Lansiranje u srijedu drugo je koje je Sjeverna Koreja izvela za manje od sedmicu dana, čime povećava pritisak na Sjedinjene Države zbog zastoja u pregovorima o nuklearnom oružju.
Fotografije objavljene u četvrtak u državnim medijima prikazuju tamnozeleni projektil koji izlazi iz vagona parkiranog u blizini tunela u planinskom području, koji je bio ispunjen narandžastim pramenovima dima i vatre od lansiranja.
Vježba, u kojoj je učestvovao Sjevernokorejski željeznički pokretni raketni puk, dio je širih napora da se zemlji omogući da izvrši "intenzivan udarac prijetećim snagama na mnogim mjestima u isto vrijeme", navodi Korejska centralna novinska agencija (KCNA).
Lansiranje sa vozova daje Sjevernoj Koreji još jednu mogućnost za lansiranje i zaštitu svog brzorastućeg raketnog arsenala.
Sjeverna Koreja snažno nastoji da razvije više načina za lansiranje projektila, bilo sa mora, puteva ili sada sa željeznice. Analitičari kažu da je strategija s više ciljeva zamišljena da oteža američkim i drugim obavještajnim agencijama preaćenje, predviđanje i otkrivanje sjevernokorejskih lansiranja.
"Oni pokušavaju sve što im padne na pamet", rekao je za Glas Amerike Joshua Pollack,, istraživač iz Centra za neširenje proliferacije James Martin.
"To je samo još jedan niz problema za neprijatelja", rekao je on.
Sjeverna Koreja vršila je probna lansiranja raketa dugog dometa za koje je koristila drumske pokretne lansere, koji više nose element iznenađenja nego lansiranja iz njenih formalnih lansirnih objekata.
Sjever je takođe predstavio niz balističkih projektila lansiranih iz podmornica. Iako trenutno nema podmornicu sposobnu da nosi takve projektile, Pjongjang je 2019. ponudio prvi pogled na ono što se činilo da je takvo plovilo u izgradnji.
Strategija Sjeverne Koreje
Čini se da Sjeverna Koreja sa svojim najnovijim sistemom lansiranja sa vozova traži relativno jeftin i pouzdan način za brz transport malog broja projektila na načine koje je teško otkriti, rekao je Adam Mount, viši saradnik u Federaciji američkih naučnika.
"Rusija je to učinila. SAD su to razmotrile. To ima mnogo smisla za Sjevernu Koreju", napisao je Mount u prvom u seriji tvitova na tu temu:
Takva strategija, međutim, ima nedostatke. Željeznički sistem Sjeverne Koreje je relativno mali, star i u lošem stanju.
"U krizi, američki obavještajci moći će pomno da nadziru ovu željezničku mrežu kako bi utvrdili njen status, zacrtali kretanje vozova i pokušali da razlikuju vozove s mamcima i one koji su nuklearno naoružani", rekao je Mount.
Slična ograničenja postoje i kod drugih sistema lansiranja Sjeverne Koreje.
Mnogi sjevernokorejski drumski pokretni lanseri su masivni, sa čak 11 osovina, odnosno 22 točka. Zbog toga je težak za manervisanje, posebno na putevima u Sjevernoj Koreji, od kojih su mnogi u lošem stanju.
Dok bi balističke rakete lansirane sa podmornica Sjevernoj Koreji pružile nepredvidive nove mogućnosti, neki analitičari kažu da je prijetnja preuveličana. To je djelimično zato što Sjeverna Koreja očigledno tek treba da završi izgradnju, a onda tek raspoređivanje, podmornice sposobne da ispali rakete. Brodovi koji se grade, kažu neki analitičari, izgledaju zastarjelo.
Iako svaki sistem lansiranja ima svoje ranjivosti, analitičari kažu da pristup Sjevera izgleda opasnije kada se posmatra u cjelini.
Diverzifikovanjem svojih lansirnih sistema, Sjeverna Koreja "komplikuje zahteve za konačnim brojem američkih senzora", rekao je Mount.
Nije jasno da li će i kada Sjeverna Koreja rasporediti svoje nove lansirne sisteme, poput podmornice s balističkim raketama ili sistema za lansiranje na vozovima. Međutim, možda će je to učiniti više motivisanom, dok Južna Koreja nastavlja s otkrivanjem novog oružja.
U srijedu - istog dana kada je Sjever lansirao balističku raketu - Južna Koreja je saopštila da je izvršila svoje prvo podvodno testiranje lansiranja balističke rakete iz podmornice. Ovaj test čini Južnu Koreju tek sedmom zemljom koja je izgradila takvo oružje.
Južnokorejski predsednik Moon Jae-in, koji je posmatrao lansiranje, rekao je da poboljšane raketne sposobnosti njegove zemlje mogu biti "siguran faktor odvraćanja od provokacije Sjeverne Koreje".
Kim Yo Jong, politički moćna sestra sjevernokorejskog lidera Kim Jong Una, osudila je Moonove izjave. Sjevernokorejsko lansiranje, insistirala je, nije "provokacija", već "dio normalne i samoodbrambene akcije".
Sjeverna Koreja je više puta navela nagomilavanje južnokorejske vojske, kao i prisustvo američkih trupa, kao opravdanje za napredak sopstvenog naoružanja.