Linkovi

Optužnica protiv Trumpa zbog povjerljivih dokumenata: Šta se desilo i zašto je važno


Bivši američki predsjednik Donald Trump potvrdio je u četvrtak da je optužen u vezi sa rukovanjem povjerljivim dokumentima nakon što je napustio Bijelu kuću 2021.

Optužnica nije javno objavljena, ali Trumpov advokat James Trusty, koji se pojavio na kabelskom kanalu CNN, rekao je da optužbe uključuju namjerno zadržavanje "informacija o nacionalnoj odbrani", opstrukciju, lažne izjave i zavjeru.

Optužnica čini Trumpa prvim bivšim predsjednikom SAD-a koji je optužen na saveznom sudu.

On je već optužen u New Yorku da je isplatio filmsku zvijezdu za odrasle tokom svojih predsjedničkih izbora 2016. godine. On je također pod nadzorom saveznih i državnih tužilaca u Džordžiji zbog pokušaja poništavanja predsjedničkih izbora 2020. godine.

Donosimo odgovore na 7 pitanja o slučaju:

Zašto je Tramp bio pod istragom?

Ministarstvo pravde pokrenulo je istragu o Trumpovom rukovanju vladinim dokumentima početkom 2022. godine nakon što je Nacionalni arhiv izvijestio da je Trump sakrio stotine osjetljivih vladinih dokumenata u svom odmaralištu na Floridi i ometao njihovo preuzimanje.

Prema američkom zakonu, predsjednička evidencija pripada vladi i mora se predati Nacionalnom arhivu kada predsjednik napusti funkciju.

Trump je navodno uzeo stotine zapisa iz Bijele kuće i dao ih poslati u Mar-a-Lago, njegovo ljetovalište i rezidenciju na Floridi.

Nacionalni arhiv je tražio dokumente od Trumpovih predstavnika 2021. godine, ali je u januaru 2022. dobio samo 14 kutija. U njima je bilo više od 100 povjerljivih dokumenata.

Uznemireni zbog otkrivanja vladinih tajni, Nacionalni arhiv je naknadno prijavio otkriće Ministarstvu pravde, što je pokrenulo istragu FBI-a.

Iako je Trump kasnije vratio još nekoliko desetina dokumenata, istražitelji su sumnjali da je držao još više. To je navelo FBI da izvrši pretres Mar-a-Laga u augustu 2022. godine. Pretres koji je bio popularan doveo je do otkrića više od 100 povjerljivih dokumenata.

Šta je u dokumentima?

Sveukupno, tužioci su preuzeli više od 300 povjerljivih vladinih dokumenata od Trumpa. Dokumenti nose različite klasifikacijske oznake, od povjerljivih i tajnih do strogo povjerljivih/osjetljivih informacija razdijeljenih na odjeljak, najviši nivo tajnosti.

Vlada je tajno držala sadržaj povjerljivih zapisa, ali u sudskim dokumentima tužioci navode da bi njihovo pogrešno rukovanje moglo ugroziti nacionalnu sigurnost SAD-a.

Dokumenti potiču iz različitih agencija, uključujući CIA-u, FBI i Agenciju za nacionalnu sigurnost, i pokrivaju širok spektar tema nacionalne sigurnosti, poput Kine i iranskog raketnog programa.

Zašto je specijalni tužilac istraživao slučaj?

Istragu je veći dio prošle godine vodilo Ministarstvo pravde. Ali Trumpova najava u novembru da se ponovo kandiduje za predsjednika navela je državnog tužioca Merika Garlanda da imenuje Džeka Smita, bivšeg tužioca Ministarstva pravde u karijeri, za specijalnog tužioca.

Smith je koristio dvije velike porote posljednjih mjeseci — jednu u Washingtonu i drugu u Miamiju — da pozove svjedoke i dokumente u vezi sa slučajem. Pred dva vijeća pojavilo se nekoliko desetina svjedoka.

Smith također istražuje Trumpa u vezi s događajima koji su doveli do napada na američki Kapitol 6. januara 2021. godine.

Šta je Tramp javno rekao o ovom slučaju?

Trump je negirao bilo kakvu zloupotrebu u vezi s dokumentima, nazivajući istragu "lovom na vještice" koji je osmišljen da sabotira njegovu kandidaturu za reizbor.

Tvrdio je i da je imao "trajni nalog" da skine tajnost sa svih dokumenata koji su iz Ovalnog kabineta odnijeti u rezidenciju Bijele kuće.

Međutim, tužioci su navodno dobili audio snimak iz 2021. u kojem je Trump priznao da je zadržao povjerljivi dokument Pentagona, što je u suprotnosti s njegovom tvrdnjom da je skinuo tajnost svih dokumenata.

Šta bi optužnica značila za Trampovu predsedničku kandidaturu?

Pravno, savezna optužnica ga ne može spriječiti da nastavi svoju predsjedničku kampanju.

Zapravo, John Malcolm, bivši federalni tužilac koji je potpredsjednik u Heritage Foundation, rekao je da ne postoje zakoni koji bi spriječili Trumpa da se kandiduje, čak i ako bude osuđen.

"Bilo je ljudi koji su se kandidovali za funkcije iz zatvorskih ćelija", rekao je Malcolm.

Godine 2002. bivši zastupnik Jim Traficant kandidirao se za svoje staro mjesto u Kongresu dok je služio zatvorsku kaznu zbog korupcije.

Kako se porede slučajevi o dokumentima Trumpa i Bidena?

Trumpova optužnica dolazi dok još jedan specijalni savjetnik, Robert Hur, istražuje kako je predsjednik Joe Biden postupao s povjerljivim dokumentima koji datiraju iz vremena njegovog mandata potpredsjednika.

Dokumenti su pronađeni prošle godine u Bidenovoj bivšoj kancelariji u Washingtonu i njegovoj kući u Delawareu.

Bidenovi advokati rekli su da su dokumenti, malog broja, predati vladinim zvaničnicima čim su pronađeni.

Čak i ako bi se utvrdilo da je Biden pogrešno rukovao poverljivim dokumentima, malo je verovatno da će se suočiti sa optužnicom.

To je zbog dugogodišnje politike Ministarstva pravosuđa da aktuelni predsjednik ne može biti optužen, rekao je Jordan Strauss, bivši zvaničnik Ministarstva pravde koji je sada generalni direktor Kroll-a, konsultantske kuće za rizik.

“Mislim da je najvjerovatniji ishod istrage specijalnog tužioca o predsjedniku Bajdenu izvještaj koji kaže nešto poput 'mi bismo ili ne bismo preporučili podizanje optužnice da ovo nije predsjednik'”, rekao je Strauss.

Bivši potpredsjednik Mike Pence također je privukao pažnju na svoje zadržavanje povjerljivih dokumenata. Ali Ministarstvo pravde ga je prošle sedmice obavijestilo da je zatvorilo istragu i da ga neće optužiti.

XS
SM
MD
LG