata sadašnjeg direktora Puteva RS Milana Dakića. Za preostale četiri osobe koje su uhapšene, a čija imena nisu navedena, saopćeno je kako su određene mjere zabrane koje podrazumijevaju zabranu sastajanja sa svjedocima i osumnjičenim, napuštanje mjesta stanovanja te redovito javljanje najbližoj policijskoj stanici.
Glavni tužitelj BiH Milanko Kajganiću u petak je na press konferenciji da je poduzeću Putevi RS načinjena višemilijunska šteta, a da će konačna šteta biti poznata nakon što bude u cijelosti okončana i istraga u ovom predmetu.
Osumnjičeni su petak ujutro uhapšeni i predati Tužiteljstvu BiH.
Nenad Nešić je predsjednik stranke Demokratski narodni savez koja je u koaliciji sa vladajućim Savezom nezavisnih socijaldemokrata na čijem čelu je Milorad Dodik, predsjednik entiteta Republika Srpska.
Dodika, članove njegove obitelji i vrh ovog entiteta su Sjedinjene Američke Države i Ujedinjena Kraljevina sankcionirale zbog kršenja Ustava BiH, Daytonskog mirovnog sporazuma i korupcije.
NATO će pojačati prisustvo u Baltičkom moru poslije novog incidenta sa prekinutim kablom
NATO će pojačati vojno prisustvo u Baltičkom moru poslije navodne sabotaže podmorskog kabla za napajanje električnom energijom koji povezuje Finsku i Estoniju, izjavio je šef zapadne vojne alijanse Mark Rutte.
Na Božić, podmorski kabl Estlink 2 koji prenosi struju od Finske do Estonije isključen je iz mreže, nešto više od mjesec dana nakon što su dva telekomunikaciona kabla prekinuta u švedskim teritorijalnim vodama na Baltiku.
Finske vlasti saopštile su da istražuju naftni tanker Eagle S, koji je isplovio iz ruske luke, u okviru istrage o "teškoj sabotaži".
Finski predsjednik Alexander Stubb rekao je: "Situaciju imamo pod kontrolom i moramo da nastavimo da budno radimo zajedno kako bismo bili sigurni da našu kritičnu infrastrukturu neće oštete oni sa druge strane".
Zvaničnici sumnjaju da je tanker dio ruske "flote u sjenci", što se odnosi na brodove koji prevoze rusku naftu i naftne derivate pod embargom koji je uveden zbog ruske invazije na Ukrajinu 2022.
Brod Eagle S, koji plovi pod zastavom Kukovih ostrva u južnom Pacifiku, bio je na putu za Port Said u Egiptu. Policija sumnja da je sidro naftnog tankera možda oštetilo kabl za napajanje.
Rutte je rekao da je razgovarao sa predsednikom Stubbom o istrazi Finske, dodajući u postu na X-u: "Izrazio sam punu solidarnost i podršku. NATO će pojačati svoje vojno prisustvo u Baltičkom moru".
Estonski ministar odbrane Hanno Pevkur rekao je ranije u petak da je ta zemlja započela pomorske patrole kako bi zaštitila podmorski kabl koji snabdeva strujom iz Finske.
On je u odvojenoj izjavi rekao da Talin želi da pošalje jasnu poruku da je spreman da zaštiti svoje veze sa Finskom vojnim i nevojnim sredstvima.
Rutte je obećao podršku NATO-a Estoniji i Finskoj i osudio napade na kritičnu infrastrukturu nakon razgovora sa estonskim premijerom Kristen Michal.
Dodatne sankcije EU
Evropska unija je također zaprijetila daljim sankcijama protiv ruske flote u senci nakon ovonedeljnog incidenta.
Članice bloka, njih 27, složilo se ranije ovog mjeseca da stavi na crnu listu još oko 50 naftnih tankera iz ruske flote u sjenci korištenih da se zaobiđu sankcije Zapada, čime se ciljani broj popeo na oko 80.
Međunarodne organizacije koje podržavaju Ukrajinu željele su da obuzdaju sredstva koja idu u ratnu mašinu Kremlja uvođenjem ograničenja cena i ograničenja na ključni ruski izvoz nafte.
Da bi zaobišla mjere, Rusija je pribegla korištenju takozvane "flote u sjenci" sačinjene često od starih plovila koja posluju pod sumnjivim vlasništvom ili bez odgovarajućeg osiguranja.
Tenzije su porasle oko Baltika nakon početka ruske invazije na Ukrajinu.
U septembru 2022. godine, serija podvodnih eksplozija pokidala je gasovod Sjevernog toka koji je prenosio ruski gas u Evropu, čiji uzrok tek treba da se utvrdi.
U oktobru 2023, podmorski gasovod između Finske i Estonije je zatvoren nakon što ga je oštetilo sidro kineskog teretnog broda.
Sredinom novembra ove godine presječene su sekcije dva telekom kabla u švedskim teritorijalnim vodama. Sumnje su upućene na Ii Peng 3, koji je prema lokacijama za praćenje brodova plovio preko kablova otprilike u vrijeme kada su presječeni.
Trgovine rješavaju problem jednokratne plastične ambalaže
UN procjenjuje da se u svijetu godišnje proizvede više od 430 milijuna metričkih tona plastičnog otpada, a najveći izvor je ambalaža za jednokratnu upotrebu. Valdya Baraputri izvještava o pokretu za smanjenje takvog otpada.