Primjedbe adm. Samuela Papara, koje je dao kao odgovor na pitanje tokom konferencije za novinare u Manili sa načelnikom filipinskih oružanih snaga generalom Romeom Brawnerom Jr., pružile su uvid u način razmišljanja jednog od najviših američkih vojnih komandanata izvan kopna SAD-a o budućoj operaciji koja bi mogla dovesti u direktne kontakte brodove američke mornarice s brodovima Kine.
Brodovi kineske obalske straže, mornarice i osumnjičenih milicija redovno se sukobljavaju s filipinskim brodovima tokom pokušaja opskrbe filipinskih mornara stacioniranih u dijelovima Južnog kineskog mora na koje polažu pravo obje zemlje. Kako ovi sukobi postaju sve neprijateljskiji, što rezultira ozljedama filipinskih mornara i oštećenjem njihovih brodova, filipinska vlada se suočila s pitanjima o pozivanju na sporazumni savez s Washingtonom.
Paparo i Brawner razgovarali su s novinarima nakon međunarodne vojne konferencije u Manili koju je organizirala američka indo-pacifička komanda, na kojoj su istaknute sve odlučnije akcije Kine u Južnom kineskom moru. Prisustvovali su vojni i odbrambeni zvaničnici i diplomate iz SAD i savezničkih zemalja, ali nije bilo kineskih predstavnika.
Upitan da li bi američka vojska razmotrila pratnju filipinskih brodova koji isporučuju hranu i druge zalihe filipinskim snagama u Južnom kineskom moru, Paparo je odgovorio: "Svakako, u kontekstu konsultacija."
"Svaka opcija između dvije suverene nacije u smislu naše međusobne obrane, pratnja jednog plovila do drugog, potpuno je razumna opcija u okviru našeg Ugovora o međusobnoj odbrani, među ovim bliskim savezom između naše dvije zemlje", rekao je Paparo bez detaljnijeg objašnjenja.
Brawner je oprezno odgovorio na prijedlog, koji bi mogao biti u suprotnosti s filipinskim zakonima, uključujući ustavnu zabranu stranih snaga da se direktno pridruže lokalnim borbenim operacijama.
"Stav Oružanih snaga Filipina, kako to nalažu filipinski zakoni, je da se prvo oslonimo na sebe", rekao je Brawner. Isprobaćemo sve opcije, sve puteve koji su nam dostupni kako bismo ostvarili misiju... u ovom slučaju, opskrbu i rotaciju naših trupa.
"Potom ćemo tražiti druge opcije kada smo već prisiljeni da to učinimo", rekao je Brawner.
Predsjednik Ferdinand Marcos Jr. rekao je da do sada nije bilo situacije koja bi opravdala aktiviranje sporazuma, koji zahtijeva da saveznici priteknu jedni drugima u pomoć ako se nađu pod vanjskim napadom.
Predsjednik Joe Biden i njegova administracija su u više navrata obnavljali svoju "gvozdenu" posvećenost pomoći u odbrani Filipina prema sporazumu iz 1951. ako filipinske snage, brodovi i zrakoplovi budu podvrgnuti oružanom napadu, uključujući i Južno kinesko more.
Filipinski ministar odbrane Gilberto Teodoro Jr rekao je na konferenciji da je Kina "najveći rušilac" mira u jugoistočnoj Aziji i pozvao na snažniju međunarodnu osudu zbog njene agresije u Južnom kineskom moru, dan nakon što je Kina blokirala filipinska plovila da isporučuju hranu u brod obalske straže na spornom plićaku Sabina u spornim vodama.
Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Lin Jian rekao je da se "na Kinu nikada ne može zalijepiti etiketa podrivanja mira", okrivljujući neodređene druge aktere za "narušavanje i provokacije u Južnom kineskom moru i uvođenje vanjskih snaga da potkopaju širu sliku regionalnog mira i stabilnosti."
Teodoro je kasnije rekao novinarima na marginama konferencije da međunarodne izjave o zabrinutosti zbog sve snažnijih akcija Kine u spornim vodama i drugdje "nisu dovoljne".
"Protuotrov je jača kolektivna multilateralna akcija protiv Kine", rekao je Teodoro, dodajući da bi rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a bio snažan korak, ali malo vjerojatan s obzirom na veto Vijeća sigurnosti Kine.
Također je pozvao Asocijaciju nacija jugoistočne Azije da učini više. Blok od 10 zemalja jugoistočne Azije uključuje Filipine, Vijetnam, Maleziju i Bruneje, koji imaju pravo na Južno kinesko more koje se međusobno preklapaju, kao i Kina i Tajvan.
„ASEAN, da bi ostao relevantan i kredibilan, ne može nastaviti da ignoriše ono što Kina radi u Južnom kineskom moru“, rekao je Teodoro.
U posljednjem incidentu u Južnom kineskom moru, filipinski zvaničnici rekli su da je Kina u ponedjeljak rasporedila "prekomjerne snage" od 40 brodova koji su blokirali dva filipinska plovila da isporuče hranu i druge zalihe najvećem brodu obalske straže Manile.
Kina i Filipini okrivljuju jedni druge za sukob u Sabini, nenaseljenom atolu na koji polažu pravo obje zemlje, a koji je postao posljednja žarišna tačka u Spratlysu, najžešćem osporavanom regionu Južnog kineskog mora.
Kina i Filipini su posljednjih mjeseci odvojeno rasporedili brodove obalske straže u Sabinu pod sumnjom da bi drugi mogli djelovati kako bi preuzeli kontrolu i izgradili strukture na ribarskom atolu.
Filipinska obalska straža je saopćila da su kineska obalska straža i brodovi mornarice, zajedno sa 31 brodom milicije za koje se sumnja, ometali isporuku, koja je uključivala poslasticu sladoleda za osoblje na brodu BRP Teresa Magbanua dok su Filipini u ponedjeljak obilježili Dan nacionalnih heroja.
U Pekingu je kineska obalska straža saopštila da je poduzela mjere kontrole protiv dva broda filipinske obalske straže koja su "upala" u vode u blizini plićaka Sabina. U saopćenju se navodi da su filipinski brodovi eskalirali situaciju više puta približavajući se brodu kineske obalske straže.
Kina je brzo proširila svoju vojsku i postala je sve odlučnija u traženju svojih teritorijalnih pretenzija u Južnom kineskom moru, na koje Peking polaže pravo u cijelosti. Tenzije su dovele do češćih konfrontacija, prvenstveno s Filipinima, iako dugogodišnji teritorijalni sporovi uključuju i druge podnosioce zahtjeva, uključujući Vijetnam, Tajvan, Maleziju i Brunej.
Japanska vlada odvojeno je protestovala Pekingu u utorak, rekavši da je kineski izviđački avion narušio njegov vazdušni prostor i primorao ga da podigne borbene avione.