Presudom od 2 na 1, vijeće od tri suca 9. kalifornijskog američkog žalbenog suda sa sjedištem u Kaliforniji preinačilo je odluku nižeg suda koja je blokirala Trumpov potez da postupno ukine takozvani privremeni zaštićeni status (TPS) za ljude iz El Salvadora, Haitija, Nikaragve i Sudana.
Očekuje se da će presuda također utjecati na status ljudi iz Hondurasa i Nepala, koji su pokrenuli zasebnu tužbu koja je obustavljena prošle godine čekajući ishod šireg slučaja.
Presuda žalbenog suda znači da će ti imigranti morati pronaći drugi način da legalno ostanu u Sjedinjenim Državama ili odu nakon razdoblja ukidanja koje će trajati najmanje do početka ožujka, a dulje u slučaju onih iz Salvadora.
Sutkinja Consuelo Callahan, imenovana od bivšeg republikanskog predsjednika George W. Busha, napisala je u mišljenju na 54 stranice da Trumpove odluke administracije o postupnom ukidanju zaštite nisu podložne provjeri i stoga ih nije trebalo blokirati.
Callahan je također odbacila tvrdnju tužitelja da je Trumpova prošla kritika nebijelih, neeuropskih imigranata utjecala na odluke TPS-a.
"Iako ne odobravamo uvredljivu i omalovažavajuću narav predsjednikovih izjava, smatramo poučnim da su se ove izjave prvenstveno dogodile u kontekstima koji su odvojeni i nisu povezani s politikom ili odlukama TPS-a", napisala je.
Odvjetnik Američke unije za građanske slobode iz Južne Kalifornije, koji zastupa tužitelje u tužbi, rekao je u ponedjeljak da planiraju potražiti još jedan "en banc" pregled predmeta od strane 11 sudaca žalbenog suda.
Odvjetnik Ahilan Arulanantham nazvao je odluku "duboko pogrešnom" tijekom poziva s novinarima i rekao da bi se slučaj na kraju mogao žaliti Vrhovnom sudu SAD-a, ovisno o ishodu zahtjeva za širu reviziju žalbenog suda.
Ukidanje TPS-a za Haićane također je predmet zasebne parnice na 2. američkom okružnom žalbenom sudu u New Yorku. Žalbeni sud saslušao je argumente u tom slučaju u lipnju, ali još nije donio odluku.
Trump je svojim predsjedništvo i predizbornu kampanju 2020. protiv demokratskog izazivača Joea Bidena obilježio restriktivnom imigracijskom politikom.
TPS omogućuje strancima čije matične zemlje proživljavaju prirodnu katastrofu, oružani sukob ili neki drugi izvanredni događaj da ostanu u Sjedinjenim Državama i zatraže radne dozvole. Status mora povremeno obnavljati tajnik Nacionalne sigurnosti koji ga može produžiti na razmake od šest do 18 mjeseci.
Trumpova administracija tvrdila je da se većina zemalja u programu oporavila od povezanih katastrofa ili sukoba, dok se status obnavljao godinama izvan njegove potrebe.
Kampanja Biden nazvala je odluke TPS-a "politički motiviranima" i rekla da će Biden zaštititi upisane osobe od povratka u nesigurne zemlje.
Doseljenici iz Salvadora čine najveću skupinu primatelja TPS-a, s procjenom da je program obuhvaćeno 263.000 Salvadorana, ali bilateralni sporazum omogućit će Salvadorcima dodatnih godinu dana boravka u Sjedinjenim Državama ako sudovi u konačnici podrže Trumpov prekid.