Cilj koji je naveo Dmitrij Rogozin, šef svemirske agencije Roskosmos, je ambiciozan, jer je Rusija prijavila svoje prvo probno lansiranje tek u srijedu, a zapadni vojni stručnjaci kažu da će biti potrebno više prije nego što raketa bude mogla da bude raspoređena.
Sarmat je sposoban da nosi 10 ili više nuklearnih bojevih glava i mamaca i da pogodi mete hiljadama kilometara daleko, u Sjedinjenim Državama ili Evropi.
Ovonedjeljni test, nakon godina kašnjenja zbog finansijskih i tehničkih problema, označava demonstraciju snage Rusije u vrijeme kada je rat u Ukrajini doveo do tenzija sa Sjedinjenim Državama i njihovim saveznicima do najvišeg nivoa od krize sa projektilima na Kubi 1962.
Rogozin je u intervjuu za rusku državnu TV rekao da će rakete biti raspoređene sa jedinicom u Krasnojarskom regionu u Sibiru, oko 3.000 kilometara istočno od Moskve.
Rekao je da će one biti postavljene na istim lokacijama i u iste silose kao i rakete Vojevoda iz sovjetskog doba koje zamjenjuju, nešto što bi uštedjelo "kolosalne resurse i vrijeme".
Lansiranje "super-oružja" je historijski događaj koji bi garantovao sigurnost ruske djece i unuka u narednih 30-40 godina, dodao je Rogozin.
Zabrinutost Zapada u vezi sa rizikom od nuklearnog rata porasla je otkako je ruski predsjednik Vladimir Putin započeo invaziju na Ukrajinu 24. februara govorom u kojem je naglašeno osvrnuo na nuklearne snage Moskve i upozorio da će svaki pokušaj da se stane na put Rusiji "odvesti na do takvih posljedica na koje nikada u svojoj historiji niste naišli".
"Izgledi za nuklearni sukob, koji su nekada bili nezamislivi, sada su ponovo u okviru mogućeg", rekao je prošlog mjeseca generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guterres.