Američki general: "Mogući loši ishodi" za afganistanske snage

Arhiv - Načelnik združenog Generalštaba američke vojske general Mark Milley.

Afganistanske snage suočavaju se sa neizvjesnom budućnošću, a u najgorem slučaju sa "lošim mogućim ishodima" u borbi protiv talibanskih pobunjenika, dok se narednih nedjelja bude ubrzavalo povlačenje američkih i NATO snaga, saopštio je u nedjelju načelnik združenog Generalštaba američke vojske.

General Mark Milley ocijenio je da su afganistanska vojska i policija "dobro opremljeni i vođeni" i naveo dugogodišnje iskustvo avganistanskih trupa u borbi protiv pobunjenika, ali je odbio da kaže da su u potpunosti spremne da se suprostave talibanima bez direktne međunarodne podrške tokom moguće ofanzive.

U intervjuu novinarima agencije AP i kablovske mreže CNN, nekoliko sati nakon zvaničnog početka povlačenja, Milley nije direktno odgovorio na pitanje da li vjeruje da afganistanske snage mogu da izdrže veliko opterećenje.

"Vaše pitanje: Da li će afganistanska vojska ostati zajedno i biti kohezivna borbena sila ili će se raspasti? Tu ima niz scenarija, ishoda, mogućnosti. S jedne strane imate pojedine zaista dramatične, loše moguće ishode. S druge strane, imate vojsku i vladu koji će ostati zajedno. Koja će od tih opcija na kraju postati realnost? Iskreno, ne znamo. Moramo da sačekamo i vidimo kako će se stvari razvijati tokom ljeta", rekao je američki general.

Dodao je da "i dalje postoji mogućnost" da vlada u Kabulu i talibani dogovore političko rješenje čime bi se, kako je naveo, izbegao "masovni građanski rat" od kojeg strahuju pojedini.

Milley je primjetio i da afganistanska vojska proteklih godina manje zavisi od američkih i koalicionih savjetnika. Među izuzecima su specijalne snage i Ministarstvo odbrane.

"Međutim, u većem dijelu slučajeva, tamo nema savjetnika", rekao je Milley u jednom od rijetkih intervjua od kako je predsjednik Joe Biden 14. aprila najavio povlačenje američkog vojnog osoblja.

Naveo je i da je cifra od 2.500 pripadnika američkih snaga, koja se pominje u kontekstu povlačenja, veća ako se računaju specijalne snage - 3.300.

"To ćemo svesti na nulu", poručio je načelnik združenog Generalštaba američke vojske.

Naglasio je i da je moguće da će sve snage biti povučene pre 11. septembra, roka koji je postavila Bijela kuća, i naglasio da taj datum predstavlja maksimalno vrijeme potrebno za povlačenje američkih i koalicionih trupa, kao i opreme iz Afganistana.