Izraelski ministar vanjskih poslova Katz rekao je Španiji da njenom konzulatu u Jerusalemu neće biti dozvoljeno da pomaže Palestincima.
U isto vrijeme, visoki predstavnik EU za vanjsku politiku i sigurnost Josep Borrell, Španac, uložio je punu snagu da podrži Međunarodni krivični sud, čiji tužilac traži nalog za hapšenje premijera Benjamina Netanyahua i drugih, uključujući lidere Hamasa.
„Tužilac suda je snažno zastrašen i optužen za antisemitizam”, rekao je Borrell. „Riječ antisemitska, preteška je. Previše je važno.”
Katz je optužio Španiju da „nagrađuje teror” priznavanjem palestinske države i rekao da su „dani inkvizicije prošli”. Osvrnuo se na zloglasnu španjolsku instituciju pokrenutu u 15. stoljeću za održavanje rimokatoličke ortodoksije koja je prisilila Židove i muslimane na bijeg, obraćenje na katoličanstvo ili, u nekim slučajevima, suočavanje sa smrću
„Niko nas neće prisiliti da preobratimo svoju religiju ili ugrozimo naše postojanje - onima koji nam naude, mi ćemo zauzvrat nanijeti štetu”, rekao je Katz.
Iako su EU i njene zemlje članice bile nepokolebljive u osudi napada pod vodstvom Hamasa 7. oktobra u kojem su militanti upali preko granice Gaze u Izrael, ubivši 1.200 ljudi i uzevši oko 250 talaca, blok je jednako kritičan prema izraelskom napadu koji je uslijedio i u kojem je ubijeno više od 35.000 Palestinaca, prema Ministarstvu zdravlja Gaze.
Najnoviji napadi su usredsređeni na Rafah, gdje su palestinski zdravstveni radnici rekli da je u izraelskim zračnim napadima u nedjelju ubijeno najmanje 35 ljudi, pogodivši šatore za raseljene osobe i ostavili „brojne” druge zarobljene u zapaljenim ruševinama.
Najviši sud UN-a, Međunarodni sud pravde, zatražio je u petak da Izrael odmah zaustavi svoju ofanzivu na Rafah.
„Izrael mora zaustaviti ofanzivu na Rafah”, rekao je španski ministar vanjskih poslova Jose Manuel Albares.
Španija, Irska i Norveška koja nije članica EU planiraju da ozvaniče priznanje palestinske države u utorak. Njihovo zajedničko saopštenje prošle sedmice izazvalo je ljutiti odgovor izraelskih vlasti, koje su pozvale ambasadore tih zemalja u Tel Avivu u izraelsko Ministarstvo vanjskih poslova, gdje im prikazivani video snimci Hamasovog napada i otmice 7. oktobra.
Albares je kritizirao postupanje prema ambasadorima.
„Odbacujemo nešto što nije u okviru diplomatske ljubaznosti i običaja Bečke konvencije o diplomatskim odnosima”, rekao je.
„Ali istovremeno smo se dogovorili da nećemo upasti ni u kakvu provokaciju koja nas udaljava od našeg cilja”, dodao je. „Naš cilj je da sutra priznamo državu Palestinu, uložimo sve moguće napore da što prije postignemo trajni prekid vatre i, na kraju, da postignemo taj konačni mir.”