Linkovi

Zelenski smijenio šefa sigurnosne službe i državnu tužiteljicu


FILE - Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy stands at the podium during a news conference in Kyiv, Ukraine, July 3, 2022.
FILE - Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy stands at the podium during a news conference in Kyiv, Ukraine, July 3, 2022.

Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskiy smijenio je čelnika domaće sigurnosne službe i državnog tužitelja, navodeći stotine slučajeva navodne izdaje i suradnje s Rusijom, dok se činilo da će Moskva pojačati vojne operacije.

Zelenskiy je rekao da je više od 60 dužnosnika iz sigurnosne službe SBU-a i ureda tužitelja radilo protiv Ukrajine na teritorijima okupiranim od Rusije, a protiv službenika za provođenje zakona otvoren je 651 slučaj izdaje i kolaboracije.

Nedjeljna smjena Ivana Bakanova, šefa sigurnosne službe, i glavne tužiteljice Iryne Venediktove, koja je vodila napore za procesuiranje ruskih ratnih zločina, te sam broj slučajeva izdaje otkriva golem izazov ruske infiltracije dok se Kijev bori s Moskvom u onome što čini kaže da je borba za opstanak.

"Takav niz zločina protiv temelja nacionalne sigurnosti države ... postavlja vrlo ozbiljna pitanja relevantnim čelnicima", rekao je Zelenskiy. “Svako od ovih pitanja će dobiti pravi odgovor.

U svom noćnom govoru naciji, Zelenskiy je istaknuo nedavno hapšenje pod sumnjom za izdaju bivšeg šefa SBU-a koji je nadzirao regiju Krim, poluotok koji je Rusija anektirala 2014., a Kijev i Zapad još uvijek smatraju ukrajinskom zemljom.

Zelenskiy je rekao da je otpustio najvišeg sigurnosnog dužnosnika na početku invazije, odluka za koju je rekao da se sada pokazala opravdanom.

"Prikupljeno je dovoljno dokaza da se ova osoba prijavi zbog sumnje da je počinila kazneno djelo izdaje. Sve njegove kriminalne aktivnosti su dokumentirane", kazao je.

Nakon što nisu uspjele zauzeti glavni grad Kijev na početku invazije, ruske snage koristeći kampanju razornog bombardiranja sada kontroliraju velike dijelove juga i istoka Ukrajine, gdje proruski separatisti već kontroliraju teritorij.

Zelenski je rekao da je Rusija do danas upotrijebila više od 3000 krstarećih projektila i da je "nemoguće prebrojati" broj topničkih i drugih napada do sada.

Ali zapadne isporuke dalekometnog oružja počinju pomagati Ukrajini na bojnom polju, a Kijev navodi niz uspješnih napada izvedenih na 30 ruskih logističkih centara i centara za streljivo, koristeći nekoliko raketnih sustava za višestruko lansiranje koje je nedavno isporučio Zapad.

Udari uzrokuju pustoš u ruskim opskrbnim linijama i značajno su smanjili rusku ofanzivnu sposobnost, prema ukrajinskom ministarstvu obrane.

Ukrajinski dužnosnici kažu da im novi topnički raketni sustav visoke pokretljivosti (HIMARS) proizveden u SAD-u, koji su počeli dobivati prošlog mjeseca, omogućuje da dosegnu ciljeve na Krimu, koji je Rusija pripojila 2014., i drugim područjima koja je Rusija okupirala.

"Dobro jutro iz HIMARS-a", napisao je Andriy Yermak, šef kabineta ukrajinskog predsjednika, na Telegramu u nedjelju uz video koji prikazuje veliku eksploziju za koju je rekao da je još jedno uništeno rusko skladište streljiva u južnoj Ukrajini.

Ruski ministar obrane Sergej Šojgu naredio je u subotu vojnim postrojbama da intenziviraju operacije kako bi spriječili ukrajinske udare na područja pod kontrolom Rusije, navodi se u priopćenju ministarstva.

Ukrajinska vojna obavještajna služba kasnije je izvijestila o granatiranju duž cijelog fronta i, kako je rekla, pripremama za sljedeću fazu ruske ofenzive.

Ukrajinska vojska rekla je da se čini da Rusija pregrupira jedinice za ofanzivu prema Slovjansku, simbolično važnom gradu koji drži Ukrajina u istočnoj regiji Donjecka.

Britansko ministarstvo obrane priopćilo je u nedjelju da Rusija također jača odbranu u područjima koja zauzima u južnoj Ukrajini nakon pritiska ukrajinskih snaga i obećanja ukrajinskih čelnika da će istjerati Rusiju.

Ruski predsjednik Vladimir Putin pokrenuo je svoju invaziju 24. februara nazivajući je "specijalnom vojnom operacijom" za demilitarizaciju svog susjeda i oslobađanje od opasnih nacionalista.

Kijev i Zapad kažu da je to bilo imperijalističko otimanje zemlje i pokušaj ponovnog osvajanja zemlje koja se oslobodila vlasti Moskve raspadom Sovjetskog Saveza 1991.

Najveći sukob u Evropi nakon Drugog svjetskog rata ubio je više od 5000 ljudi, prisilio više od 6 miliona na bijeg iz Ukrajine i ostavio 8 miliona interno raseljenih, kažu Ujedinjeni narodi.

Ukrajina i Zapad tvrde da ruske snage ciljaju civile i da su umiješane u ratne zločine, što Moskva odbacuje.

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG