Linkovi

Pod istragom uloga kamenoloma u fatalnom klizištu u Jablanici


Muškarac stoji među ruševinama nakon klizišta u poplavljenom selu Donja Jablanica
Muškarac stoji među ruševinama nakon klizišta u poplavljenom selu Donja Jablanica

Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona formiralo je predmet u vezi kamenoloma u Donjoj Jablanici, saopštilo je u ponedjeljak.

Predmet je formiran dva dana nakon što je premijer Federacije BiH Nermin Nikšić novinarima rekao da "šteta u ne bi bila tako velika niti bi bilo toliko žrtava da se nije obrušio kamenolom", koji se nalazio na padini iznad ovog sela.

U katastrofalnim poplavama i klizištima koje su zahvatile područje Hercegovine i srednje Bosne, poginulo je najmanje 16 osoba.

Trenutno se u Hercegovačko-neretvanskom kantonu devet ljudi vodi kao nestalo.

Iz kantonalnog Tužilaštva navode da je formiran predmet, te imenovan tim tužilaca za rad na ovom slučaju.

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova MUP-a Hercegovačko-neretvanskog kantona pod nadzorom tužioca provjeravaju navode i informacije s ciljem utvrđivanja svih okolnosti pod kojima se dogodila ova tragedija, navodi Tužilaštvo HNK.

Istovremeno, predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona Marija Buhač, nakon vanrednog zasjedanja vlade u ponedjeljak, izjavila je da "trenutno ne bi govorila o odgovornosti", ali je potvrdila da kantonalna vlada nije izdala koncesiju za kamenolom..

"Ta kompanija je u više navrata od Vlade tražila koncesiju za eksploataciju kamena na području Donje Jablanice, koju nikada nisu dobili", saopćila je Vlada HNK.

Iz dokumentacije je vidljivo da je preduzeće "Sani" registrirano za djelatnosti rezanja, oblikovanja i obradu kamena, saopćila je kantonalna Vlada.

Kantonalni inspektori su u više navrata, počevši od 2009. godine, provodili inspekcijske nadzore površinskog kamenoloma, kaže se u saopćenju.

Između ostalog, kamenolomu je 2009. godine zabranjeno izvođenje radova, da bi iste godine objekt bio zapečaćen sa svim pronađenim materijalom na gradilištu.

U 2011. kantonalni inspektori su izdali prekršajni nalog za preduzeće "Sani" u iznosu od 5.000 maraka, kao i prekršajni nalog za odgovornu osobu u iznosu od 500 maraka.

Posljednji inspekcijski nadzor, prema zaključku kantonalne Vlade, obavljen je u augustu 2021, a u izvještaju je navedeno da "nema prisustva osoblja i strojeva, niti vidljivih znakova izvođenja radova".

"Primjetno nisko i srednje raslinje, korito je pretežito prekriveno raslinjem, što ukazuje da od zadnjeg pregleda nije bilo promjena, odnosno da nisu izvedeni nikakvi radovi", naveli su tada inspektori, kaže se u saopćenju.

Firma "Sani" dobila je od Vlade HNK poticaj od 14.000 maraka za tehnološki razvoj i digitalizaciju.

"Poticaj je dodijeljen za stvarnu registriranu djelatnost tog društva, koja ne uključuje eksploataciju kamena", dodaje se u saopćenju.

U arhivi kantonalnog Ministarstva, nakon 2021, ne postoji niti jedna prijava za inspekcijski nadzor kamenoloma, ističu iz Vlade.

"Vlada ne tvrdi da nije bilo nezakonitih radnji na terenu, što prepuštamo istražnim tijelima koja će utvrditi činjenično stanje. Cjelokupna dokumentacija bit će dostupna istražnim tijelima kada to zatraže", dodaje se.

  • 16x9 Image

    RADIO SLOBODNA EVROPA (RFE/RL)

    Misija Radija Slobodna Evropa/Radio Liberty je da širenjem informacija i ideja promoviše demokratske vrijednosti i institucije: RFE/RL pruža objektivne vijesti i analize o domaćim i regionalnim pitanjima važnim za demokratske i tržišne reforme.

XS
SM
MD
LG