Linkovi

Najvažnije

Garland ističe značaj gonjenja odgovornih za upad u Capitol

Merrick Garland, kandidat za novog sekretara za pravosuđe (Foto: AP)

Senatski Odbor za pravosuđe u ponedjeljak zasjeda povodom nominacije Merricka Garlanda na funkciju novog američkog sekretara za pravosuđe.

Garlanda je na tu poziciju kandidovao predsjednik Joe Biden.

Izvjesno - budući najviši američki pravosudni zvaničnik će u izlaganju pred članovima Odbora za pravosuđe Senata ukazati na značaj rada tužilaštva u gonjenju pristalica bivšeg predsjednika Donalda Trumpa koje su, početkom januara, upale u kompleks Capitol Hilla, navedeno je u Garlandovoj uvodnoj izjavi koju je Odbor za pravosuđe Senata objavio uoči pretresa.

„Ako moja nominacija bude potvrđena lično ću nadzirati krivično gonjenje rasista i svih ostalih koji su upali u Capitol 6. januara, što je bio gnusni napad na osnove naše demokratije, miran prenos vlasi na novoizabranu vlast”, naveo je Garland.

To će biti samo jedan dio važnog posla koji spada u odgovornosti Sekretarijata”, navodi se u njegovoj izjavi.

Takođe, kako je ukazano, Garland će se založiti za široko poštovanje prava američkih građana nakon ljetošnjih protesta koji su Sjedinjene Države potresle nakon smrti Afroamerikanca Georgea Floyda.

Ta misija ostaje hitna jer građani nemaju jednaka prava. Zajednice druge boje kože i druge manjine suočavaju se sa diskriminacijom koja se odnosi na stanovanje, obrazovanje, kao i krivično pravo – i snose teret štete koju nanose pandemija koronavirusa, zagađenje i klimatske promene”, navedeno je u Garlandovom govoru koji će prezentovati članovima senatskog Odbora za pravosuđe.

Nominovani sekretar za pravosuđe će se založiti i za to da agencija, koju će predvoditi ako bude potvrđen, više doprinese u zaštiti američkih građana od korupcije.

Inače, Merrick Garland će na toj funkciji naslediti i istragu koju Sekretarijat vodi u slučaju sina američkog predsjednika Huntera Bidena o poslovima koje njegova kompanija ima u Kini i Ukrajini i navodima o poreskim zloupotrebama.

Predsjednik Biden se javno obavezao da se neće miješati u istragu.

Biden je Garlanda predstavio kao svog kandidata na funkciji sekretara za pravosuđe dan pošto su hiljade pristalica bivšeg predsjednika Trumpa upale u Capitol tokom nemira u kojima je život izgubilo pet osoba.

Biden, kome je Kongres uprkos fizičkoj ugroženosti tokom nasilnog upada potvrdio izbornu pobjedu, Garlanda je tada predstavio kao suštinski preduslov za obnovu vladavine prava.

Garland je prije nominacije bio sudija Apelacionog suda u Washingtonu, a prije nego što je postao sudija, radio je u Sekretarijatu za pravosuđe gdje je nadzirao rad odjeljenja koje se bavi borbom protiv kriminala.

See all News Updates of the Day

Uspon antivladinih grupa u SAD

ARHIVA - Pristalice bivšeg američkog predsjednika Donalda Trampa tokom nemira u Kongresu

Broj antivladinih ekstremističkih organizacija u Sjedinjenim Državama naglo je porastao prošle godine, iako su neke paravojne snage raspuštene, a broj grupa koje izazivaju mržnju smanjen, pokazao je novi izvještaj Pravnog centra za južnjačko siromaštvo (SPLC).

Prema podacima te nevladine organizacije, 2022. godine su bile aktivne 702 antivladine grupe, što je rast od 44 odsto u odnosu na 488 godinu ranije. Riječ je o najvećem broju od 2015. godine.

Rastu je doprinijela odluka pravnog centra da konzervativnu grupu za prava roditelja "Mame za slobodu" i još 11 drugih "anti-sudentskih organizacija" označi kao antivladine, saopštio je Trevis Mekadams, viši analitičar u SPLC-u. Pravni centar navodi da te grupe koriste ekstremističke taktike da bi se suprostavile raznolikosti i inkluzivnosti u školama.

"Broj njihovih ogranaka brzo je rastao kako su lokalne škole targetirali kampanjama širenja mržnje i dezinformacija kojima se ponižava LGBTQ+ zajednica i pokušava izbrisati učenje istorijskih činjenica", naveo je Mekadams u imejl odgovoru na pitanja Glasa Amerike.

Takođe je dodao da su u spisak antivladinih ekstremističkih organizacija uvrštene i brojne nove grupe "suverenih građana", koje smatraju da se na njih ne odnose američki zakoni.

“Rast u ta dva sektora antivladinog pokreta nadoknađuje smanjenje broja paravojnih grupa", upozorio je Mekadams.

"Edukovanje roditelja"

Grupa "Mame za slobodu" na svom vebsajtu navodi da je "posvećena borbi za opstanak Amerike ujedinjavanjem, edukovanjem i omogućavanjem roditeljima da brane svoja prava na svim nivoima vlade".

Na pitanje da prokomentarišu odluku SPLC-a da njihovu grupu označi antivladinom i ekstremističkom, osnivačice Tifani Džastis i Tina Deskovič su u pisanom komentaru za Glas Amerike navele da se "označavanjem roditelja koji žele da budu dio obrazovanja svoje djece kao grupama za širenje mržnje ili rasistima i šovinistima samo dodatno ukazuje na suštinu aktuelne borbe: Ko u suštini odlučuje šta naša djeca uče u školama - roditelji ili vladini službenici"?

"Vjerujemo da roditeljska prava ne prestaju u učionici, i mržnja grupa kao što je ova to ne mogu da zaustave", navele su u reagovanju.

Dok naglo raste broj antivladinih grupa, od nemira na Kapitolu 6. januara 2021. godine je manje paravojnih organizacija, odnosno "paravojnih ogranaka antivladinog pokreta", kako ga naziva Pravni centar za južnjačko siromaštvo. Prema podacima centra, prošle godine je bila aktivna 61 paravojna grupa, što je pad u odnosu na 92. 2021. godine.

Jedna od najistaknutijih paravnojnih grupa, Čuvari zakletve, izgubila je veliki broj lokalnih ogranaka nakon što su njeni lideri uhapšeni zbog napada na Kongres.

Osnivač grupe, Stjuart Rouds, i jedan od njenih najviše rangiranih pripadnika su osuđeni na 18 odnosno 12 godina zatvora zbog uloge u napadu. Duge zatvorske kazne izrečene su i drugim pripadnicima Čuvara zakletve.

ARHIVA - Osnivač Čuvara zakletve Stjuart Rouds (Foto: REUTERS/Jim Urquhart)
ARHIVA - Osnivač Čuvara zakletve Stjuart Rouds (Foto: REUTERS/Jim Urquhart)

SPLC navodi da se broj ogranaka Čuvara zakletve smanjio na 5 prošle godine, sa 70 2020.

Rejčel Kerol Rivas, zamjenica direktora za istraživanje i analizu u pravnom centru, primjećuje da broj antivladinih grupa, koje vladu smatraju ugnjetavačkom i nelegitimnom, obično raste kada su na vlasti demokratske administracije, čijoj politici se protive.

"To je trend koji smo vidjeli za vrijeme Obaminog mandata", kaže Rivas. Predsjednik Barak Obama u Bijeloj kući je bio od 2009. do 2017. godine.

Broj ekstremno desničarskih antivladinih grupa dostigao je rekord od 1.360 za vrijeme Obame, a smanjio se tokom mandata Donalda Trampa.

Sada, kada je povjerenje Amerikanaca u javne institucije blizu istorijski niskog nivoa, eksperti kažu da antivladine grupe koriste pitanja kao što su "indoktrinacija" na radnim mjestima i u školama da promovišu svoju agendu.

Brajan Levin, izvršni direktor Centra za proučavanje mržnje i ekstremizma na Državnom univerzitetu Kalifornije u San Bernandinu, kaže da je "najproblematičniji zaključak" izvještajaSPLC-a to što su antivladine grupe i dalje veoma energične.

"U veoma napetoj i politički podijeljenoj atmosferi, antivladinu mržnju i teorije zavjere je lakše u početku prodati neko neku otvoreniju ksenofobičnu i rasističku propagandu povezanih ekstremista", kaže Levin.

Broj grupa koje šire mržnju, koje napadaju imigrante ili pripadnike LGBTQ zajednice, pao je na 523 prošle godine sa 733 2021. Njihov broj je značajno pao u odnosu na vrhunac od više od 1.000 2018. godine.

Međutim, zvaničnici SPLC-a upozoravaju da to ne znači da je manje mržnje i ekstremizma.

Linija između desničarskog ekstremizma i takozvane mejnstrim poilitike je sve više zamagljena, navode u pravnom centru, s obzirom na to da su grupe koje šire mržnju sve prisutnije u javnosti posle 6. januara.

"Organizuju se lokalno da javno promovišu agendu mržnje, uključujući i targetiranjem škola i bogomolja", kazala je novinarima predsjednica i izvršna direktorka pravnog centra Margaret Huang.

Pravni centar izdaje godišnji izvještaj od 1990. godine. Neke konzervativne grupe su proteklih godina kritikovale centar, navodeći da ih pogrešno označava grupama koje šire mržnju.

Huang je međutim istakla da centar koristi veoma strogu metodologiju, zasnovanu na specifičnim kriterijumima i jasnim dokazima.

Istočna obala SAD prekrivena dimom od kanadskih požara

New York

Škole širom istočne obale SAD otkazale su aktivnosti na otvorenom, avio-saobraćaj je usporen, a milioni Amerikanaca pozvani su da ostanu u zatvorenom prostoru u srijedu dok se dim od kanadskih šumskih požara širio na jug, prekrivajući gradove gustom, žutom izmaglicom.

Nacionalna meteorološka služba SAD-a izdala je upozorenja o kvaliteti zraka za gotovo cijelu obalu Atlantika. Zdravstveni službenici od Vermonta do Južne Karoline i sve do Ohaja i Kanzasa upozorili su stanovnike da bi boravak na otvorenom mogao uzrokovati respiratorne probleme zbog visokog nivoa finih čestica u atmosferi.

"Ključno je da Amerikanci koji doživljavaju opasno zagađenje zraka, posebno oni sa zdravstvenim problemima, slušaju lokalne vlasti da zaštite sebe i svoje porodice", rekao je predsjednik Joe Biden na Twitteru.

Američka privatna prognostička služba AccuWeather saopštila je da su gusta izmaglica i čađ koja se proteže od visokih nadmorskih visina do nivoa tla označili najgore izbijanje dima od šumskog požara koji je prekrio sjeveroistok SAD-a u više od 20 godina.

Čuveni njujorški horizont, obično vidljiv kilometrima, izgledao je kao da je nestao u vanzemaljskom velu dima. Neki stanovnici rekli su da im je loše.

"To otežava disanje", rekao je Mohammed Abass dok je hodao Broadwayem na Menhetnu. "Zakazan mi je vozački ispit za danas, i otkazan je."

Zadimljeni vazduh je bio posebno težak za ljude koji su radili na otvorenom, kao što je Chris Ricciardi, vlasnik Neighbor's Envy Landscaping u Roxburyju, New Jersey. Rekao je da su on i njegova ekipa skratili radno vrijeme i nosili maske koje su koristili za težak polen.

„Nemamo luksuz da prestanemo da radimo“, rekao je. "Želimo svesti našu izloženost dimu na minimum, ali šta zaista možete učiniti po tom pitanju?"

Angel Emmanuel Ramirez, 29, modni stilista u Givenchy outletu na Menhetnu, rekao je da su se on i kolege počeli osjećati loše i rano zatvorili radnju kada su shvatili da miris dima prožima radnju.

"Toliko je intenzivan da biste pomislili da se požar dešava preko rijeke, a ne gore u Kanadi", rekao je Ramirez.

Guvernerka New Yorka Kathy Hochul nazvala je situaciju "hitnom krizom", rekavši da je indeks zagađenja zraka za dijelove njene države osam puta veći od normalnog.

Smanjena vidljivost zbog izmaglice primorala je Federalnu upravu za avijaciju da uspori zračni saobraćaj prema području New Yorka i Filadelfije sa drugih mjesta na istočnoj obali i gornjem srednjem zapadu, sa kašnjenjima letova u prosjeku oko pola sata.

Škole na istočnoj obali ukinule su aktivnosti na otvorenom, uključujući sport, izlete i odmore.

Brodvejska matineja "Prima Facie" prekinuta je nakon 10 minuta kada je glumica Jodie Comer imala poteškoća s disanjem zbog lošeg kvaliteta zraka. Serija je ponovo pokrenuta tako što je u ulozi Tesse nastupila zamjenica Dani Arlington za Comer, rekao je glasnogovornik produkcije u izjavi.

Čak je pogođena i Major League Baseball, jer su New York Yankees i Philadelphia Phillies odložili domaće utakmice zakazane za srijedu. Utakmica Nacionalne ženske fudbalske lige u Harisonu, New Jersey, također je pomjerena, kao i košarkaška WNBA utakmica u Bruklinu.

U nekim područjima, indeks kvaliteta zraka (AQI), koji mjeri glavne zagađivače, uključujući i čestice proizvedene u požarima, bio je znatno iznad 400, prema Airnowu, koji postavlja 100 kao "nezdravo", a 300 kao "opasno".

U podne, Betlehem, Pensilvanija, bilježio je najgori indeks kvaliteta zraka u zemlji, sa AQI očitavanjem od 410. Među većim gradovima, New York je u srijedu popodne imao najviši AQI na svijetu na 342, što je otprilike dvostruko više od indeksa za hronično zagađene gradove kao što su Dubai (168) i Delhi (164), navodi IQAir.

DIM PRELAZI IZ KANADE

Dim se nadvio iznad američke granice iz Kanade, gdje su stotine šumskih požara spalile 9,4 miliona hektara i natjerale 120.000 ljudi da napuste svoje domove u neobično rano i intenzivnom početku sezone požara.

Nebo iznad New Yorka i mnogih drugih sjevernoameričkih gradova postajalo je sve zamućenije do srijede, sa jezivom žućkastom nijansom. Vazduh je mirisao na zapaljeno drvo.

Dim od šumskog požara povezan je s većom stopom srčanih i moždanih udara, povećanjem broja posjeta hitnoj pomoći zbog astme i drugih respiratornih stanja, iritacije očiju, svraba kože i osipa, između ostalih problema.

Home Depot prodavnica na Menhetnu rasprodala je prečistače vazduha i maske. New York Road Runners otkazali su događaje namijenjene obilježavanju Globalnog dana trčanja.

"Ovo nije dan za treniranje za maraton ili održavanje događaja na otvorenom sa svojom djecom", savjetovao je gradonačelnik New Yorka Eric Adams. "Ako ste stariji ili imate problema sa srcem ili disanjem ili starija odrasla osoba, trebali biste ostati unutra."

Pješaci su nosili maske za lice u velikom broju koji je podsjetio na najgore dane pandemije korona virusa.

Tyrone Sylvester, 66, igra šah na Union Squareu na Menhetnu, kao i većinu dana već 30 godina, ali nosi masku, rekao je da nikada nije video tako loš kvalitet vazduha u gradu.

"Kada sunce izgleda tako", rekao je, ukazujući na kuglu nalik bronzanoj vidljivu kroz zadimljeno nebo, "znamo da nešto nije u redu. Ovako izgleda globalno zagrijavanje."

Loš kvalitet vazduha će se vjerovatno zadržati i tokom vikenda, a očekuje se da će olujni sistem u razvoju pomeriti dim na zapad preko Velikih jezera i dublje na jug kroz dolinu Ohajo i u region srednjeg Atlantika, saopštio je AccuWeather.

Američki predsjednički izbori i vještačka inteligencija

Vještačka inteligencija (Foto: REUTERS/Dado Ruvić/ilustracija)

Dobrodošli u trku za predsjednika Amerike, gdje je realnost puštena sa lanca.

"Zapravo mi se jako dopada Ron DeSantis", otkriva Hillary Clinton u snimku koji niko nije očekivao. "On je prava osoba koja treba ovoj zemlji, zaista tako i mislim".

Joe Bidenu konačno pada maska i počinje da urla na transrodnu osobu:"Nikada nećeš biti prava žena".

Dipfejkovi Klintonove i Bidena, realistični ali lažni video snimci, koje su stvorili algoritmi vještačke inteligencije na osnovu velikog broja stvarnih snimaka, među hiljadama su onih koji se pojavljuju na društvenim mrežama i zamjenjuju činjenice u podijeljenoj američkoj politici.

Takvi sintetički snimci kruže već nekoliko godina, a tokom prošle godine su postali učestali. Alati za kreiranje AI (vještačke inteligencije), kao što je "Midjourney" postali su jeftiniji i dostupniji za pravljenje ubjedljivih dipfejkova, što pokazuje serija intervjua koju je Reuters imao sa preko dvadeset stručnjaka za AI, dezinformacije na internetu i politički aktivizam.

"Biće jako teško da glasači razlikuju realnost od laži, možete samo da zamislite kako će sve oni koji podržavaju Trumpa ili Bidena moći da koriste ove tehnologije da bi učinili da protivnik izgleda loše", kaže Darel Vest, viši saradnik Centra za tehnološke inovacije Brookings instituta.

"Može se desiti da neki sadržaji izađu tačno prije izbora, koje nema šanse da vratite", dodaje on.

Tehonologije koja prave dipfejkove ih objavljuju sa malo ili nedovoljno razvijenih sistema zaštite da se spriječe štetne dezinformacije, dok se tehnološki sektor bavi trkom u naoružanju vještačkom inteligencijom, kaže Ejza Raskin, suosnivač Centra za humanu tehnologiju, neprofitnu organizaciju koja izučava tehnološki uticaj na čovječanstvo.

Bivši predsjednik Donald Trump, koji će se sa DeSantisom i ostalima boriti za republikansku nominaciju, kako bi se suočio sa Bidenom, i sam je dijelio lažni snimak voditelja CNN Andersona Kupera na svojoj mreži "Truth Social", za koji je CNN naveo da je dipfejk.

Predstavnik Trumpa nije odgovorio na poziv za komentar, koji je i dalje bio na stranici njegovog sina Donalda Juniora ove nedelje. Dok su velike medijske platforme kao Facebook, Twitter i YouTube učinile napore da zabrane i odstrane dipfejkove, njihova efikasnost u kreiranju pravila oko takvih sadržaja se razlikuje od slučaja do slučaja.

Dipfejkujte Pensa, ne Trampa

Bilo je trostruko više dipfejk video snimaka svih vrsta i osam puta više dipfejk tonskih snimaka na internetu ove godine, u poređenju sa istim periodom prošle godine, prema "DeepMedia", kompaniji koja radi na načinima da se otkrije sintetički medijski sadržaj.

Sve zajedno, oko pola miliona video i audio dipfejkova će biti objavljeno na društvenim mrežama u svijetu ove godine, procjenjuje ta kompanija. Nekada je kloniranje glasa koštalo 10.000 dolara na serveru, a učenje vještina za AI je bilo skuplje do kraja prošle godine, ali sada startap kompanije nude to za nekoliko dolara, navodi kompanija.

Niko ne može sa sigurnošću da kaže kuda vodi AI put ili kako bi bila efikasna zaštita od njegove moći da širi dezinformacije, naveli su Reutersovi sagovornici.

Lider u ovoj industriji "OpenAI", koji je promenio ime u posljednjih nekoliko mjeseci kad je objavio ChatGPT i updateovani model GPT-4, takođe ima problema. Prvi čovjek kompanije Sem Altman rekao je Kongresu da, kad je u pitanju integritet izbora ima "dosta prostora za zabrinutost" i pozvao je na brzo regulisanje ovog sektora.

Za razliku od nekih manjih startupova, "OpenAI" je preduzeo korake da zabrani korištenje svojih proizvoda u politici, prema Reutersovoj analizi uslova korištenja desetina kompanija koje nude usluge AI. Zaštita se doduše može zaobići.

Na primjer, "OpenAI" navodi da zabranjuje da njegov generator slike DALL-E pravi fotografije javnih ličnosti, i zaista, kada je Reuters pokušao da napravi slike Trumpa ili Bidena, zahtjev je blokiran uz poruku da "to nije u skladu sa našim politikom".

Prvi čovek "OpenAI" Sem Altman svedoči u Kongresu (Foto: REUTERS/Elizabeth Frantz/arhiva)
Prvi čovek "OpenAI" Sem Altman svedoči u Kongresu (Foto: REUTERS/Elizabeth Frantz/arhiva)

Ipak, Reuters je usieo da napravi fotografije najmanje desetak drugih američkih političara, uključujući bivšeg potpredsjednika Majka Pensa, koji je takođe ušao u trku za Bijelu kuću 2024. "OpenAI" zabranjuje i masovnu upotrebu proizvoda u političke svrhe, što pokriva i mogućnost da AI šalje ogromnu količinu emailjlova biračima.

Ova kompanija, koju podržava Microsoft, objašnjavala je svoja pravila u vezi sa politikom u intervjuu Reutersu, ali nisu odgovorili na dalja pitanja da komentarišu propuste u primjeni, kao što je ona u zabrani pravljenja lažnih slika političara.

Neki manji startapovi nemaju izričite zabrane za politički sadržaj. "Midjourney", koji je počeo da radi prošle godine, glavni je na polju pravljenja AI slika, sa 16 miliona korisnika na svom zvaničnom serveru Diskord.

Aplikacija koja se može dobiti besplatno ili za cijenu do 60 dolara, zavisno od faktora kao što je kvantitet i brzina, omiljena je kod dizajnera AI i umjetnika zbog mogućnosti da napravi jako realistične slike poznatih ličnosti i političara, navelo je četvoro istraživača i kreatora koje je Reuters intervjuisao.

"Midjourney" nije odgovorio na poziv za komentar ovog članka.

Tokom online chata o Diskordu prošle nedelje, izvršni direktor Dejvid Holc rekao je da će kompanija najvjerovatnije uvesti promjene kako bi se borila za dezinformacijama. On je dodao da "Midjourney" želi da sarađuje kako bi se našlo rješenje da se lako nađe izvor slika koje pravi AI, što bi bilo isto kao što je vodeni žig i samim tim bi blokirao slike političkih kandidata.

Republikanska kampanja napravljena uz pomoć AI

I dok se industrija bori protiv zloupotrebe, neki politički akteri sami koriste moć AI da začine kampanju. Za sada, jedini visoko profilisan politički spot u Sjedinjenim Državama je onaj koji je objavio Republikanski nacionalni komitet krajem aprila.

Spot od 30 sekundi, za koji je Komitet objavio da je u potpunosti urađen uz pomoć AI, koristio je lažne slike da bi predstavio kataklizmični scenario koji bi se dogodio ukoliko Biden bude izabran, sa Kinom koja zauzima Tajvan, dok je San Francisko ugušen kriminalom.

Komitet nije odgovorio na molbu da komentariše spot ili neku širu upotrebu AI.

Demokratski nacionalni komitet odbio je da komentariše upotrebu tehnologije.

Reuters je pitao republikanske kandidate za predsjedničku nominaciju u vezi sa njihovom upotrebom AI. Većina nije odgovorila, iako je tim Niki Hejli naveo da oni nisu to koristili, a iz kampanje kandidata kojem se ne daju velike šanse, Perija Džonsona, navode da su koristili AI da "kopiraju stvaranje i ponavljanje", ali bez dodatnih detalja.

Potencijal AI da pravi emailove, postove i reklame je jako privlačan za neke aktiviste koji misle da ova jeftina tehnologija može da stane rame uz rame sa izbornim uslovima. Čak i u ruralnom Hilsdejlu, u Mičigenu, buja razvoj vještačke inteligencije.

Republikac iz te oblasti, Džon Smit je održao nekoliko edukativnih radionica, kako bi svoje saradnike naučio da koriste AI za društvene mreže i reklame.

"AI nam pomaže da se borimo protiv krupnih zvjerki. Primjećujem najveće primjene u lokalnim trkama. Neko ko ima 65 godina, poljoprivrednik, može lako da pobijedi mlađeg", naveo je Smit.

Politički savjetnici se takođe interesuju za AI, čime se briše linija između stvarnosti i iluzija.

"Numinar Analytics", kompanija za političke podatke, koja se fokusira na republikanske klijente, počela je da ekspretimentiše sa pravljenjem audio i video AI fotografija, kao i pravljenjem glasa, kako bi se personalizovale poruke glasačima, glasom kandidata, naveo je osnovač kompanije Vil Long u intervjuu.

Demokratska strateška grupa "Honan Strategy Group" sa druge strane pokušava da napravi bota za ankete uz pomoć AI. Nadaju se da će do lokalnih izbora 2023. godine imati ženskog bota, prema riječima izvršnog direktora Bredlija Honana, koji je naveo da je istraživanje pokazalo da i muškarci i žene prije pristaju na razgovor sa ženom.

Sjećanje na dan D: Ključne činjenice i brojke o epohalnoj invaziji Drugog svjetskog rata

Američko pojačanje stiže na plažu Omaha tokom iskrcavanja na dan D u Normandiji u blizini Vierville sur Mer, Francuska, 6. juna 1944., Fotografija Američkog nacionalnog arhiva.

Invazija na dan D koja je pomogla da se promijeni tok Drugog svjetskog rata bila je bez presedana po obimu i smjelosti. Dok veterani i svjetski uglednici obilježavaju 79. godišnjicu operacije, pogledajte neke detalje o tome šta se dogodilo:

KO JE UČESTVOVAO

Skoro 160.000 savezničkih vojnika iskrcalo se u Normandiji 6. juna 1944. Od toga, 73.000 je bilo iz Sjedinjenih Država, 83.000 iz Britanije i Kanade. Snage iz nekoliko drugih zemalja su također bile uključene, uključujući francuske trupe koje su se borile sa generalom Charlesom de Gaulleom protiv nacističke okupacije.

Suočili su se sa oko 50.000 njemačkih snaga.

Više od 2 miliona savezničkih vojnika, mornara, pilota, medicinara i drugih ljudi iz desetak zemalja bilo je uključeno u ukupnu operaciju Overlord, bitku za otimanje zapadne Francuske od nacističke kontrole koja je počela na dan D.

GDJE I KADA

Iskrcavanje na moru počelo je u 6:30 ujutro po lokalnom vremenu, odmah nakon zore, ciljajući pet plaža kodnih imena, jednu za drugom: Omaha, Utah, Gold, Sword, Juno.

Operacija je također uključivala akcije u unutrašnjosti, uključujući slijetanje padobrana preko noći na strateške njemačke lokacije i rendžere američke vojske koji su se penjali po liticama kako bi zauzeli položaje njemačkih topova.

U invaziji je bilo uključeno oko 11.000 savezničkih aviona, 7.000 brodova i čamaca i hiljade drugih vozila.

ŽRTVE NA SVE STRANE

Na sam dan D ubijeno je ukupno 4.414 savezničkih vojnika, uključujući 2.501 Amerikanca. Više od 5.000 je ranjeno.

U bici za Normandiju koja je uslijedila, ubijeno je 73.000 savezničkih snaga, a 153.000 ranjeno. U bici - a posebno u savezničkim bombardovanjima francuskih sela i gradova - poginulo je oko 20.000 francuskih civila.

Tačne njemačke žrtve nisu poznate, ali istoričari procjenjuju da je između 4.000 i 9.000 ljudi ubijeno, ranjeno ili nestalo samo tokom invazije na dan D. Oko 22.000 njemačkih vojnika je među mnogima pokopanim oko Normandije.

PREŽIVJELI

Nekoliko hiljada veterana Dana D možda je još živo; najmlađi su u kasnim 90-im godinama. Nekoliko desetina ih je u Normandiji povodom 79. godišnjice. Humanitarne organizacije i lokalni stanovnici Francuske pomogli su u organizaciji njihovog povratka na plaže Dana D, uključujući obezbjeđivanje putovanja i smještaja kako bi se osiguralo da mogu krenuti na putovanje.

Sljedeće godine očekuju se velike komemoracije svjetskih lidera povodom 80. godišnjice invazije.

Američki veteran stiže na komemoraciju koju organizuje Best Defence Foundation na plaži Utah blizu Sainte-Marie-du-Mont, Normandija, Francuska, 4. juna 2023.
Američki veteran stiže na komemoraciju koju organizuje Best Defence Foundation na plaži Utah blizu Sainte-Marie-du-Mont, Normandija, Francuska, 4. juna 2023.

Mike Pence ozvaničio predsjedničku kandidaturu

ARHIVA - Bivši potpredsjednik SAD Mike Pence (Foto: AP/Alex Brandon)

Bivši potpredsjednik Sjedinjenih Država Mike Pence u ponedeljak je predao dokumenta za kandidaturu za predsjedničku nominaciju Republikanske stranke.

On je time i formalno postao rival bivšem predsjedniku Donaldu Trumpu, samo dvije godine nakon što se njihov mandat u Bijeloj kući završio nemirima na Capitol Hillu, tokom kojih je Pence bio primoran da se krije.

Pence, 48. potpredsjednik SAD, kampanju će formalno pokrenuti u srijedu objavljivanjem videa i skupom u Demojnu, u Ajovi, na 64. rođendan, prenosi agencija AP, pozivajući se na izvore upoznate sa njegpovim planovima. Pence je kandidaturu ozvaničio predajom dokumenata Federalnoj izbornoj komisiji.

Trump trenutno vodi u ranoj trci za nominaciju republikanaca, dok je guverner Floride Ron Desantis drugi prema istraživanjima. Pristalice Pencea vide kao pouzdanog konzervativca koji podržava politiku prethodne administracije, ali bez stalnog haosa.

Pence je snažan protivnik prava na abortus i podržava zabranu na nacionalnom nivou, a protivi se i pravima transrodnih osoba u školama. Takođe se zalaže za promjene programa za federalno, socijalno i zdravstveno osiguranje - čemu se protive i Trump i Desantis. Bivši potpredsjednik je takođe kritikovao guvernera Floride zbog spora sa kompanijom "Dizni".

Poručio je i da bi SAD trebalo da daju veću podršku Ukrajini protiv ruske agresije, dok je kritikovao stranačke kolege koje nisu spremne da se suprostave ruskom lideru Vladimiru Putinu.

Pence, koji za sebe navodi da je "hrišćanin, konzervativac i republikanac", mjesecima se pripremao za kandidaturu i organizovao skupove u državama u kojima se održavaju prvi stranački izbori za nominaciju, kao što su Ajova, Južna Karolina i Nju Hempšir. Takođe je posjećivao crkve, držao govore i sastajao se sa donatorima.

Prije nego što ga je Trump izabrao za potpredsjedničkog kandidata 2016. godine, bio je kongresmen i guverner Indijane.

Na položaju potpredsjednika, bio je lojalan Trumpu sve do perioda uoči napada na Kongres 6. januara 2021. godine, tokom kojeg je tadašnji predsjednik pokušao da ubijedi svoje pristalice da Pence ima pravo da poništi rezultate predsjedničkih izbora 2020. godine.

Trumpove pristalice su 6. januara nasilno upale u zgradu Kongresa, podstaknute lažima bivšeg predsjednika da su izbori pokradeni. Mnogi su uzvikivali "objesite Majka Pensa", dok su se on, njegovi saradnici i porodica krili.

Pence je Trumpove poteze nazvao opasnim, optužio ga da je ugrozio njegovu porodicu "i sve tog dana na Kapitol hilu" i poručio da je zemlji potreban novi vid liderstva na izborima 2024. godine.

"Mislim da ćemo imati bolji izbor. Amerikanci žele povratak na politiku administracije Trump - Pence, ali žele lidere koji više održavaju karakter američkog naroda", rekao je Pence nedavno za AP.

Bivši potpredsjednik se međutim protivio naporima da svjedoči o Trumpovim potezima 6. januara i uoči napada, mada je na kraju svjedočio pred velikom porotom.

Pence se objavom kandidature pridružio velikom broju republikanskih kandidata - osim Trumpa i Desantisa, kandidovali su se i bivša ambasadorka pri Ujedinjenim nacijama Niki Hejli, senator iz Južne Karoline Tim Skot, preduzetnik Vivek Ramasvami, bivši guverner Arkanzasa Ejsa Hačinson. Bivši guverner Nju Džersija Kris Kristi objaviće kandidaturu u utorak, a guverner Sjeverne Dakote Dag Burgam u srijedu.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG