Međutim, i poslije četvrtog telefonskog razgovora sa Bidenom u toku 7 dana, Netanyahu je izjavio da je "odlučan da nastavi" operacije protiv ekstremista iz Hamasa.
Istovremeno, američki predsjednik suočava se sa sve većim pritiskom čak i od svojih stranačkih kolega demokrata, da preuzme aktivniju ulogu u posredovanju koji bi doprinio prekidu vatre između Izraela, jednog od najbližih američkih saveznika na Bliskom istoku i militante grupe Hamas.
"Dvojica lidera detaljno su razgovarala o situaciji u Gazi, izrealskom napretku u smanjivanju borbenih kapaciteta Hamasa i drugih terorističkih elemenata i trenutnim diplomatskim naporima reigonalnih vlada i SAD”, izjavila je portparolka Bijele kuće Karine Jean-Pierre u kratkoj izjavi novinarima na predsjedničkom avionu Air Force 1.
POGLEDAJTE JOŠ: Sukobi Izraelaca i Palestinaca se nastavljaju
"Predsjednik je premijeru prenio da očekuje značajnu deeskalaciju danas, koja bi vodila ka prekidu vatre", dodala je Karine Jean-Pierre. Predsjednik Biden avionom je putovao u Connecticut, na diplomsku ceremoniju u američkoj Akademiji obalske straže.
U odgovor na Bidenov poziv na deeskalaciju, portparol Hamasa Hazem Qasim izjavio je da oni koji žele da se stiša nasilje moraju da "prisile Izrael da okonča agresiju u Jerusalimu i bombardovanje Gaze".
Palestinski ljekari navode da je 223 ljudi ubijeno u toku deset dana vazdušnih udara, a izraelske vlasti procenjuju da je broj žrtava u njihovoj zemlji 12.
Jedan izvor iz egipatske vojske izjavio je za Reuters da su se dvije strane u načelu dogovorile o prekidu vatre poslije pomoći posrednika, iako se detalji još razrađuju u tajnosti, a demantuje se da se pregovara kako bi se spriječio neuspjeh tih razgovora.
Vaš browser ne podržava HTML5