Linkovi

U Tokiju, Biden kaže da bi bio spreman upotrijebiti silu za odbranu Tajvana


Predsjednik SAD i japanski premijer.
Predsjednik SAD i japanski premijer.

Američki predsjednik Joe Biden rekao je u ponedjeljak da bi bio spreman upotrijebiti silu za odbranu Tajvana, kao dio niza komentara kritike Kini, ali je jedan pomoćnik rekao da ta primjedba ne predstavlja promjenu u američkoj politici na otoku koji samostalno vlada.

Bidenov komentar, izrečen tokom njegovog prvog posjeta Japanu otkako je preuzeo dužnost, a kako to vidi japanski premijer Fumio Kishida, čini se kao odstupanje od postojeće američke politike takozvane strateške dvosmislenosti o Tajvanu.

Kina demokratski otok smatra svojim teritorijem, dijelom "jedne Kine" i kaže da je to najosjetljivije i najvažnije pitanje u njezinim vezama sa Sjedinjenim Državama.

Kad je novinar upitao Bidena hoće li Sjedinjene Države braniti Tajvan ako bude napadnut, predsjednik je odgovorio: "Da".

"To je obaveza koju smo preuzeli", rekao je tokom zajedničke medijske konferencije s japanskim čelnikom. "Slažemo se s politikom jedne Kine. Potpisali smo je i sve planirane sporazume sklopili odatle. Ali ideja da se to može uzeti silom, samo uzeti silom, jednostavno nije prikladnoa"

Dodao je da je njegovo očekivanje da se takav događaj neće dogoditi niti pokušati.

Nakon Bidenovih komentara, dužnosnik Bijele kuće rekao je da nije bilo promjena u politici prema Tajvanu.

Predsjednikovi pomoćnici za nacionalnu sigurnost pomaknuli su se na svojim mjestima i nakrivili glave, pomno proučavajući Bidena dok je oddgovarao na pitanje o Tajvanu. Nekoliko je pogledalo dolje dok je izjavljivao nedvosmislenu predanost odbrani Tajvana.

Biden je dao sličan komentar o odbrani Tajvana u oktobru. Tada je glasnogovornik Bijele kuće rekao da Biden ne najavljuje nikakvu promjenu u politici SAD-a, a jedan analitičar je komentar nazvao "gafom".

Primjedbe su uslijedile dok je Biden dao oštre komentare o sve upornijem držanju Kine u regiji, rekavši kako se nada da će ruski predsjednik Vladimir Putin platiti cijenu za svoju invaziju na Ukrajinu dijelom kako bi pokazao Kini s čime će se suočiti ako napadne Tajvan.

Komentari će vjerojatno i razbjesniti Peking i zasjeniti središnji dio Bidenovog posjeta Japanu, pokretanje Indo-pacifičkog ekonomskog okvira, širokog plana koji pruža gospodarski stup za angažman SAD-a u Aziji.

Njegovo putovanje uključuje sastanke s čelnicima Japana, Indije i Australije, u skupini zemalja "Quad".

Japanac Kishida naglasio je spremnost Tokija da zauzme snažniji obrambeni stav, što Sjedinjene Države već dugo pozdravljaju.

Kishida je izjavio da je rekao Bidenu da će Japan razmotriti različite opcije za jačanje svojih odbrambenih sposobnosti, uključujući sposobnost odmazde, signalizirajući potencijalni pomak u japanskoj odbrambenoj politici.

To bi uključivalo "značajno povećanje" proračuna za odbranu, rekao je Kishida.

"Snažan Japan i snažno američko-japansko savezništvo su snaga dobra u regiji", rekao je Biden na konferenciji za novinare nakon njihovih razgovora.

Kishida je rekao da je od Bidena dobio podršku da Japan postane stalni član Vijeća sigurnosti UN-a usred rastućih poziva na reformu Vijeća. Kina i Rusija su stalne članice.

U Aziji raste zabrinutost zbog sve snažnije Kine, posebno u svjetlu njezinih bliskih veza s Rusijom, a napetost je porasla oko samoupravnog Tajvana, koji Kina smatra odmetničkom pokrajinom.

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG