Reporteri bez granica navode da je pandemija koronavirusa potkopala i ugrozila slobodu medija 2020. godine, dodajući da su vlasti u Bosni i Hercegovini održavale konferencije za novinare bez prisustva novinara, te da su službenici izbjegavali odgovoriti na kritična pitanja o važnosti vladinih mjera.
"Neki nivoi vlasti i državne institucije izravno su ometale rad novinara, a u nekim su slučajevima čak optuživali novinare za 'netačno i zlonamjerno izvještavanje'", stoji u izvještaju.
Kao i ranijih godina, Reporteri bez granica navode da je "polarizirana politička klima, obilježena stalnim verbalnim napadima i nacionalističkom retorikom, stvorila neprijateljsko okruženje za slobodu štampe".
"Uredničke politike koje odražavaju etničke podjele i govor mržnje sve su očitije", navode Reporteri bez granica. "Novinari su napadnuti zbog svog etničkog porijekla, kao i zbog onoga što pišu, posebno o migracijama."
U Bosni i Hercegovini, podsjećaju Reporteri bez granica, političari tužbe za klevetu koriste sa ciljem da zastraše novinare i odvrate ih od bavljenja svojim poslom.
"Nastavlja se manipulacija medijima u političke svrhe, posebno u javnim medijima, ali i u privatnim medijima (posebno online medijima)", stoji u izvještaju Reportera bez granica.
Kaže se da je napredovala implementacija zakona o kleveti, ali da ni jedan zakon nije poboljšao cjelokupno okruđenje za novinare. Dodaje se da nema napretka u transparentnosti vlasništva nad medijima.
Reporteri bez granica navode da istraživačko novinarstvo ima ogromnu ulogu u društvu i da je nekoliko online medija otkrilo značajne slučajeve korupcije.
U poređenju sa zemljama okruženja, jedino je Hrvatska bolje plasirana od Bosne i Hercegovine na Indeksu slobode medija Reportera bez granica.