Linkovi

Raskol Amerike, Kine i Rusije u Ujedinjenim nacijama


U.N. Secretary-General Antonio Guterres, second from right bottom on a computer monitor at U.N. headquarters, participates in a virtual meeting of the Security Council during the 75th session of the U.N. General Assembly, Sept. 24, 2020.
U.N. Secretary-General Antonio Guterres, second from right bottom on a computer monitor at U.N. headquarters, participates in a virtual meeting of the Security Council during the 75th session of the U.N. General Assembly, Sept. 24, 2020.

Rastući razdor između Sjedinjenih Država, Kine i Rusije bio je jasno vidljiv na marginama Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u četvrtak, prijeteći da zasjeni međunarodnu saradnju kada je u pitanju odgovor na koronavirus.

Ovogodišnja skupština održana je online zbog pandemije, a fokus je bio na suočavanju s COVID-19, bolesti koju uzrokuje ovaj virus, učinkovitim multilateralnim djelovanjem.

Na popratnom događaju u Vijeću sigurnosti koji je imao za cilj da nadopuni tu temu, glavni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guterres izrazio je zabrinutost da se pandemija odvija u pozadini "visokih geopolitičkih tenzija".

"Pandemija je jasan test međunarodne saradnje, test koji smo suštinski pali", rekao je Guterres na videokonferenciji najmoćnijeg tijela Ujedinjenih nacija. Te tenzije bile su vidljive u vijeću, dok su ministri vanjskih poslova Kine i Rusije ukazivali na svoje podjele sa Sjedinjenim Državama.

"U tako izazovnom trenutku, velike države su još više dužne staviti budućnost čovječanstva na prvo mjesto, odbaciti mentalitet Hladnog rata i ideološku pristranost i okupiti se u duhu partnerstva kako bi riješile poteškoće", rekao je kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi.

Njegov ruski kolega rekao je da su razlike među nekim nacijama ponovno zavladale i da su povećane uticajem virusa.

"Brojne zemlje više su u iskušenju da u inostranstvu potraže i pronađu one koji su odgovorni za njihove probleme kod kuće", rekao je Sergej Lavrov. "Očigledni su pokušaji pojedinih država da iskoriste trenutnu situaciju za promociju vlastite pristrasnosti i prolaznih interesa, te da poravnaju postignuto s neželjenim vladama ili geopolitičkim suparnicima."

Neki američki saveznici, takođe, su bili prilično kritični prema Sjedinjenim Državama i Trumpovoj administraciji.

Potencijal za saradnju

American Ambassador to the United Nations Kelly Craft
American Ambassador to the United Nations Kelly Craft

"Moramo se usmjeriti na pozitivan potencijal saradnje, umjesto stavljanja vlastitih zemalja na prvo mjesto", rekao je njemački državni ministar Niels Annen. "Ako neko od nas zakaže, svi padamo."

Američka ambasadorica Kelly Craft odgovorila je vrlo direktno, rekavši cijelom vijeću: "Sramite se svi do jednog" zbog fokusiranja na "politički inat". Ona se usmjerila na Kinu i ponovila snažan stav predsjednika Donalda Trumpa da Peking treba biti pozvan na odgovornost kao izvor pandemije.

"Djelovanje Kineske komunističke partije dokazuje da nisu sve države članice jednako predane javnom zdravlju, transparentnosti i svojim međunarodnim obavezama", rekla je. "Ova činjenica trebala bi duboko zabrinuti sve odgovorne države svijeta koje u najboljoj namjeri rade na porazu COVID-19 i sprječavanju pojave budućih pandemija."

Kineski ambasador Ujedinjenih nacija Zhang Jun uzvratio je Craftovoj riječima: "Što je previše, previše je". Priznajući da je njegova zemlja prva "pogođena" virusom, rekao je da je dala veliki doprinos globalnom odgovoru.

Primijetio je da Sjedinjene Države imaju blizu 7 miliona od gotovo 32 miliona potvrđenih slučajeva virusa u svijetu i 200 000 smrtnih slučajeva.

"Sjedinjene Države bi trebale shvatiti da je njihov neuspjeh u suočavanju sa COVID-19 u potpunosti njihova krivica", rekao je Zhang.

Rastuće napetosti između Washingtona i Pekinga bile su evidentne ove sedmice, kako u govorima njihovih lidera Generalnoj skupštini tako i na marginama.

Kina "na meti" zbog virusa

People's Republic of China President Xi Jinping speaks during the 75th annual U.N. General Assembly, which is being held mostly virtually due to the coronavirus disease (COVID-19) pandemic in the Manhattan borough of New York City, New York.
People's Republic of China President Xi Jinping speaks during the 75th annual U.N. General Assembly, which is being held mostly virtually due to the coronavirus disease (COVID-19) pandemic in the Manhattan borough of New York City, New York.

U utorak je Trump rekao skupštini da bi Peking trebao biti "pozvan na odgovornost" zbog lokalnog zatvaranja u najranijim danima pojave virusa, dopuštajući pri tom da se avionski saobraćaj iz Kine nastavi "i zarazi svijet".

Američki državni sekretar Mike Pompeo, takođe, se ove sedmice usmjerio na Kinu, rekavši da je administracija u procesu utvrđivanja kako da označi represiju Pekinga nad ujgurskim muslimanima - kao "zločine protiv čovječnosti" ili "genocid". Takvi pojmovi imaju ogromnu težinu u međunarodnom pravu i odnosima.

U primjedbama usmjerenim prema Washingtonu, kineski predsjednik Xi Jinping osudio je napore na politizaciji ili stigmatizaciji virusa.

  • 16x9 Image

    GLAS AMERIKE

    Glas Amerike pruža vijesti i informacije na više od 40 jezika procijenjenoj sedmičnoj publici od preko 326 miliona ljudi. Priče sa autorskim linijama GLAS AMERIKE djelo su više novinara VOA i mogu sadržati informacije iz izveštaja agencija vijesti.

XS
SM
MD
LG