Linkovi

Završna riječ Kamale Harris: Poziv Amerikancima da odbace haos i podjele koje donosi Trump


Demokratska kandidatkinja za predsjednika i aktuelna potpredsjednica SAD Kamala Harris tokom govora na Nacionalnom molu, 29. oktobra u Washingtonu. (Foto: Reuters/Leah Millis)
Demokratska kandidatkinja za predsjednika i aktuelna potpredsjednica SAD Kamala Harris tokom govora na Nacionalnom molu, 29. oktobra u Washingtonu. (Foto: Reuters/Leah Millis)

Potpredsjednica SAD Kamala Harris apelovala je na Amerikance da ispišu novo poglavlje za svoju zemlju i odbace haos i podjele koje donosi Donald Trump, u okviru govora koji je njena kampanja predstavila kao „završnu reč” biračima, obraćajući im se sa Nacionalnog mola u Washingtonu, dok se u pozadini videla osvijetljena Bijela kuća.

Demokratska kandidatkinja za predsjednika upozorila je da Trump žudi da ima „moć bez kontrole”, u govoru okupljenima, na istom mjestu gdje je njen republikanski rival, tada odlazeći predsjednik SAD uzburkao duhove okupljenih, prije smrtonosnog napada na Capitol 6. januara 2021. godine.

Pristalice Kamale Harris na mitingu na Nacionalnom molu u Washingotnu, 29. oktobra 2024. (Foto: Reuters/Kaylee Greenlee Beal)
Pristalice Kamale Harris na mitingu na Nacionalnom molu u Washingotnu, 29. oktobra 2024. (Foto: Reuters/Kaylee Greenlee Beal)

„On je neko ko je nestabilan, opsjednut osvetom, obuzet potrebom da se žali i neko ko želi da ostvari moć bez kontrole”, poručila je Harris na mitingu, tačno nedjelju dana prije nego što Amerikanci izlaze na birališta u okviru najdramatičnijih i najpodijeljenijih izbora u modernoj historiji SAD.

Harris se potom okrenula optimističnoj viziji američke budućnosti, koristeći simboliku osvijetljene Bijele kuće u pozadini, kao podsvjesnu poruku glasačima da je spremna za položaj predsjednika.

„Ameriko, tu sam da vam kažem da mi nismo takvi”, rekla je Harris pred masom svojih pristalica koji su mahali zastavama.

„Svako od vas ima moć da okrene stranicu i počne da ispisuje novo poglavlje u najizuzetnijoj priči koja je ikad ispričana”.

Izborni štab Kamale Harris tvrdi da se na Nacionalnom molu okupilo 75 hiljada ljudi, što nije odmah moglo da bude provjereno.

„Moj mandat će biti drugačiji”

Prisutni su zauzeli prostor od Ellipse, parka iz kojeg se Harris obratila, a koji se graniči sa kompleksom oko Bijele kuće, sve do Washingtonovog spomenika, obeliska koji se nadvija nad Nacionlanim molom.

Dok je govorila, ispred nje su se nalazili providni paneli otporni na metke, dok sa su okolo bili transparenti na kojima je pisalo „Sloboda”.

Kamala Harris tokom govora na Nacionalnom molu. (Foto: Reuters/Leah Millis)
Kamala Harris tokom govora na Nacionalnom molu. (Foto: Reuters/Leah Millis)

Harris je upozorila da se na izborima bira između „zemlje ukorijenjene u slobodi za svakog Amerikanca i zemlje u kojoj vladaju haos i podjele”.

Podsjetila je masu da je Trump stajao na istom mjestu prije skoro četiri godine i „poslao naoružanu gomilu” na Capitol.

Pošto je Trump u svom tadašnjem govoru pozvao pristalice da se „bore kao da su u paklu”, mnogi su krenuli na sjedište američke zakonodavne vlasti, kako bi spriječili zvaničnu potvrdu pobjede predsjednika Joea Bidena na izborima 2020.

U napadu na Capitol koji je šokirao svijet, povrijeđeno je 140 policajaca.

Međutim, iako je njen govor započeo dramatičnim napadom na Trumpa, Harris je ubrzo prešla na rezime svojih detaljnih planova da pomogne Amerikancima srednje klase koji su u finansijskim teškoćama.

Jedan od najvećih aplauza dobila je kada je spomenula napore republikanaca da ograniče pravo na abortus, rekavši da vlada ne bi trebalo da „govori ženama šta da rade sa svojim tijelom”.

Harris se osvrnula i na jednu od svojih glavnih slabosti - činjenicu da je neki glasači i dalje vide kao produžetak mandata Joea Bidena, koji se u julu povukao iz trke za Bijelu kuću.

„Moj predsjednički mandat biće drugačiji, jer su izazovi sa kojima se suočavamo drugačiji”, obećala je ona.

„Čišćenje”

Iako je do kraja kampanje ostala skoro cijela sedmica, izborni štab Kamale Harris odlučio se da ovaj govor označi kao „završnu riječ” - što je priznanje njenoj karijeri državnog tužioca.

„Smatram ovo čišćenjem za ono što se dogodilo 6. januara”, rekla je Mitzi Maxwell (69), koja je došla sa Floride sa svojom majkom, da vidi, kako je rekla „svu ljubav, strast i uzbuđenje, po kojima je Harris postala poznata”.

Neke pristalice potpredsjednice SAD stajale su u redu više od sedam sati prije govora, čiji su obim i energija bili direktan izazov Trumpu, političaru koji se uvijek hvalio svojom sposobnošću da privuče masu.

Harris i Trump su i dalje u mrtvoj trci prema anketama, a oboje očajnički pokušavaju da ubijede neodlučne glasače u sedam ključnih neopredijeljenih država.

Trump je proveo posljednja dva dana pokušavajući da ublaži negativne reakcije na svoj miting tokom vikenda u čuvenoj njujorškoj dvorani Madison Square Garden, na kojem je komičar, koji je trebalo da zagreje publiku za Trumpa, rekao da je američka teritorija Portorico „plutajuće ostrvo smeća”.

Obraćajući se pristalicama u svom odmaralištu Mar-a-Lago na Floridi, Trump je događaj u New Yorku nazvao „festivalom ljubavi”, koristeći sličnu frazu kojom je opisao nemire na Capitolu.

Također se obrušio na Kamalu Harris.

„Njena poruka je bila poruka mržnje i podjele”, rekao je Trump.

Republikanski kandidat za predsjednika kasnije je održao skup u Allentownu Pennsylvaniji, možda najvažnijoj od sedam država za koje se očekuje da odluče pobjednika na izborima - i gradu u kojem živi brojna portorikanska zajednica.

Strah od ponavljanja haosa, koji se dogodio pre četiri godine, nadvio se i nad ovogodišnjim izborima, pri čemu je bivši predsjednik Trump u više navrata nagovještavao da bi - ako izgubi - ponovo mogao da odbije da prihvati rezultat.

XS
SM
MD
LG