Oštar porast predstavlja odmak od transakcija u američkim dolarima i eurima, koje su u istom razdoblju pale na 67 posto s čak 80 posto, stoji u izvješću Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
"Nakon sveobuhvatne ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022. i nametanja ekonomskih sankcija od strane EU-a, SAD-a i niza drugih naprednih gospodarstava, ruski se uvoz sve više fakturira u juanima", navodi list koji vode ekonomisti Maxim Chupilkin i Beata Javorcik.
Fakture u juanima sada su činile 63% uvoza iz Kine do kraja 2022., što je porast u odnosu na gotovo četvrtinu godinu dana ranije, i sada su "zamijenile primarno američki dolar kao i rusku rublju kao valutu izbora", rekli su autori. .
Korištenje kineskog juana za trgovinu s Rusijom također se povećalo za treće zemlje koje nisu uvele ekonomske sankcije, ali imaju liniju zamjene valuta s Narodnom bankom Kine (PBOC), kao što su Mongolija i Tadžikistan.
Ove zamjenske linije "izvozniku olakšavaju korištenje juana primljenih od, recimo, ruskog uvoznika", dodao je list nakon analize više od 12 milijuna uvoznih zapisa povezanih s više od 70.000 tvrtki.
Općenito, ekonomske sankcije mogle bi nagovijestiti postupno odmicanje od američkog dolara, navodi se u studiji.
"Dominacija američkog dolara čini međunarodne sankcije učinkovitijima, budući da tvrtke uključene u međunarodnu trgovinu u velikoj većini zahtijevaju da se plaćanja obavljaju putem američkog bankovnog sustava", zaključili su autori.
"U isto vrijeme, korištenje ekonomskih sankcija može s vremenom smanjiti privlačnost američkog dolara kao valute za prijenos, a time i njegovu dominaciju."
U ožujku je juan - također poznat kao renminbi - postao najkorištenija valuta za prekogranične transakcije u Kini, prestigavši po prvi put dolar, pokazuju službeni podaci, iako je njegov udio kao globalne valute plaćanja i dalje malen. 2,5%, prema podacima međunarodnog platnog sustava SWIFT, u usporedbi s 39,4% za dolar i 35,8% za euro.