List se poziva na američke zvaničnike koji imaju obavještajne podatke u vezi sa tim, i piše da oni pokušavaju da saznaju da li je Surovikin, nekadašnji komandant u Ukrajini, pomogao u planiranju Prigožinovih akcija.
Šef Wagner grupe Jevgenij Prigožin je u utorak odletio u Bjelorusiju gdje je u egzilu, nakon što je okončana kratka pobuna Wagnerovaca za vikend.
New York Times je izvijestio da su američki zvaničnici rekli da postoje pokazatelji da su i drugi ruski generali možda podržavali Prigožina.
POGLEDAJTE JOŠ: Prigožin počinje egzil u BjelorusijiReuters nije mogao nezavisno da provjeri ove navode. Ni Pentagon ni Kremlj ih nisu komentarisali.
Surovikin, kojeg su ruski mediji prozvali „general Armagedon”, bio je zadužen za operacije u Ukrajini.
Ali, u januaru ruski ministar odbrane Sergej Šojgu imenovao je načelnika Generalštaba Valerija Gerasimova da nadgleda ratne akcije, a Surovikin je ostao njegov zamjenik.
Prigožin je i prije pobune oštro kritikovao Šojgua i Gerasimova, optužujući ih za ratne neuspjehe i nedostatak podrške borcima Wagnera.
U subotu ujutru, Prigožin i borci Wagnera krenuli su iz Rostova na Donu, sa juga Rusije, ka Moskvi u takozvani „marš za pravdu”.
Surovikin je pozvao grupu Wagner da odustane od protivljenja vojnom rukovodstvu i vrati se u svoje baze.
POGLEDAJTE JOŠ: Zašto su SAD oprezno reagovale na pobunu u Rusiji?Marš Wagnerovaca prekinut je u subotu na oko 200 kilometara od Moskve.
Ruski predsjednik Vladimir Putin poručio je da su se građani i vojska zajedno suprotstavili pobunjenim plaćenicima.
Vlasti u Rusiji su saopštile da neće krivično goniti pripadnike Wagnera koji su učestvovali u pobuni, što je bio jedan od uslova za prekidanje pobune.
Putin je rekao da će ispoštovati obećanje da će Wagnerovcima biti dozvoljeno da se presele u Bjelorusiju ako to žele, potpišu ugovor sa Ministarstvom odbrane ili se jednostavno vrate porodicama.