Biden pozdravio napredak na samitu o klimi, kritikovao lidere Rusije i Kine

Biden govori na konferenciji za novinare tokom samita o klimi u Glasgowu, 2. novembar 2021.

Historijski napredak u rješavanju problema globalnog zagrijavanja postignut je na klimatskom samitu u Glasgowu u Škotskoj, rekao je američki predsjednik Joe Biden, te dodao i da je velika greška što kineski i ruski lideri nisu prisustvovali.

Na konferenciji za novinare na kraju dvodnevnog samita Biden je istakao nove napore u zaustavljanju krčenja šuma do kraja decenije, smanjenja emisije metana, ulaganje u nove tehnologije.

“Ne mogu se sjetiti niti jedna druga dva dana gdje je više postignuto po pitanju klime kao u ova dva dana”, rekao je Biden.

On je također kritikovao lidere Rusije i Kine što nisu došli na COP26 klimatski samit.

“Mi smo se pojavili. I time što smo došli imali smo duboki uticaj, ja mislim, na to kako ostatak svijeta gleda na Sjedinjene Države i njihovu lidersku ulogu”, rekao je Biden.

Rekao je da je odsustvo kineskog predsjednika Xi Jinpinga na samitu “velika greška”.

POGLEDAJTE JOŠ: Šta Amerika nudi u borbi protiv klimatskih promjena?

Globalno zagrijavanje je “gigantski problem i oni su odstupili. Kako su to mogli uraditi i tvrditi da imaju bilo kakav liderski plašt?”, rekao je Biden.

“Ista stvar sa Rusijom i [Vladimirom] Putinom”, nastavio je Biden, dodavši da ruska šuma gori, a da predsjednik zemlje “šuti” o tome.

Kina je najveći svjetski emiter ugljik dioksida, a slijede je Sjedinjene Države. Rusija je peta po veličini nakon EU i Indije.

Više od 120 lidera pojavilo se na samitu o klimi u najvećem gradu Škotske. Zemlje su već najavile velike dogovore, uključujući globalno obećanje da će smanjiti nivoe metana do 2030. godine, kao i da će okončati i preokrenuti krčenje šume do iste godine. Kina i Rusija su potpisale obećanje o krčenju šuma.

POGLEDAJTE JOŠ: Do 2030. prestati sa sječom šuma - dogovor lidera u Glasgowu

Biden je odlučan u tome da prikaže da su se Sjedinjene Države vratile globalnim naporima protiv klimatskih promjena, nakon što je bivši predsjednik Donald Trump povukao SAD iz Pariškog sporazuma iz 2015.

Cilj Pariškog sporazuma je da se ograniči globalno zagrijavanje ispod dva stepena Celzijusa, po mogućnosti na 1,5 stepen u poređenju sa predindustrijskim nivoima.