Linkovi

Tajvan se sprema za neizvjesnost nakon Trumpove pobjede


Prolaznik pored restorana u Tajpeju, Tajvan, 6. novembra 2024.
Prolaznik pored restorana u Tajpeju, Tajvan, 6. novembra 2024.

Lideri Kine i Tajvana čestitali su pobjedu Donaldu Trumpu na nacionalnim izborima, uprkos rastućoj neizvjesnosti o tome kako bi njegov drugi predsjednički mandat mogao utjecati na dinamiku širom Tajvanskog moreuza.

Kineski predsjednik Xi Jinping pozvao je Kinu i Sjedinjene Države da pronađu pravi način da se snađu u novoj eri, i budu od koristi "i njima i širem svijetu."

On se nada da će dvije strane "podržati principe međusobnog poštovanja, miroljubive koegzistencije i saradnje u kojoj svi dobijaju, ojačati dijalog i komunikaciju, pravilno upravljati razlikama i proširiti uzajamno korisnu saradnju", navodi se u saopštenju koje je u četvrtak objavila kineska zvanična novinska agencija Xinhua.

U međuvremenu, tajvanski predsjednik Lai Ching-te, koji je došao na vlast u maju, rekao je u objavi na platformi društvenih medija X da je uvjeren da će „dugogodišnje Tajvan-SAD partnerstvo, izgrađeno na zajedničkim vrijednostima i interesima, nastavit će služiti kao kamen temeljac za regionalnu stabilnost i voditi ka većem prosperitetu.”

Na kineskom internetu, neki korisnici društvenih mreža kažu da očekuju da će Trump uvesti visoke carine na kineske proizvode, ali su izrazili pomiješane stavove o tome kako bi trgovinski rat koji se prijeti mogao utjecati na kinesku ekonomiju.

Na Tajvanu, neki Tajvanci izražavaju zabrinutost zbog toga što su SAD smanjile svoju podršku Tajvanu za vrijeme Trumpovog drugog mandata zbog njegovih komentara o Tajvanu tokom kampanje i njegovog izolacionističkog pristupa međunarodnim poslovima.

“Sudeći po njegovim komentarima o Tajvanu u posljednjih nekoliko mjeseci, brinem se da SAD neće biti toliko podrška Tajvanu ako žele stabilizirati odnose s Kinom,” rekla je Lydia Yang, 35-godišnja marketinška profesionalka iz Tajpeja za VOA telefonom.

Tokom intervjua za Bloomberg Businessweek u julu, Trump je rekao da Tajvan treba da plati SAD za odbranu i uporedio američku vojnu potrošnju na Tajvanu sa polisom osiguranja.

„Poznajem ljude veoma dobro. Poštujte ih veoma. Oni su preuzeli 100% našeg poslovanja sa čipovima. Mislim da bi Tajvan trebao da nam plati odbranu”, rekao je tokom intervjua.

Osim što je od Tajvana tražio da plati američku zaštitu, Trump je također optužio Tajvan za krađu poluvodičkih tehnologija iz Sjedinjenih Država i zaprijetio da će uvesti carine tajvanskim poluvodičkim kompanijama.

“Uložili smo milijarde dolara da bogate kompanije dođu i pozajme novac i grade kompanije sa čipovima ovdje. Ionako nam neće dati dobre kompanije”, rekao je tokom intervjua sa Joeom Roganom 25. oktobra.

Neki Tajvanci rekli su da ovi komentari odražavaju Trumpov transakcijski pristup vanjskoj politici i ističu da će on dati prioritet američkim interesima kada se vrati u Bijelu kuću sljedećeg januara.

"Kada su u pitanju stvari koje nemaju direktnu korist za SAD, bio bih zabrinut zbog njegovog pristupa", rekao je Lai Ming-Wei, 44-godišnji inženjer, za VOA u snimljenom intervjuu.

Trumpova kampanja još nije odgovorila na zahtjev Glasa Amerike za komentar u vezi s politikom novoizabranog predsjednika prema Tajvanu.

Unatoč ovoj zabrinutosti, neki tajvanski zvaničnici pokušali su uvjeriti javnost da se bilateralni odnosi između Tajvana i Sjedinjenih Država neće značajno promijeniti pod drugom Trumpovom administracijom.

"Što se tiče odnosa preko Tajvanskog moreuza, vjerujemo da će Sjedinjene Države nastaviti sa svojim trenutnim pristupom ograničavanja Kine i prijateljskih odnosa prema Tajvanu," rekao je Tsai Ming-yen, generalni direktor Tajvanskog biroa za nacionalnu sigurnost, novinarima na margini tajvanskog parlamenta u srijedu.

Analitičari kažu da će, iako će osnovni elementi američko-tajvanskih odnosa ostati isti, Trumpovi komentari u kampanji i više izolacionistički pristup vanjskoj politici mogli bi povećati neizvjesnost za bilateralne odnose između Tajpeja i Washingtona.

"Ne znamo koju ćemo verziju Donalda Trumpa vidjeti i ova vrsta neizvjesnosti ne donosi stabilnost i predvidljivost Tajvanskom moreuzu", rekao je za Glas Amerike Lev Nachman, politikolog sa Nacionalnog tajvanskog univerziteta.

Drugi stručnjaci kažu da će Tajvan morati poduzeti konkretne akcije kako bi uvjerio Trumpa da je ostrvo ozbiljno u pogledu jačanja svojih odbrambenih sposobnosti usred sve većeg vojnog pritiska Kine.

“Tajvan mora ponuditi nešto konkretno, kao što je povećanje budžeta za odbranu, jer ako Tajvan to ne učini, Trump bi mogao misliti da Tajvan ništa ne radi, pa ne mora biti previše fin prema Tajvanu”, rekao je Chen Fang -yu, politikolog sa Univerziteta Soochow na Tajvanu, razgovara telefonom za Glas Amerike.

Tajvanski ministar odbrane Wellington Koo rekao je u utorak da Tajpej mora pokazati svoju odlučnost da se brani bez obzira na to ko je pobijedio na predsjedničkim izborima u SAD-u.

"Moramo im dati da shvate da Tajvan ima odlučnost da se brani, te važnost ekonomske sigurnosti Tajvana i strateškog geopolitičkog položaja", rekao je novinarima na marginama parlamenta.

Međutim, neki kineski analitičari kažu da pokušaj Tajvana da produbi vojnu saradnju sa Sjedinjenim Državama, uključujući kupovinu oružja iz Washingtona, bilo bi kontraproduktivno za stabilnost preko Tajvanskog moreuza.

Trumpovi komentari o tome da Tajvan plaća američku zaštitu znače da “on traži od Tajvana da poveća svoju potrošnju na odbranu kako bi mogli kupiti više američkog oružja, ali slanje više oružja Tajvanu ne bi pomoglo da se Kina uvjeri da je mirno ujedinjenje još uvijek moguće”, Zhou Bo, Viši saradnik Centra za međunarodnu sigurnost i strategiju na Univerzitetu Tsinghua u Kini, rekao je za Glas Amerike telefonom.

Unatoč zabrinutosti oko Trumpove potencijalne politike prema Tajvanu, na osnovu komentara njegove kampanje, neki analitičari kažu da ostaje da se vidi kako će njegova administracija formulirati politiku Tajvana.

“U njegovom kampu postoje različiti glasovi. Postoje glasovi koji se fokusiraju na stranu ekonomske konkurencije, koju predstavlja sam Trump, i postoje glasovi koji govore o povlačenju iz Evrope i fokusiranju više resursa u Aziju kako bi se takmičili s Kinom, a postoje i glasovi koji gledaju na spajanje američke imovine, uključujući saveznike, da se takmiče sa Kinom”, rekao je za Glas Amerike Ja Ian Chong, politikolog sa Nacionalnog univerziteta u Singapuru.

Međutim, rekao je da Tajvan treba biti spreman na potencijalnu nedosljednost u Trumpovom pristupu jer je on imao tendenciju da "vrlo brzo mijenja zvaničnike" tokom svog prvog mandata. "Ta nedosljednost može stvoriti utisak da postoji otvaranje za Peking", rekao je Chong.

XS
SM
MD
LG