Predsjednik Sjedinjenih Država, Barack Obama je u četvrtak u New Yorku pozvao lidere financijskih institucija da podrže reformu koja je, kako je rekao, neophodna da bi se izbjegao drugi ekonomski kolaps.
Obama je govorio na Cooper Union koledžu, na kojem je još kao predsjednički kandidat u martu 2008. upozorio da je Wall Street često nagradjivao financijske manipulacije umjesto ispravne poslovne prakse.
Predsjednik Obama je izabrao Cooper Union koledž u blizini financijskog centra na Wall Streetu kako bi se suprostavio direktorima financijskog sektora koji se protive, ili sumnjaju u uspjeh financijske reforme:
"Bitno je da iz ove krize naučimo lekciju, da se kriza ne bi ponovo desila. I nemojmo se zavaravati, ona će se zaista desiti ukoliko ovaj trenutak ne iskoristimo, i to je za mene i za vas Američki narod neprihvatljivo.”
Predsjednik Obama kaže da je financijska kriza rezultat propusta koji su se dogadjali od Wall Streeta do Washingtona.
On je naglasio značaj predloženih zakona reforme financijskog sistema, i optužio lobiste da pokušavaju spriječiti senatsku verziju zakona:
"Siguran sam da neki od tih lobista rade za vas i da su za to plaćeni. Ali ja sam ovdje posebno da vas, titane financijske industrije, pozovem da nam se pridružite umjesto da nam se suprostavljate."
Očekuje se da će demokrati u Senatu uskoro glasati za zakon koji će, uz ostalo, pružiti zaštitu korisnicima financijskih usluga. Zastupnički dom Kongresa je zakon odobrio prošle godine, i te dvije verzije će trebati usaglasiti prije konačnog usvajanja.
Michael Williams je dekan na trećem stepenu Ekonomije na koledžu Tauro u New Yorku:
"Zakon u cjelini ima elemenata koji, iskreno govoreći, nisu od koristi za Wall Street, više je politički nego što je fiskalno dobar za ulagače i vlasnike malih firmi."
Predsjednik Obama je ponovio svoju zabrinutost oko najosjetljivijeg pitanja unutar financijske industrije - višemilionskih plata i bonusa za direktore:
"To je pomoglo da se fokus stalno drži na sljedećem kvartalu komapnije, na štetu njene sljedeće godine ili decenije. I to je dovelo do situacije u kojoj ljudi koji mogu najviše izgubiti - vlasnici dionica i penzijskih fondova - imaju najmanje udjela u procesu. To treba da se promjeni."
Republikanska manjina se u Senatu u početku usprotivila financijskoj reformi predsjednika Obame, ali su kasnije ublažili svoja stajališta.
"Republikanci u ovom slučaju ne mogu priuštiti da budu po strani - treba da učestvuju. Od Wall Streeta do svih nas, ovo je zaista pitanje koje se svih tiče", kaže Michael Williams.
Predsjednik Obama je odbacio, kako je rekao, pogrešne argumente Republikanaca i drugih kritičara koji nastoje kritikovati reformu kao utvrdjivanje puta za nastavak pomoći financijskoj industriji iz federalnih fondova.