Odluku je obznanio američki sekretar Mike Pompeo.
“Mi smo pružili Rusiji dovoljno vremena da se popravi i ispoštuje svoju obavezu. Rusija je odbila da preduzme bilo kakve korake da vrati stvarne i proverljive usaglašenosti tokom ovih 60 dana. Sjedinjene Države će stoga obustaviti svoje obaveze prema Ugovoru o INF-u od 2. februara. Mi ćemo Rusiji i drugim ugovornim stranama dati formalno obavještenje da se Sjedinjene Države povlače iz Ugovora o INF-u na šest meseci, shodno članu 15 ugovora. Rusija je ugrozila američke sigurnosne interese i mi ne možemo više biti ograničeni ugovorom dok ga Rusija besramno krši." rekao je Pompeo.
On je dodao i da ako se Rusija ne vrati u okvire sporazuma i ne uništi oružje koje ga narušava, sporazum će biti poništen.
INF je prva mjera kontrole naoružanja koja je zabranila čitavu klasu oružja. Sporazum zabranjuje proizvodnju, testiranje i raspoređivanje krstarećih i balističkih projektila koji se lansiraju sa zemlje i imaju domet od 500 do 5.500 kilometara.
Rusija poriče da je prekršila sporazum.
Trump je u oktobru upozorio da će Washington istupiti iz INF. Kako je najavljeno, SAD bi sutra trebalo da započnu šestomjesečnu proceduru za izlazak iz sporazuma.
Pompeo je u decembru rekao da će Washington dati Rusiji rok od 60 dana da ispuni obaveze iz sporazuma. Taj rok ističe sutra.
I generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg je prije nekoliko dana pozvao Rusiju da se pridržava INF, sporazuma koji su 1987. godine potpisali su Ronald Regan i Mihail Gorbačov.