Linkovi

Naučnici: požari i sječa su povećali rizik za poplave


Glogošnica, Jablanica, 5. oktobar 2024.
Glogošnica, Jablanica, 5. oktobar 2024.

Južni i središnji dio Bosne i Hercegovine su pogodile bujične poplave. Posebno su pogođeni regioni Jablanice i Fojnice. Obilne kiše se nisu mogle spriječiti, ali prema riječima stručnjaka, ljudski faktor i nebriga za okoliš su doprinijeli razornom efektu.

Broj poginulih u poplavama koje su pogodile BiH porastao je na 17, i još traje potraga za nestalim osobama. Obilne kiše nakon sušnog perioda, jedna su od posljedica klimatskih promjena.

Kako je javila Agencija za vodno područje Jadranskog mora, na području Jablanice 24 sata palo je čak 323 litra kiše po metru kvadratnom.

Nažalost, ništa se ne može uraditi kako bi se spriječili ovakvi pljuskovi, ali postoje stvari koje su doprinijele povećanju razornog djelovanja.

„Ponovo se desila prirodna katastrofa, svi smo iznenađeni, zatečeni, zbunjeni. Zaboravljamo što mi to radimo prirodi, uništavamo je na svakom koraku. Da, nismo mogli utjecati na kišu, pa smo tako imali veliku količinu vode u kratkom vremenu, što zemlja nije mogla apsorbirati. Ipak, da je naš odnos spram prirode bolji, moglo se zadržati veliki dio vode, ali bujice su nastale na područjima koja su prije par godina više puta opožarena, te ostala nesanirana”, smatra Dalibor Ballian, redovni profesor na Šumarskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

Ballian ističe i nelegalnu sječu kao faktor koji je doprinio tragediji. Drveće svojim korjenskim sistemom ima sposobnost apsorbiranja vode i indirektno štiti područja u riziku od bujica.

„Mjesta na kojima bi trebalo da raste drveće pretvorena su u građevinsko zemljište, te većinom zabetoniranog ili asfaltiranoga tla. Tako da je voda negdje morala oteći, te je nastala bujica. S druge strane da smo imali šumu, ona bi primila glavnu količinu vode, smanjila oticanje, te u svakom slučaju ublažila vodeni val”, dodaje.

Izlijevanje vodotoka je bilo, napominje Ballian, i posljedica izgradnje malih hidrocentrala.

Prof. dr. Dalibor Ballian
Prof. dr. Dalibor Ballian

„Izbetonirali smo obale rijeka, smanjujući protočni profil, uz komentar neće se meni ništa desiti. Poseban problem je zasipanje i zatrpavanje vodotokova smećem, šutom i ostalim nama nepotrebnim materijalima, što znači da smo od rijeka napravili deponije. Kada se pojavila visoka razina vode, ona je sve to pokrenula, u nezaustavljivom valu. Ti valovi su nosili kuće zajedno sa ljudima, stradale su cijele obitelji što je najstrašnije, a svakim satom je sve više žrtava”, ističe Ballian.

On napominje i kako je glavna bujica koja je odnijela prugu nastala upravo ispod lokacije na kojoj su u zadnje dvije godine bili požare.

Donja Jablanica je najteže poplavama pogođeno područje
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:36 0:00

Iz organizacije EkoAkcija su skrenuli pažnju i na to da je iznad Donje Jablanice radio kamenolom, iako je nedopustivo da kamenolomi postoje ovako blizu naseljenih mjesta. Ovaj kamenolom se u bujici urušio na naselje. Također su pokazali kako Agencija za vodno područje Jadranskom mora u BiH nema mjerne stanice sjeverno od Mostara, iako je izuzetno važno praćenje brzine porasta riječnih tokova u situacijama obilnih padavina.

„Da li će nas ovo naučiti nečemu, bojim neće, jer nismo izvukli poruke iz strašnih poplava koje su nas zadesile prije deset godina, 2014. godine. Bojim se da neće, nastavit ćemo gdje smo stali. Zbog toga će nam priroda ponovo poslati račun za nebrigu i devastaciju koju na njoj provodimo”, kaže za kraj Ballian.

  • 16x9 Image

    Jelena Kalinić

    Biolog, dopisnik Glasa Amerike za nauku, i dobitnica EurekaAlert (AAAS) Felowship 2020. za naučne novinare. Vodi blog Quantum of Science od 2015.

XS
SM
MD
LG