Saopštenje Microsofta ukazuje na to koliko su savjetnici oba izborna štaba u opasnosti od digitalnih špijuna širom svijeta uoči predsjedničkih izbora 3. novembra.
Potpredsjednik Microsofta za bezbjednost korisnika Tom Burt saopštio je da je grupa ruskih špijuna u cyber prostoru, koja se miješala i u izbore 2016. godine, pokušavala protekle godine da hakuje naloge političkih savjetnika republikanaca i demokrata, kao i aktivističkih i tink-tenk organizacija.
Burt je naveo da su i kineski hakeri ciljali osobe "tijesno povezane sa američkim predsjedničkim kampanjama i kandidatima", među kojima je i neimenovani Bidenov saveznik čija je privatna mail adresa bila meta hakera, te "najmanje jedan istaknuti pojedinac koji je ranije bio povezan sa Trumpovom administracijom".
Dodao je da su iranski hakeri - koje je Microsoft već javno prozvao zbog pokušaja da špijuniraju Trumpovu administraciju - pokušali da se uloguju u naloge zvaničnika Trumpove administracije i članova izbornog štaba američkog predsjednika.
Objavljivanje Microsoftovog saopštenja bilo je planirano prije nego što je Reuters objavio vijest da je meta hakera bila firma za predizbornu strategiju i komunikacije "SKDKnickerbocker", sa sjedištem u Washingtonu, koja sarađuje sa Bidenom i drugim istaknutim demokratama.
Burt nije imenovao političke konsultante, koji su bili meta hakera, a Microsoft je odbio da komentariše da li je "SKDK" bio među njima.
"SKDK" je odbio da komentariše ovaj slučaj.
Burt je rekao da su kineski napori da kompromituju Bidenovog saveznika i iransko prisluškivanje Trumpove kampanje bili neuspješni, ali se u njegovom blogu ne iznose detalji hakerske kampanje koja se pripisuje Rusiji ili napora da se kompromituje poznati bivši Trumpov saradnik. On je u opštim terminima naveo da se strani hakerski napadi intenziviraju kako se približavaju izbori.
"Aktivnost koju smo objavili danas jasno pokazuje da strane aktivističke grupe intenziviraju napore čija su meta izbori 2020. godine, što je bilo i očekivano", naveo je Burt.
Zvaničnik Sekretarijata za unutrašnju bezbjednost zadužen za cyber prostor Christopher Krebs rekao je da je upozorenje Microsofta u skladu sa ranijim uzpozorenjima obavještajne zajednice u pogledu ruskog, kineskog i iranskog špijuniranja meta povezanih sa izborima.
"Važno je naglasiti da ništa od toga nije povezano sa održavanjem ili funkcionisanjem izborne infrastrukture i da nema uticaja na izborne sisteme", naveo je Krebs
Bidenov izborni štab saopštio je da je svjestan pokušaja da se hakuju "mail nalozi pojedinaca povezanih sa kampanjom".
I Trumpov izborni štab takođe je naveo da je svjestan hakerskih napada.
Kineska i ruska ambasada u Washingtonu, i iranska misija pri Ujedinjenim nacijama u New Yorku nisu odgovorili na zahteve Reutersa za komentar. Sve tri zemlje su prethodno odbacile optužbe za cyber špijunažu.