U zvaničnom dokumentu, koji je na svome Twitter profilu podijelio ministar sigurnosti Dragan Mektić, stoji da su tri člana Predsjedništva BiH prepoznala potrebu da se za ukupno 24 bh. državljana, žena i djece, osigura siguran povratak u BiH u što skorijem roku.
Među ovom djecom su i djeca bez roditeljskog staranja, njih, prema nezvaničnim informacijama, dvoje.
Ranije je, početkom oktobra, bila zvanično najavljena deportacija devet bh. državljana, i to na osnovu INTERPOL-ovih i bh. potjernica, ali u dokumentu Predsjedništva nema informacija o povratku ove grupe.
Radio Slobodna Evropa nezvanično saznaje da je u prvoj grupi planiran povratak žena i djece, ali da se suradnja s međunarodnim partnerima nastavlja, te da BiH kao članica Koalicije za borbu protiv militantne organizacije tzv. Islamske države ima obavezu prihvatiti svoje državljane i procesuirati ih u skladu sa zakonom.
Tačan broj bh. državljana u Siriji i Iraku nije poznat, ali prema podacima RSE, nešto više od stotinu bh. državljana je u zatvorima i kampovima koji su pod kontrolom kurdske administracije i međunarodne koalicije. Oko 60 njih su djeca, od čega polovina rođena u Siriji i Iraku.
Interpol je raspisao 90 potjernica za građanima BiH u vezi s učešćem na ratištima u Siriji i Iraku. U BiH se do sada iz Sirije i Iraka vratilo više od 60 muškaraca i većina ih je ili procesuirana ili čekaju suđenja.
Prema podacima Tužilaštva BiH, u predmetima za protuzakonito formiranje i pridruživanje stranim paravojnim i parapolicijskim formacijama vezanim za odlaske državljana BiH na strana ratišta Sirije i Iraka dosad nije bila niti jedna oslobađajuća presuda.
Iz BiH je na sirijsko-iračko ratište otišlo nešto više od 300 građana od kojih većina čine žene i djeca.