Zvaničnici administracije rekli su novinarima u petak da će isključivanje rasnog faktora smanjiti vjerovatnoću da projekti budu izloženi pravnim izazovima i da će ih biti lakše braniti, iako su priznali da je rasa bila glavni faktor u pogledu toga ko je iskusio ekološku nepravdu.
Odluku su oštro osporili članovi zajednice za zaštitu životne sredine.
"To je veliko razočaranje i velik nedostatak u pokušaju identifikovanja onih zajednica koje su najteže pogođene zagađenjem", rekao je Robert Bullard, profesor urbanog planiranja i politike zaštite životne sredine na Univerzitetu Texas Southern u Houstonu i član Savjetodavnog vijeća za ekološku pravdu Bijele kuće.
Predsjednik Joe Biden stavio je borbu protiv klimatskih promjena kao prioritet svoje administracije, a u sveobuhvatnoj izvršnoj naredbi obećao je da će "ostvariti ekološku pravdu u zajednicama širom Amerike".
Cilj naredbe, koju je potpisao tokom prve sedmice na dužnosti, je da 40% ukupnih koristi od ulaganja u klimu i životnu sredinu ide zajednicama u nepovoljnom položaju. Alat je ključna komponenta za provođenje te inicijative nazvane Justice40.
Brenda Mallory, predsjednica Vijeća za kvalitetu okoliša Bijele kuće, rekla je da će alat pomoći u usmjeravanju federalnih ulaganja u klimu, čistu energiju i poboljšanja životne sredine u zajednicama "koje su predugo bile izostavljene i zaostavljene".
Catherine Coleman Flowers, članica savjetodavnog vijeća koja je učestvovala u radnoj grupi koja je Bidenu dala preporuke za alat, rekla je da se slaže s potezom da se rasa isključi kao pokazatelj.
Rekla je da je ovaj alat dobar početak i da se nada da će se vremenom poboljšati, te da je bolji od kreiranja alata koji uključuje rasu kao faktor, a zatim bude odbijen od strane Vrhovnog suda. Rekla je, "rasa je faktor, ali rasa nije jedini faktor."
"Biti marginalizovan na druge načine je faktor", rekla je.
Alat za provjeru koristi 21 faktor, uključujući onečišćenje zraka, zdravstvene ishode i ekonomski status, kako bi identifikovao zajednice koje su najosjetljivije na ekološku i ekonomsku nepravdu.
Međutim, izostavljanje rase kao faktora u suprotnosti je sa ozbiljnim naučnim istraživanjima koja pokazuju da je rasa najveća odrednica kada je riječ o tome ko doživljava štetne uticaje na životnu sredinu, naglasili su stručnjaci za ekološku pravdu.
"Ovo je bila politička odluka", rekao je Sacoby Wilson, vanredni profesor u Školi javnog zdravlja na Univerzitetu Maryland. "Ovo nije bila naučna odluka ili odluka temeljena na podacima."
Wilson je proučavao distribuciju zagađivača životne sredine i pomogao je u razvoju alata za mapiranje, poput onog koji je Vijeće za kvalitetu životne sredine objavilo u petak.
Ovo nije prvi takav alat koji postoji u Sjedinjenim Državama, pa čak ni u federalnoj vladi. Kalifornija, Maryland, Michigan i New Jersey godinama imaju ovakve alate. I Agencija za zaštitu životne sredine ima sličan alat, EJ Screen. Mnogi od tih alata za provjeru uključuju neke informacije o rasnom sastavu zajednica zajedno s podacima o životnoj sredini i zdravlju.
Javnost ima 60 dana za korištenje alata i davanje povratnih informacija. Vijeće za kvalitetu životne sredine u petak je, takođe, objavilo da Nacionalne akademije nauke, inženjerstva i medicine rade na pokretanju studije o postojećim alatima.