Ranije ove godine republikanski predsjednički kandidat Donald Trump rekao je za nekoliko medija da će ih prihvatiti ako rezultati predsjedničkih izbora 5. novembra budu „pošteni, i slobodni”.
Izborni zvaničnici su uvjereni da će proces glasanja biti fer, siguran i transparentan, ali bivši predsjednik sve više izražava zabrinutost zbog toga što njegovi protivnici mogu počiniti prevaru.
„Ako uspijemo da spriječiti prevaru, imaćemo ogromnu pobedu”, rekao je Trump.
Tokom intervjua koji je prošlog mjeseca emitiran na NBC noćnim vijestima s Lesterom Holtom, potpredsjednica Kamala Harris rekla je voditeljici NBC Newsa Hallie Jackson da će njen tim biti spreman da ako Trump izgubi i pokuša da potkopa izbore.
„Mi ćemo se baviti izbornom noći i narednim danima, i imamo resurse i stručnost i fokus na to”, rekla je Harris.
Republički nacionalni odbor ima takozvani „Program integriteta izbora” u državama koje bi mogle odlučiti pobjednika. Advokati odbora su podnijeli više od stotinu tužbi zbog uočenih nepravilnosti u procesu glasanja.
Demokrate su pokrenuli vlastite pravne napore, uključujući tužbu kako bi spriječili potencijalna kašnjenja u potvrđivanju rezultata državnih izbora u Georgiji.
U teškim predsjedničkim utrkama kao što je ovogodišnja, očekuju se pravne bitke. Većina njih će se dogoditi u neodlučnim državama, predviđaju analitičari.
„Na biračkom mjestu često vidimo nadmetanje oko toga da li se sa glasačkim listićima pravilno rukuje ili ne. U periodu nakon izbornog dana, postoje sporovi oko toga da li pojedini birači zaista imaju pravo glasa i da li njihovi glasački listići treba da budu ubačeni i prebrojani”, Michael Thorning iz Centra za dvostranačku politiku.
Svako ko tvrdi da je prevaren, mora da predoči dokaz, upozoravaju pravni stručnjaci.
Pravne bitke bi mogle odgoditi ishod predsjedničkih izbora. Ali ako u utorak navečer rezultati jasno idu u korist jednog predsjedničkog kandidata u odnosu na drugog s određenom razlikom, analitičari kažu da će suprotnoj stranci biti mnogo teže osporiti te rezultate.