Tanja Ivić, koja je dobila otkaz u Kulturno prosvjetnom centru u Gračanici, uz obrazloženje da je tehnološki višak, kazala je u nedavnom razgovoru za Glas Amerike da joj je nezvanično rečeno, da je “bez posla ostala, jer je njen sin Ilija, dobio ponudu da igra za fubalsku reprezentaciju Kosova”.
Ove navode Glas Amerike je najprije pokušao da provjeri kod direktorice Kulturno prosvjetnog centra Radice Inić, koja je i potpisala rješenje o otkazu.
Međutim u sjedištu tog centra nije bilo nikog - katanac na vratima usred radnog vremena. U telefonskom razgovoru, direktorica Inić rekla je da je ona na nekom sastanku, a da drugi radnici nisu tu.
Za Glas Amerike nije željela da govori o otkaznom rješenju, koje je uručila Tanji Ivić, rekavši da se za to pisanim putem obratimo Skupštini grada Prištine, koja je inače osnivač Kulturno prosvjetnog centra i koja na Kosovu funkcioniše u sistemu Republike Srbije.
Glas Amerike je poslušao savjet direktorice - pisanim putem obratili smo se privremenom organu Skupštine grada Priština, tražeći intervju sa predsjednikom Ljubinkom Karadžićem. Odgovora već dva dana nema, a pokušali smo i usmeno - Karadžić kaže da nema vremena.
Ljubinko Karadžić, koji nema vremena da detaljnije objasni zašto je Tanja Ivić dobila otkaz, istovremeno je i poslanik Srpske liste u Skupštini Kosova.
Da li i kakve Ljubinko Karadžić ima veze sa otkazom majke šesnaestogodišnjeg fudbalera, za sada je još nepoznato.
Međutim, ono što je poznato jeste da - za razliku od Tanje Ivić, koja je ostala bez posla i plate - Karadžić trenutno prima dvije plate. Jednu iz budžeta Srbije, drugu iz budžeta Kosova. Inače, od decembra prošle godine je i član savjeta pravnog fakulteta Prištinskog univerziteta sa sjedištem u Sjevernoj Mitrovici.
I dok Ljubinko Karadžić koristi pogodnosti koje mu pružaju dva sistema - srpski i kosovski, odnosno dva ustava - Ustav Srbije i Ustav Kosova, pravnik Živorad Lazić smatra da je Karadžić time prekršio moralne, ali i mnoge pravne norme.
Prema njegovim riječima, Tanja Ivić bez Karadžićeve saglasnosti sigurno nije dobila otkaz, čime je - kako kaže - on prekršio i zakletvu koju je dao u kosovskom parlamentu.
“Pa vidite, gospodin Karadžić onog trenutka kada je pristao da bude u institucijama Kosova, automatski on sa institucijama Srbije ne bi trebalo da ima ništa, uzimajući u obzir i poslaničku izjavu koju je dao i koju je potpisao u Skupštini Kosova, u smislu da će čuvati suverenitet Kosova, da će braniti ljudska prava i slobode građana. Mislim da bi ovde trebalo da brani ljudska prava i slobode gospođe koja je majka od ovog dečka, gospođe koja je dobila otkaz i dečka koji igra fudbal, jer je to u opisu njegovog posla i u skladu sa zakletvom koju je dao gospodin Karadžić”, rekao je Lazić za Glas Amerike.
Ljubinko Karadžić nije jedini srpski političar na Kosovu koji obavlja nekoliko javnih funkcija.
Njegov kolega Slavko Simić, potpredsednik Skupštine Kosova, na primjer, istovremeno je i načelnik kosovsko-mitrovačkog okruga, koji funkcioniše u sistemu Republike Srbije.
Dvostruke funkcije, ali i plate na Kosovu ima još najmanje dvadesetak zvaničnika Srpske liste. Pored dvostrukih funkcija i plata imaju i dvostruke partije. Pored Srpske liste, oni su članovi i Srpske napredne stranke.