Kako je saopćeno iz Ministarstva sigurnosti, Alema Dolamić, čija se sestra s djecom nalazi već treću godinu u kampu, kazala je tokom sastanka da je cilj da se članovi njene porodice što prije vrate u BiH i da su spremni da se suoče s pravnim posljedicama ukoliko se utvrdi odgovornost.
“I drugi članovi delegacije, u kojoj su bili Safet Sinanović, Sead M. Mujčinović, Šaćir Gostevčić i Senija Muhamedagić, naveli su da zbog hladnoće i nehumanih uslova boravak u kampu posebno teško podnose djeca, od kojih su neka i teško bolesna. Ukupna cifra koja je danas potencirana jeste oko 100, prvenstveno djece i žena”, navodi se u saopćenju, u kome se dodaje kako je Radončić danas istakao da BiH ima “obavezu da primi bosanskohercegovačke državljane koji su boravili na području Sirije i Iraka i da su institucije spremne za taj izazov”.
“On je naglasio da će svi koji su učestvovali kao strani ratnici u terorističkim organizacijama biti sankcionisani, sa čime se porodice apsolutno slažu”, stoji u saopćenju.
Kćerka Senije Muhamedagić iz Cazina uspjela je prije više od dvije godine da pobjegne s prostora koji je kontrolisala takozvana Islamska država, ali iz neuslovnog sirijskog kampa pod kontrolom kurdskih i američkih snaga još uvijek nije stigla do Bosne i Hercegovine, o čemu je ranije govorila za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Njena kćerka je ranije, s još dvije bosanskohercegovačke državljanke, poslala pismo domaćim vlastima u kome kaže da želi da se s djecom vrati u BiH, da se kaje zvog svoje odluke i odlaska u terorističku organizaciju, te da je spremna na suđenje.
Članovi porodica nisu odmah nakon sastanka s Radončićem bili dostupni za komentar.
U BiH je u decembru deportovana grupa bivših stanovnika takozvane Islamske države u kojoj je bilo sedam muškaraca, šest žena i 12 djece. To je bila prva grupa koja je organizovano stigla iz Sirije nakon pada takozvane Islamske države. U kampovima u Siriji i dalje se nalaze desetine žena i djece iz BiH.